Pompeo'dan dikkat çeken açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İsrail ve Filistin arasındaki ana farkları çözebileceğimiz, dünyayı çok uzun süredir rahatsız eden sorunların giderilmesi için iki tarafın da bir araya gelmesini sağlayabileceğimiz bir noktada olduğumuza inanıyorum." dedi.

Pompeo'dan dikkat çeken açıklama
Pompeo'dan dikkat çeken açıklama
GİRİŞ 23.01.2019 04:50 GÜNCELLEME 23.01.2019 04:52
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Pompeo, İsviçre'de düzenlenen 49. Dünya Ekonomik Forumu'nun özel oturumuna video konferans yoluyla katılarak kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

 

 

Filistin ve İsrail arasında barışın sağlanması planına yönelik soru üzerine Pompeo, "Yüzyılın Anlaşması" adı verilen projeye atıfta bulunarak ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ile çalıştıklarını ve "barışın sağlanmasına yönelik önemli adımlar" atacaklarını belirtti.

Pompeo, Filistin ve İsrail'in bir şekilde masaya oturmak zorunda olduğunu ifade ederek ABD'nin, İsrail'deki seçimlerin hemen ardından taraflar arasında yapıcı bir iletişimin sağlanması için gerekli adımları atacağını bildirdi.

 

 

İKİ TARAFI BİR ARAYA GETİREBİLİRİZ

Filistin ve İsrail arasındaki sorunun onlarca yıldır devam ettiğini belirten Pompeo, "İsrail ve Filistin arasındaki ana farkları çözebileceğimiz, dünyayı çok uzun süredir rahatsız eden sorunların giderilmesi için iki tarafın da bir araya gelmesini sağlayabileceğimiz bir noktada olduğumuza inanıyorum." diye konuştu.

YÜZYILIN ANLAŞMASI

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır’ın da destek verdiği belirtilen "Yüzyılın Anlaşması" planının, Filistin devletini kurmak için Sina topraklarının bir bölümünün alınmasını öngördüğü ileri sürülüyor ya da planın Kudüs'ün tamamının İsrail'e bırakılması ve Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine olan maddeler içerdiği belirtiliyor.

İsrail tarafından yerlerinden edilen 6 milyona yakın Filistinli mültecinin geri dönüş hakkı konusuna yer verilmediği dile getirilen planda, Filistin tarafına birtakım maddi yardımlar ile Kudüs’ün kenar mahallelerinden birinin başkent olarak önerildiği de ifade ediliyor.

Kushner ile Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Greenblatt, "Yüzyılın Anlaşması" planını görüşmek üzere Haziran 2018’de Orta Doğu turuna çıkmış, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Katar ve İsrail'i ziyaret etmiş ancak Filistinli yetkililerle herhangi bir görüşme yapmamıştı.

Filistin ise söz konusu anlaşmayı protesto ederek kesin dille reddetmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • yemiyor 7 ay önce Şikayet Et
  hadi ordan. yıllardır söylediğiniz aynı yalan. değişmiyor bile.
  Cevapla
 • fikir 7 ay önce Şikayet Et
  filistine 2milyon müslüman yerleştirmek en dogru karar
  Cevapla
 • Levent 7 ay önce Şikayet Et
  SORUN İŞGALCİLİK ce İSRAİL in FİLİSTİN' i İŞGAL ETMESİ ! "iki tarafın da bir araya gelmesini sağlayabileceğimiz bir noktada olduğumuza inanıyorum." Kesin Çözüm belli SİYONİST İSRAİL İşgal ettiği FİLİSTİN' i devredip çıkar ise SORUN ZATEN ÇÖZÜLÜR. (Gayrimeşru) İŞGALCİ ABD Bulduğu fikirler ile İŞGALCİLİĞİ Meşru hale getirme çabasından başka bir fikir ÜRETMİYOR.
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  İsrail in sonu yaklaştı.Yok olup gidecek soysuzlar.
  Cevapla
 • Görelim 7 ay önce Şikayet Et
  İsrail filistin ayrıştıktan sonra irailin başına gelecekleri düşünmek bile istemem. Hala birilerinin sırtından sefa sürüyor. Bu zulum karşılıksız kalacagını sanmıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF'ye çok sert tepki! 'Haddinizi bilin'
Heyecanlandıran anlar! Türk Yıldızları İstanbul Boğazı'nda...