AİHM'den Türkiye kararı!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015-2016 yıllarındaki çukur olayları sırasında yaşam hakkı ile özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiği iddialarını kabul edilemez buldu.

AİHM'den Türkiye kararı!
AİHM'den Türkiye kararı!
GİRİŞ 07.02.2019 14:21 GÜNCELLEME 07.02.2019 15:50
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), çukur olayları sırasında yaşam, özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiği iddialarını kabul edilemez buldu.

 

 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, AİHM, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 2015 ve 2016 yıllarındaki çukur olayları sırasında yaşam, özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiği iddialarını inceledi. 

AİHM'in kararında 2015-2016 dönemindeki operasyonlarla ilgili 100'den fazla başvuru yapıldığı, bu başvurulardan ikisinin öncelikle incelenmesi kararının alındığı belirtildi.

 

 

İncelenen başvurulardan birinin Ö.E'ye ait olduğu, başvurucunun, operasyonlar sırasında Cizre'de ilan edilen sokağa çıkma yasağının yaşam, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal ettiğini ileri sürdüğü bildirildi. 

A.T. ve diğer başvurucuların ise Cizre'deki operasyonlar sırasında yakınları O.T'nin yaralandığını, resmi görevliler tarafından yaralının yakınlarına tıbbi yardım sağlanmadığını, sığındığı bodrum katında güvenlik kuvvetlerince öldürüldüğünü ve O.T'nin yaşam hakkının ihlal edildiğini ileri sürdüğü kaydedildi.

Söz konusu başvuruları öncelikli incelemeye karar veren AİHM, başvurucuların iddialarıyla ilgili sunum yapmak üzere hükümeti davet etti.

Adalet Bakanlığınca hazırlanan görüşler, 13 Temmuz 2017'de AİHM'e iletildi.

AİHM'nin başvuruları incelemekle görevli 2. Dairesince, yazılı görüşler yeterli görülmeyerek başvuruların sonuçlandırılabilmesi için duruşma yapılmasına karar verildi.

Duruşma, 13 Kasım 2017'de Strazburg'da görüldü.

Başvuru kabul edilemez bulundu

Başvuranların iddialarıyla ilgili Adalet Bakanlığınca sunulan yazılı görüşler ve duruşmada yapılan savunmayı inceleyen AİHM, bugün açıkladığı kararla söz konusu başvuruları kabul edilemez buldu.

Kararda AİHM yetkisinin ikincilliğine atıf yapılarak başvurucuların, AİHM'den önce şikayetlerini Türk mahkemeleri önünde dile getirmeleri gerektiği belirtildi.

Bu kapsamda özellikle başvuranlar tarafından Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurularla ilgili incelemenin henüz sürdüğüne işaret edilen kararda, başvuranların iddialarının aksine Anayasa Mahkemesinin tüketilmesi gereken ve etkili iç hukuk yolu olduğu vurgulandı. 

Bu karar, AİHM'de bekleyen benzer nitelikteki 135 ve ileride AİHM'e taşınması muhtemel çok sayıda başvuru bakımından örnek olması sebebiyle büyük önem taşıyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • yakup 9 ay önce Şikayet Et
  bu ve bunun gibi adamları bulun ve vatandaşlıktan çıkartın yeter vatan hainlerinin yaptıkları
  Cevapla
 • Abuzer 9 ay önce Şikayet Et
  Hala AİHM de bulunmamız akıl alır gibi değil.AİHM Sözleşmesini çoktan yırtıp atmamız gerekirdi.ABD,Rusya ve Çin in böyle bir sorunu varmı?
  Cevapla
 • Abdülhamid 9 ay önce Şikayet Et
  Vatan hainleri çok büyük oyunlar oynuyorlar.
  Cevapla
 • alp 9 ay önce Şikayet Et
  hangi hain müracaat etmiş acaba...
  Cevapla
 • yok artık 9 ay önce Şikayet Et
  fransaya baksınlar önce. avrupanın hiçbir kurumunun kararları bizi bağlamıyor artık. onlara gelince hukuk şöyle böyle bize gelince şudur budur.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
NATO'dan Türkiye itirafı: Haritaya bakın anlarsınız!
Trump'tan son dakika açıklaması! İlginç çıkış