Bölgede tansiyon had safhada: Topraklarımızı koruyacağız

Malezya'da iktidarda bulunan koalisyonun ortağı Halkın Adaleti Partisinin başkanı Enver İbrahim, "Güney Çin Denizi'nde tavrımız, topraklarımızı korumaktan yanadır" dedi.

Bölgede tansiyon had safhada: Topraklarımızı koruyacağız
Bölgede tansiyon had safhada: Topraklarımızı koruyacağız
GİRİŞ 12.02.2019 10:27 GÜNCELLEME 12.02.2019 10:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Enver İbrahim, ABD'nin Virginia eyaletinde Uluslararası İslami Düşünce Enstitüsünce düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki yapay adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı tanımasını değerlendirdi.

 

 

Bu konuda Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirten Enver, "En iyi seçenek, ASEAN ülkeleriyle birlikte çalışıp güvenliğimizi korumaktır. Çünkü ABD'den bu bölgeye daha olumlu bakmasını bekleyemeyiz." ifadesini kullandı.

ÇİN İLE İLİŞKİLER

 

 

Malezya'nın Güney Çin Denizi tartışmalarında egemenliğini her zaman savunduğunu dile getiren Enver, "Güney Çin Denizi'nde tavrımız, topraklarımızı korumaktan yanadır" diye konuştu.

ASEAN ülkeleri için Çin'den gelecek yatırımların önemli olduğunu ifade eden Enver İbrahim, "Çin ile yakın ilişkiler sürmeli çünkü güçlü bir komşu ve güçlü bir ekonomi" dedi.

Enver, Malezya'nın bundan önceki hükümet döneminde Çin ile imzaladığı 20 milyar dolarlık demir yolu projesi için Başbakan Mahathir Muhammed'in müzakereleri sürdürmesini destekleyerek, "Ekonomimiz had safhadaki ödemelerden ötürü bu mega projeleri sürdürmeye imkan tanımıyorsa yeniden müzakere etmek gerekir. Devam edemiyorsak ülkemizin bu maliyeti kaldıramamasındandır" değerlendirmesinde bulundu.

UYGURLARA DESTEK

Enver, Mahathir'in geçen yıl Malezya'ya sığınan 11 Uygurun Çin'in iade talebine rağmen Türkiye'ye yollanması kararını desteklediğini de söyledi.

Ülkedeki Uygurların Malezya yasalarına aykırı hiçbir şey yapmadıklarını dile getiren Enver, "Çin ile yakın ilişkiler bizim için herhangi bir topluluğun adaletini ilgilendiren sorunları ve meseleleri dile getirmeye engel değildir" dedi.

Enver İbrahim geçen yıl Bloomberg'e verdiği röportajda, Çin'de Uygurların toplama kamplarında tutulmasını eleştirmiş ve bu sorunu Çinli yetkililerle görüşmelerinde gündeme getireceğini ifade etmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
malezyta
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • cem 6 ay önce Şikayet Et
  malezyanın tavrı asil çıkarcı değil türkiyede böyle olmalı ve çine baskı yapmalı.
  Cevapla
 • Ümmet 6 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun Malezyanın bu dik duruşuna Allah yardımcıları olsun
  Cevapla
 • Hamdi 6 ay önce Şikayet Et
  Dost ve kardeş ulke Malezya. Her zaman'da öyle olacaktır tabii, Allah korusun CHPKK iktidar olmazsa.
  Cevapla
 • mert 6 ay önce Şikayet Et
  simdide Malezya yi cine karsi kiskirtmak istiyor amerik ile ingiltere eskiyalari
  Cevapla
 • gonca 6 ay önce Şikayet Et
  aman sakın amerikaya bel bağlamayın , yarı yolda kalırsınız
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakanlık fotoğraf yayınladı: Güvenli Bölge'de ilk uçuş
Bir yılın en düşük seviyesinde! Duyan bankaya koştu