ABD ve Rusya'dan ortak karar: Ankara'da görüşeceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Rusya ve ABD'nin Afganistan özel temsilcilerinin 22 Şubat'ta Ankara'da bir araya geleceğini söyledi.

ABD ve Rusya'dan ortak karar: Ankara'da görüşeceğiz
ABD ve Rusya'dan ortak karar: Ankara'da görüşeceğiz
GİRİŞ 12.02.2019 12:50 GÜNCELLEME 12.02.2019 12:55

Rusya'nın başkenti Moskova'da basına açıklamada bulunan Kabulov, Afgan siyasetçilerin, 5-6 Şubat'ta Moskova'da Taliban temsilcileriyle bir araya gelerek barış konusunu görüşemelerini değerlendirdi.

 

 

Kabulov, toplantının Afganistan'daki siyasi gelişim sağlanmasında dönüm noktası için zemin oluşturduğunu belirterek, ana konunun ABD'nin askerlerini Afganistan'dan çekmesi ve barışın sağlanması olduğunu hatırlattı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, sonuca varmadan çok fazla kaynak ve insan harcadığını söylediğini hatırlatan Kabulov, "ABD, nihayet bu savaşı sonlandırması gerektiğinin farkına vardı. Fakat şimdilik bununla ilgili konuşmak için çok erken" ifadesini kullandı.

 

 

"Rusya ve ABD'nin Afganistan özel temsilcileri 22 Şubat'ta Ankara'da bir araya gelecek" diyen Kabulov, şunları dile getirdi: "Afganistan halkı barışı ve kendi devletini restore etmek istiyor. Afganlar çalışkan bir millet ve bu konuda güzel sonuçlar elde edilebilir. Moskova'da yapılan toplantı bunu gösteriyor. Rusya olarak bu konuda Afganlara gerekli desteği vermeye hazırız."

Taliban'ın siyasi hedeflerinin olduğuna işaret eden Kabulov, yabancı bir ülkeye ait ordunun Afganistan'da olmasının istenmediğini belirtti.

Kabulov, terör örgütü DEAŞ'ın Afganistan'da başarılı olamayacağını ve Taliban'a karşı duramadığını söyledi.

Ayrıca Kabulov, Afganistan sorunun çözümünde Pakistan ve İran'ın kilit ülkeler olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Süre doldu... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama
Ruhani'ye ayrı parantez açtı! Erdoğan'dan İran'a çok sert tepki