Nicolas Maduro'dan flaş açıklamalar

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, ülkesindeki krizin nedeni olduğunu belirterek, "Venezuela'yı ele geçirmek için savaş çığırtkanlığı yapıyorlar." dedi. Maduro, İngiliz yayın kuruluşu BBC'yi BBC'de dünyaya şikayet etti.

GİRİŞ 12.02.2019 23:04 GÜNCELLEME 13.02.2019 09:05
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC'ye açıklamalarda bulunan Maduro, Trump'ın Beyaz Saray ekibini, ırkçı örgüt Ku Klux Klan'a benzeterek, "Bu, ABD imparatorluğunun, Beyaz Sarayı yöneten aşırı sağın, Venezuela'yı ele geçirmek için verdiği siyasi bir savaş. Venezuela'yı ele geçirmek için savaş çığırtkanlığı yapıyorlar." diye konuştu.

 

"Beyaz Saray'daki bu aşırıcı grubun güçlü dünya kamuoyu tarafından yenilgiye uğratılacağını umduğunu" kaydeden Maduro, sadece kendi çıkarını düşünen ABD'nin Venezuela'dan "nefret ettiğini" söyledi.'KİMSEYE MUHTAÇ DEĞİLİZ'

ABD'nin, Kolombiya'da beklettiği insani yardımın ülkeye girmesine niçin izin vermediği sorulan Maduro, ülkesinin, halkının ihtiyaçlarını karşılayacak kapasiteye sahip olduğu ve kimseden dilenmeye muhtaç olmadığı yanıtını verdi.

 

 

Venezuela'nın, başta ABD ve İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerdeki milyarlarca dolarlık varlığının dondurulduğunu belirten Maduro, ABD'nin bu yolla ülkeye "askeri bir müdahaleye zemin oluşturacak insani kriz yaratmaya niyetlendiğini" ifade etti.

'AÇLIK ÇEKEN BİR ÜLKE DEĞİLİZ'

Uluslararası medyanın Venezuela ile ilgili var olmayan bir hikaye uydurduğunu anlatan Maduro, "Bizde aşırı yoksulluk yüzde 4,4 düzeyinde. Bu tabii ki aşmamız gereken bir sorun hala ama biz yüzde 25'ten bu düzeye geldik. Bugün Venezuela, uluslararası örgütlerce toplumsal eşitlik indekslerinin en üst düzeylerine sahip olarak tanınıyor. Sorunlarımız var mı? Evet. Ama Venezuela açlık çeken bir ülke değil." diye konuştu.

Venezuela'nın 3 milyon göç verdiği yönündeki haberlerle ilgili soru üzerine de Maduro, şunları kaydetti:

"Siz Batı medyasının ortak bir sorunu var. İletilen bir yalanı olgu sayıyorsunuz. Venezuela ile ilgili bu göç kampanyası abartılmıştır. Venezuela göç alan bir ülkedir. Bunu göstermiyor ve yaymıyorsunuz. Venezuela'da ülkelerindeki savaştan, insan hakları ihlallerinden, sefaletten kaçan 5,8 milyon Kolombiyalı var. Burada 300 binden fazla İtalyan, 300 binden fazla Portekizli, 300 binden fazla İspanyol var. Bir milyondan fazla Arap, 300 binden fazla Ekvadorlu ve 300 binden fazla Perulu var."

Venezuela'nın kendisine karşı açılan ekonomik savaştan dolayı bir miktar göç verdiği belirten Maduro, bunun iddia edildiği gibi 3 milyon değil, 800 bin kadar olduğunu, bir kısmının da gittikleri yerlerde karşılaştıkları ırkçılık ve ayrımcılık yüzünden ülkeye geri döndüğünü söyledi.

Venezuela'nın, maruz kaldığı ekonomik yaptırımlara rağmen halen göç aldığını belirten Maduro, sadece geçen yıl 120 bin Kolombiyalının ülkeye geldiğini söyledi.

'BBC VE CNN GİBİ KURULUŞLARIN...'

Batı medyasının da ülkesine karşı yazılan "senaryo"da rolü olduğunu belirten Maduro, BBC ve CNN gibi kuruluşların, Venezuela ile ilgili yalanları sorgulamadan yaydığını kaydetti.

"Venezuela, Batı için, ABD için niye bu kadar ilginç? Patates veya maydanoz üretseydik, jeopolitik haritada yerimiz bile olmazdı." ifadesini kullanan Maduro, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çünkü Venezuela petrol üretiyor, dünyanın en büyük petrol rezervine sahip, dünyanın en büyük 4. gaz rezervine sahip, şimdi belgeliyoruz ki dünyanın en büyük altın rezervine sahip. Venezuela önemli. OPEC'in lideri, ona başkanlık ediyor. Bu nedenle Venezuela'ya her türlü saldırı yapılıyor. Irak'a, Libya'ya yaptıkları gibi. Ama Venezuela Irak veya Libya değil. Bütün bunlara karşı koyacağız."

- Venezuela krizi

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclis'in başkanı olan Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'ya asker göndermeyi "seçeneklerden biri" olarak gördüğünü söylemişti.

YAZDIR
YORUMLAR 41
 • Murat sarıgül 9 ay önce Şikayet Et
  Turkıye Katar ıtaly ortaklıgında Venezuelaya cıkarma yapmak gerek. Losgıstık destek katardan doktor hemsıre destegı Turkıyeden Tıbbı malzeme destegı ıtalyadan olacak sekılde Madurodan ızın alarak ulkeye 2-3 aylık saglık taraması yapılmalı. Murat sarıgül
  Cevapla
 • Toprak Ayder 9 ay önce Şikayet Et
  Tarih Sahnemden silinen milletler ve devletleri savaşlar ve tabi afetler yok etmemiştir. Büyük zarar görmelerine ramen, millet bilinci onları sahnesinden indirmemiştir. Ancak kaptıkları virüslerlerden dolayı ( tıpkı insan bedenini saran ölümcül hastalıklar gibi) Tarihin hiç yazmadığı yüzlerce yok olmuştur. ABD Venezuela siyasetine ölümcül virüs bulaştırmıştır. Avrupalı yamyamlar bu durumdan memnunlar. Dünyanın geri kalanı neden bu duruma seyirci kalır? Çünkü onlara da bulaştırmış. ABD denilen, Hiçbir insani degeri olmayan haydut devlet yok edilmedikçe, insanlık hiçbir zaman huzur bulamayacaktır. Şeytan ABD, ALLAH ın ve mazlumların Laneti üzerinde olsun.
  Cevapla
 • AKINCI 1453 9 ay önce Şikayet Et
  gezide hefesleri kursaklarinda kaldi alcak yayin(yalan)kurulusunun !
  Cevapla
 • evren 9 ay önce Şikayet Et
  Hayret, BBC bunu yayınlamış mı gerçekten? Onlar süper sansürcüdür oysa!!!
  Cevapla
 • vuslat 9 ay önce Şikayet Et
  ABD Sert kayaya çarptı.Venezuellanın kaynaklarını hortumlayamayacak.ABD kaynaklarına göz diktiği ülkelere çamur atarak Liderlerini alaşağı edip Kuklalarını yerleştiriyor ve zenginlik kaynaklarını yağmalıyor.Bunu devamlı yapıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katil yeni avlar aradım demişti! O görüntüler ortaya çıktı
Böylesi görülmedi! Hakem bile şaşkın