Irak'tan ürküten açıklama: Büyük yıkım olacak!

Eski Irak Başbakanı ve Vataniyye Koalisyonu lideri İyad Allavi, ülkenin kaos yaşadığını, bölge ve dünyanın da daha fazla bölündüğünü belirterek, "Yeni bir DEAŞ oluşmaya ve net şekilde görünmeye başladı." dedi.

Irak'tan ürküten açıklama: Büyük yıkım olacak!
Irak'tan ürküten açıklama: Büyük yıkım olacak!
GİRİŞ 24.02.2019 16:10 GÜNCELLEME 24.02.2019 16:10
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Allavi, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, "siyasi rejimin reformu ve devlet kurumunun yeniden inşası" sloganıyla "Irak Tribünü" adlı yeni bir siyasi oluşum kurduklarını açıkladı.

Oluşumda Irak siyasetinde önemli görevler üstlenen kişilerin bulunduğunu ifade eden Allavi, "Bu kişiler, ait oldukları mezhep, ırk ya da aşireti değil, kendilerini temsil edecek." diye konuştu.

Allavi, ilan ettiği yeni oluşumun, seçimlere katılacak siyasi parti niteliğinde olmadığını bildirdi.

YENİ BİR DEAŞ UYARISI

DEAŞ'ın ülkede sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik son dönemde artan saldırılarına değinen Allavi, şu ifadeleri kullandı:

"Irak, bir kaos yaşıyor. Bölge ve dünya da daha fazla bölünmüş durumda. Irak ve bölgedeki siyasi süreç, bu bölünmeye kucak açmış vaziyette. Bölge daha fazla yıkım ve gerginliğe sahne olacak. Öncekilerden daha riskli olan üçüncü nesil terör tehdidi söz konusu. Bölgemizdeki siyasi atmosfer, mezhepçilik ve dışlamaya dayanarak terörü bertaraf etmek yerine kucaklar durumda. Bunu Libya, Yemen ve Suriye'de görüyoruz. Yeni bir DEAŞ oluşmaya ve net şekilde görünmeye başladı."

Allavi liderliğindeki Vataniyye Koalisyonu, Mayıs 2018'deki genel seçimlerde 329 sandalyenin bulunduğu Irak Meclisine 21 milletvekili gönderebilmişti.

YORUMLAR 5
 • Ulak 1 yıl önce Şikayet Et
  Irakta ABD var daeş var, pkk var.
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Mardin'li kardeş.Amerika vururken Irak ordusu Nakşilerin bir kolu olan '' Kesnezani '' tarikatı vasıtasıyla israil ve amerika hizmetkarlığı yapmaktaydı.Koskoca Saddam'ın cumhuriyet ordusu ne oldu?????
  Cevapla
 • Serhat 1 yıl önce Şikayet Et
  mustafa sen neyun peşindesin. saddamin ordusu mu kaldi. infaz edildi yok edildiler. git ne kadar irakli varsa çoğunluğu keşke saddam yaşasaydı derler. tv demeç verenler oldu. islamda bir insan öldürmek tüm insanlığı katledmektir bunu bilmez misin? sözde Müslümanlık olmaz yaşanır.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  s400 tarzı bir sistemleri olmadığı için amerika tarafından havadan hepsi katledildi...
  Cevapla
 • Mardinli 1 yıl önce Şikayet Et
  Şunu hep merak etmişimdir bu ırak ordusu ABD vururken neredeydi ? Deaş zaten onların oyunu çünkü müslüman Müslümanı asla öldürmez.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye İdlib şehitlerini uğurluyor
Türkiye şehitlerine veda ediyor