Korkunç salgın OHAL ilan ettirdi! Suudiler ve BAE'den 200 milyon dolar

Yemen'de, Husiler tarafından kontrol altında tutulan bölgelerde yaygın olan kolera salgını ile mücadele için olağanüstü hal ilan edildi. Öte yandan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Yemen'e 200 milyon dolarlık yardımda bulunacağı açıklandı.

Korkunç salgın OHAL ilan ettirdi! Suudiler ve BAE'den 200 milyon dolar
Korkunç salgın OHAL ilan ettirdi! Suudiler ve BAE'den 200 milyon dolar
GİRİŞ 08.04.2019 15:08 GÜNCELLEME 08.04.2019 15:10
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Yemen'de Husilere bağlı Saba haber ajansının haberine göre, oluşturulan hükümette Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Taha el-Mutevekkil, kontrol altında tutulan bölgelerde salgın haline gelen kolera ile mücadele amacıyla olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

 

 

Cumartesi günü Husiler tarafından kolerayla mücadele amacıyla Sana'daki tüm okullarda kantinlerin kapatılmasına karar verilmişti.

Yemen'de özellikle Husilerin kontrolündeki bölgelerde yoğun kolera salgını gözleniyor.

200 milyon dolarlık yardım

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) açlık, hastalık ve kıtlıkla boğuşan Yemen'e yapılacak insani yardımlara 200 milyon dolarlık destek vereceğine dair vaatte bulundular.

190 kişi hayatını kaybetti

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Geert Cappelaere ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Ahmed el-Manzuri tarafından bir süre önce yapılan yazılı açıklamada, 2019'un başından bu yana Yemen'de kolera vakalarının hızlı bir şekilde arttığı ve 17 Mart'a kadar 109 bin kolera vakası kaydedildiği, 190 kişinin de bundan hayatını kaybettiği rapor edilmişti.

Yemen'deki insani kriz

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de 4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de 22 milyondan fazla kişi yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Ülkede temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenler de kolera başta olmak üzere salgın hastalıklara davetiye çıkarıyor

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • TürkMücahid 4 ay önce Şikayet Et
  sebebi bu iki "şarlatan yönetici" zaten..!
  Cevapla
 • kara 4 ay önce Şikayet Et
  ALLAH IM bu akan kanin bir an once hesabini sor yarabbim muslumanlara bir umut olsun bu seytan ve isbirlikcilerini kahret yarabbi oyle bi ceza verki bir daha kendilerine gelemesinler
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Amin inşallah
  Cevapla
 • Demir Ersoy 4 ay önce Şikayet Et
  Bir tabloya 400 milyon dolar veren prens burnunun dibinde kendilerinin sebep olduğu binlerce cocuğun ölümünü syir ediyor 200 milyon dolar yardım da bulunacakmış yazıklar olsun
  Cevapla
 • Hamdi 4 ay önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun kardeşlerim
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'ndan şaşkına çeviren Doğu Akdeniz ve Türkiye çıkışı!
İşte başlarına bela açan hayvanların zor anları...