Maduro: İade edilirse hayatı tehlikeye girer

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, İngiltere’de tutuklanan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesi halinde yaşamının tehlikeye gireceğini söyledi.

Maduro: İade edilirse hayatı tehlikeye girer
Maduro: İade edilirse hayatı tehlikeye girer
GİRİŞ 13.04.2019 01:00 GÜNCELLEME 13.04.2019 02:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Julian Assange'ın tutuklama kararını değerlendiren Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Assange'a yöneltilen suçların açık olmadığını belirterek ABD’nin talebi üzerine Washington’a iade edilmesi halinde hayatının tehlikeye gideceğini aktardı. İngiliz polisinin Assange yönelik yürüttüğü operasyonu da utanç verici olarak değerlendiren Maduro, "İngiliz adaleti Assange'ı ABD'ye teslim ederse uluslararası hukuka ve insan haklarına saygısızlık eder. Yaşamını risk altına sokar" dedi.

Venezuela Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da, Assange için Ekvador hükümetinin verdiği kararın Havana’da (1928) ve Karakas'ta (1954) diplomatik iltica konusunda oluşturulan normlarını ihlali anlamına geleceğini açıkladı. Ekvador hükümetinin Büyükelçilik Özel Varlık Protokolü’nü de ihlali ettiği iddia edilerek, "Uluslararası hukuk için utanç verici bir durum" yorumu yapıldı.

ABD hükümetinin, başta Afganistan ve Irak’taki operasyonlarına dair yayınladığı belgeler sebebi ile uzun süredir Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın peşinde olduğu biliniyor.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • akıncı 3 ay önce Şikayet Et
    adamın kralı
    Cevapla
  • Yakub 3 ay önce Şikayet Et
    Rusya askerleri varınca Abd ve işgalcilerinin sesi çıkmaz oldu. Ne haberrrrr! Sayın Maduro rahatca Diriliş Ertuğrul a bakabilirsiniz. Lakin petrol payından bizde pay isteriz ha.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya'dan füzeli gözdağı!
Başbakan Haradinaj istifa etti!