17 Arap ülkesinden ABD'yi kızdıracak karar

17 Arap ülkesi İpek Yolu projesinde Çin ile anlaşma imzaladı. Çin'in dünyaya açılma adımı olarak gördüğü bu projenin karşısında duran en büyük ülke ABD...

17 Arap ülkesinden ABD'yi kızdıracak karar
17 Arap ülkesinden ABD'yi kızdıracak karar
GİRİŞ 18.04.2019 17:33 GÜNCELLEME 18.04.2019 17:33
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Çin'in Şangay şehrinde salı günü ikincisi gerçekleştirilen Çin-Arap Reform ve Kalkınma Forumunda 17 Arap ülkesi, trilyon dolarlık İpek Yolu projesiyle ilgili Çin’le anlaşma imzaladı. Çin, Mısır, Lübnan, Amman ve Cibuti gibi ülkelerden yüzden fazla iş adamı, politikacı ve akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen "İpek Yolunu İnşa Et, Gelişme ve Refahı Paylaş" adlı toplantı, projenin güçlendirilmesine adandı.

 

 

Çin ile işbirliğine büyük ilgi gösteren Arap ülkelerinden 12'si İpek Yolu projesine katılmanın yanı sıra Çin ile kapsamlı olanlar da dahil olmak üzere stratejik ortaklıklar kurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang dün düzenlediği basın toplantısında, "Arap temsilciler, İpek Yolu Projesinde Çin ile işbirliğinin Arap ülkelerine reformlarını ilerletmek ve büyümeyi hızlandırmak için büyük fırsatlar getirdiğini söylediler" dedi.

 

 

Sözcü Kang'a göre, İpek Yolu projesindeki Çin-Arap işbirliği, pek çok Arap devlet liderinin, bu ay Pekin'de yapılacak olan ikinci Uluslararası İpek Yolu Forumuna katılması beklendiği için güçlü bir ivme daha kazanacak.

Arap Birliği Genel Sekreteri Khalil Thawadi, Çin'in, 2017’den itibaren 190 milyar dolarlık ciroyla, Arap dünyasının en büyük ikinci ticaret ortağı olduğunu söyleyerek, 21 Arap ülkesinin 2018'de yeni İpek Yolu projesi üzerinde bir mutabakat zaptı imzaladığını belirtti.

Çin’in iddialı küresel ticaret altyapı projesi küresel olarak genişliyor

Bu hafta İsviçre, İpek Yolu Projesi'ne katılma niyeti gösterdi. İtalya resmi olarak girişime katılan ilk G7 ülkesi olduğu için Mart ayında Avrupalı müttefiklerinin eleştirisiyle karşı karşıya kaldı. Kısa bir süre sonra ise Lüksemburg projeye katılım konusunda bir mutabakat zaptı imzaladı. Yunanistan ve Portekiz de sırasıyla Ağustos ve Aralık aylarında mutabakat zaptı imzalandı. 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • esas 7 ay önce Şikayet Et
  o yüzden irana karşı abd tehditi yükseliyor desene. hazar kueyinden kafkasya ve karadeniz kuzeyi hatları da gerekecek.
  Cevapla
 • Made in cihna 7 ay önce Şikayet Et
  Cin ABD ve AB sirtini kirdi Cin cok kurnaz ve sinsi davrandi Dünyada bütün savaslarda mümkünoldugu kadar uzak kaldi Cinin silahi yatirim ticaret.
  Cevapla
 • İslam 7 ay önce Şikayet Et
  Neden kızsınki Çinde siyonistlerin emrine girdi
  Cevapla
 • ne hakla 7 ay önce Şikayet Et
  abd ye ne yahu? kime ne? herkes işine bakacak.
  Cevapla
 • Yakub 7 ay önce Şikayet Et
  Buda Amerikanın Israilin sonu olacak inşaAllah, hatta Avrupanın da!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'den skandal Filistin kararı! 40 yıllık politika değişti
'Türkiye'ye derhal yaptırım uygulayın' çağrısı! İşte Erdoğan maddesi