Koca ülkeden tepki çekecek karar: 2 milyon kediyi sosisle öldüreceğiz

Avustralya hükümetinin ülkedeki yerel türleri yok eden vahşi kedileri öldürmek için zehirli sosis kullanacağı açıklandı. Ülke 2020'ye kadar 2 milyon kediyi öldürme sözü verdi.

Koca ülkeden tepki çekecek karar: 2 milyon kediyi sosisle öldüreceğiz
Koca ülkeden tepki çekecek karar: 2 milyon kediyi sosisle öldüreceğiz
GİRİŞ 26.04.2019 10:50 GÜNCELLEME 26.04.2019 10:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Avustralya hükümeti, ülkede çok sayıda türün ortadan kalkmasına neden olan vahşi kedi türlerinin sayısını azaltmak için yeni bir proje başlattı.

 

 

New York Times gazetesinde yer alan habere göre söz konusu projeye göre tavuk yağı, kanguru eti, otlar ve baharatların bir karışımını içeren zehirli sosisler kullanılarak kediler öldürülecek ve popülasyonları azalacak.

Zehirli sosisler Batı Avustralya eyaletindeki bilim insanı Dr. Dave Algar tarafından oluşturuldu. Algar, hangi lezzetlerin kedigiller için en çekici olduğunu belirlemek için kedi maması markaları ile çalıştı.

 

 

Kilometrekareye yaklaşık 100 adet kedi

Zehirli sosis projesi, ülkede 2015 yılında başlatılan yerli vahşi yaşamı koruma girişiminin bir parçası.

New York Times'ın yaban hayatı koruma yetkililerine dayandırdığı verilere göre, kediler ülkenin yaklaşık yüzde 99.8'inde yer alıyor. Bazı bölgelerde kilometrekareye yaklaşık 100 adet kedi düşüyor.

Uzmanlar, Avustralya'ya özgü olmayan bu kedilerin nereden geldiğini bilmiyor.

Avustralya 2015 yılında çok sayıda kemirgen ve keseli türü yok ettiği için kedilerin sayısını azaltma çalışmalarına başlamış, kısırlaştırma, avlama ve zehirleme yoluyla çok sayıda kedinin ölümüne neden olmuştu.

Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü'nün tahminlerine göre, programın yürürlüğe girmesinin ilk yılında yaklaşık 211 bin 560 kedi öldürüldü.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • kayra-keskin 3 ay önce Şikayet Et
  inşallah faturasını çok acı ödersiniz doğa teröristleri
  Cevapla
 • hbb 3 ay önce Şikayet Et
  Direk eleştirmeyelim. Kedi avustralya'ya sonradan gelen bir hayvan ve eski yerli hayvanların kedi nedeniyle nesli tükenme tehlikesi altında. Ama beyaz adam da bu yeni kıtalara sonradan gelip yerli halklara soykırım yaptı. Bence o kedileri de oraya getiren "Beyaz adam önce kendisi o sosisleri yemeli"
  Cevapla
 • ibrahim Gül 3 ay önce Şikayet Et
  Evet gerçek hayvan severleri görelim bakalım hayvanseverlik kurban bayramın da ibadetlerini yerine getirmeye calışan müslümanlara saldırmak değil buyrun 2 milyon kediyi kurtarın da samimiyetinizi görelim
  Cevapla
DİĞER HABERLER
HDP önünde eylem başlatan kadının oğlu bulundu
Türkiye'de bir ilk! 'Adba' göreve hazır...