Türkiye-ABD görüşmesi sona erdi! İlk açıklama

Ankara'da temaslarda bulunan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'la iki saat süren görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Türkiye'nin ulusal güvenlik öncelikleri dile getirildi. Güvenli bölgeyle Türkiye'nin endişelerinin giderileceği anlatıldı.

Türkiye-ABD görüşmesi sona erdi! İlk açıklama
Türkiye-ABD görüşmesi sona erdi! İlk açıklama
GİRİŞ 01.05.2019 15:15 GÜNCELLEME 01.05.2019 16:25
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Franklin Jeffrey başkanlığındaki ABD heyeti, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi.

 

 

Heyetlerin görüşmesi iki saat sürdü.

ZİRVEDE NELER GÖRÜŞÜLDÜ?

 

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve ABD'nin Suriye Özel temsilcisi James Franklin Jeffrey başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen heyetler arası görüşmede Suriye konusunda son gelişmeler ele alındı.

Türkiye'nin ulusal güvenlik önceliklerinin açık bir şekilde vurgulandığı toplantıda Fırat'ın doğusunda ve Suriye'nin genelinde terörle mücadele, güvenli bölge, Münbiç yol haritasının hayata geçirilmesi, DAEŞ, PKK/YPG/PYD dahil tüm terör unsurlarına karşı mücadele, İdlib mutabakatının korunması, Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde siyasi çözüme ulaşılması ve Suriye'nin yeniden inşası konuları gündeme geldi.

Oluşturulması planlanan güvenli bölge ile Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderileceği ve bölgenin tüm terör gruplarından temizleneceği ifade edildi. Bu konuda Türk ve ABD teknik heyetlerinin yapacağı müzakerelerin ardından nihai bir sonuca varılması ve uygulanması konusunda fikir birliğine varıldı.

Suriye konusunda işbirliğinin güven ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda sürdürülmesinin önemine vurgu yapıldı.

Jeffrey'in Ankara'da, Suriye ve güvenli bölge konularında çeşitli temaslarda bulunuyor.

Jeffrey'in bu kapsamda Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle de görüşmesi bekleniyor.

TÜRKİYE'DEN SONRA GÖRÜŞMELERE DEVAM EDECEK

James Jeffrey ve beraberindeki heyetin Ankara ziyaretinden sonra İsviçre'nin Cenevre şehrine geçerek Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan ve İngiltere'nin özel elçileri ile beraber bazı Suriyeli gruplarla görüşmeler yapacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Heyetler devam eden Suriyedeki en son gelişmeleri tartışacak, özellikle Suriye'nin kuzeybatısındaki şiddetin artması ve ülke genelinde engellenmemiş insani yardım ihtiyacı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2254 kararı uyarınca Cenevre merkezli bir siyasi süreci teşvik etme konusundaki BM çabalarına daha fazla destek isteyecekler" değerlendirilmesinde bulunuldu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • adim kazim 7 ay önce Şikayet Et
  ABD den yine taktik yalan ve oyalama. Bizi yine uyutuyorlar. PYD ye hizli bir sekilde silah ve eyitim.
  Cevapla
 • Sahipkıran 7 ay önce Şikayet Et
  Biraz daha sabır... Hele şu S-400 ler kurulusun o zaman görecek tüm dünya, nereye nasıl girilir...
  Cevapla
 • Adanalı01 7 ay önce Şikayet Et
  Bu kovboylar attıkları imzadan sonra cayıyorlar. En güvenilmez ABD dir.
  Cevapla
 • cem 7 ay önce Şikayet Et
  yalan söylüyor abd yalan
  Cevapla
 • sinirli 7 ay önce Şikayet Et
  vah garibanlarım vah....bu iblis amerika sadece zamana oynuyor.bunlara inanmak saflıktır.
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 7 ay önce Şikayet Et
  Bir gece ansızın girebiliriz.....ABD terör sevici ve oyalama taktiginin peşinde?Biz neyi bekliyoruzki?Teröristler taciz ateşi açıp Askerimizi vursun...biz daha ne bekliyoruz?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Stoklar tükeniyor! Sıfır otomobillerde büyük indirim
Hükümetten S-300 açıklaması