Oslo haberi gündeme bomba gibi düştü! ABD de harekete geçti, Maduro...

ABD yönetimi, "yolcuların emniyetini ve güvenliğini" gerekçe göstererek, Venezuela ile tüm ticari ve kargo uçuşlarını askıya aldı. Maduro, uçuşları durdurma kararını kınayarak, kararın hareket özgürlüğüne saldırı olduğunu söyledi. Öte yandan İspanya merkezli yayın yapan internet haber sitesi Alnavio, hükümet ve muhalefetin Norveç'in arabuluculuğunda ülkenin başkenti Oslo'da iki görüşme gerçekleştirdiğini iddia etti.

Oslo haberi gündeme bomba gibi düştü! ABD de harekete geçti, Maduro...
Oslo haberi gündeme bomba gibi düştü! ABD de harekete geçti, Maduro...
GİRİŞ 16.05.2019 12:28 GÜNCELLEME 16.05.2019 12:33
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

ABD İç Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, "ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Kevin McAleenan, Venezuela'daki durumun yolcuların, uçuş ekibinin ve mürettabatının emniyeti ve güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, ABD ve Venezuela arasındaki tüm ticari ve kargo uçuşlarının askıya alınmasına karar verdi" ifadeleri kullanıldı.

 

 

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun söz konusu kararı onayladığı ve Ulaştırma Bakanlığının da uygulamaya koyduğu belirtilen açıklamada, "Bu karar Venezuela'da devam eden siyasi istikrarsızlığa ve yükselen tansiyona dayanmaktadır. Ayrıca bu karar bu ülkeye yapılacak uçuşların kaçınılmaz riskiyle ilgilidir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Venezuela'daki şartlar iyileşene kadar uçuşların askıda kalacağı belirtildi.

MADURO'DAN UÇUŞ YASAĞINA CEVAP

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD’nin ülkesiyle hava bağlantılarını yasaklama kararını kınadı. Maduro, "Kendilerine zarar verdiler. Ticari uçuşları yasaklayarak hareket özgürlüğüne saldırdılar. Siz Sayın Bay Donald Trump, Venezuela vatandaşlarının ve dünyanın ticari uçuşlarında serbest dolaşımına saldırdınız" dedi.

OSLO'DA GÖRÜŞTÜLER İDDİASI

İspanya merkezli yayın yapan internet haber sitesi Alnavio’ya göre, krizin başından bu yana aralarında herhangi bir temas olmayan hükümet ve muhalefetin temsilcileri Norveç’in arabuluculuk teklifi üzerine bu ülkenin başkenti Oslo’ya gitti.

Heyetlerin iki kez görüştüğü iddia edilmesine rağmen şu ana kadar iki taraftan da temaslara dair bir açıklama yapılmadı.

VENEZUELA AYLARDIR DURULMUYOR

Yılbaşından bu yana büyük bir siyasi kriz içinde bulunan Venezuela'da muhalefet, 30 Nisan'ın ilk saatlerinde askeri ve sivil bir darbe girişiminde bulunmuş ve başarısız olmuştu.

Guaido ve ev hapsini ihlal ederek La Carlota Hava Üssü'nün karşısındaki Altamira Köprüsü üzerine gelen muhalif lider Leopoldo Lopez, bir grup askerle Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirmek istemiş ve halkı sokağa çağırmıştı. Muhalifler, bu çağrı üzerine ülkenin birçok kentinde sokağa çıkmış, protestolar daha sonra özellikle Caracas'taki La Carlota etrafında şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

Maduro taraftarlarının da sokağa çıkarak devlet başkanlığı sarayı Miraflores etrafında toplandığı günün sonunda, Lopez önce Şili ardından İspanya Büyükelçiliğine kaçmış, Guaido ise video mesajla ortaya çıkmış ve halkı yeniden sokağa çağırmıştı.uaido, 23 Ocak'ta kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş, ABD başta olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini almıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Leopoldo López
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Zafer 6 ay önce Şikayet Et
  Dayan Maduro hakli olan illa galip gelicek.
  Cevapla
 • çeçen 6 ay önce Şikayet Et
  venezuelanın muhalifi cici oğlan aynısı bizdede var su anda içeride istirahat ediyor, sıra sanada gelece guadio ihanetin bedeli ağır olur.
  Cevapla
 • binali 6 ay önce Şikayet Et
  Kahrolsun haçlı ordusu!
  Cevapla
 • aylin 6 ay önce Şikayet Et
  hükümet ve guaido muhalefeti bir araya gelse ne olurki? mutabakat sağlansa bile ABD yeni GUAIDO lar bulmakta zorluk çekmez..ABD şunu çok iyi biliyor..BİR ÜLKEYİ BERTARAF ETMEK İSTIYORSAN MUHALEFETİ KIŞKIRT YETER..Ve guaidolar tükenmez..
  Cevapla
 • Yaşar 6 ay önce Şikayet Et
  ABD, sen bu dünyanın başına gelen en büyük belasın. Allah yıkıldıgını gösterecek bu millete inşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koalisyon sözcüsünden skandal YPG/PKK paylaşımı
Farklı türden başlıklar taşıyabiliyor! Pakistan füzesini fırlattı