Halk isyan etti: Türkiye'de darbe ile anılanları istemiyoruz

FETÖ’nün, ABD’nin Chatom kentinde okul açma izni alması üzerine halk protesto kararı aldı. Belediye Başkanı Crouch, "Adı Türkiye’de darbe girişimiyle anılan kişinin okuluna tüm gücümüzle karşı çıkacağız" dedi.

GİRİŞ 17.05.2019 11:25 GÜNCELLEME 17.05.2019 11:40
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Darbe girişimiyle birlikte karanlık yüzü ortaya çıkan FETÖ’nün ABD’deki en büyük gelir kaynağı olan sözleşmeli okullara Amerikalılar büyük tepki gösteriyor.

 

Alabama’ya bağlı Chatom kentinde FETÖ’nün ABD’deki charter ağının başı Soner Tarım’ın okul açmak için izin alarak gerekli girişimlere başlaması kenti ayağa kaldırdı. Konu, başta Washington Post olmak üzere ulusal ve yerel basında da gündeme geldi. Washington Post’ta yayınlanan habere göre Alabama Eyaleti’nde bulunan Washington kenti yöneticileri ve sakinleri FETÖ’ye karşı toplu isyan hareketi başlattı.

 

 

Federal Eğitim Komisyonu tarafından açılmasına izin verilen sözleşmeli okul statüsündeki Woodland hazırlık okuluna, başta yerleşim yerinin Belediye Başkanı Harold Crouch olmak üzere tüm yöneticiler, eyalet eğitim komisyonu yetkilileri ve kent sakinleri büyük tepki gösterdi. Başkan Crouch, “Hiç kimse bana bu okulun açılacağını söylemedi ve fikrimizi almadı. Bana çocuklarını bu okula göndereceğini söyleyen tek bir kişi bile yok. Velileri toplayıp okulu protesto edeceğiz. Türkiye’de darbe girişimiyle anılan bir adama ait olan okulun kentlerinde açılmasına tüm gücümüzle karşı çıkacağız” sözleriyle okula şiddetle karşı olduklarını anlattı.

EĞİTİM YOK, PARA ŞÜPHELİ

FETÖ okulunun peşini bırakmayan kentteki eğitim derneği Washington Country Students First’in başkanı Thad Becton da, sordukları hiçbir soruya Tarım’ın cevap veremediğini söyledi. Alabama Eğitim Bakanlığı ise okulun açılması için hiçbir eğitim standardını karşılamadığını ve tüm mali işlemlerinde şeffaflık problemi olduğuna dikkat çekti. 

Kent sakinleri her fırsatta FETÖ okulunu istemediklerini dile getiriyor. Okul için inşaat çalışmaları başladı. Komisyon başkanı FETÖ'yü savunuyor 

Okula izin veren Komisyon Başkanı Mac Buttram'ın “FETÖ konusunda endişeli değilim. Yazılanlar saçmalığın da ötesinde” diyerek FETÖ’yü koruması ABD basınının da dikkatini çekti.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Mehdi 5 ay önce Şikayet Et
  Başka ülkede neden Türk okulu açıyosunuz ben bunu anlamış değilim
  Cevapla
 • Teo 5 ay önce Şikayet Et
  Tüm ülkelerin okulları Türkuye'de mevcut, anladınmı?
  Cevapla
 • Harun 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de yaptıkları darbe girişimini ABD 'de yapabilir güce geldiklerinde acaba ABD ne yapacak.
  Cevapla
 • halil sadiç 5 ay önce Şikayet Et
  keşke başlarına gelsede anlasalar fetanyau yu
  Cevapla
 • xxlxx 5 ay önce Şikayet Et
  ABD, İsrail tarafından yapılan gizli darbelerle yönetiliyor.
  Cevapla
 • d.kaya 5 ay önce Şikayet Et
  it sahibini ısırmaz.
  Cevapla
 • Taner 5 ay önce Şikayet Et
  Abdliler siyonistler tarafından sömürüldüklerini köle olduklarını hala anlayamadı mı acaba?
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  ABD bin 70% Yahudi zaten
  Cevapla
 • Bir G@rip 5 ay önce Şikayet Et
  Ya abd vatandaşları bile anladı bizde hala anlamayan gezi kafalar varya daha ne diyeyim. Çahilin ibadetinden Alimin uykusu daha evliya gercekten...
  Cevapla
 • Balkan Kartali 5 ay önce Şikayet Et
  Hadi orasi ABD diyelim. Arnavutluk'ta buyumelerini nasil aciklayacagiz?
  Cevapla
 • halil sadiç 5 ay önce Şikayet Et
  fetanyau lar her türlü hileyi yaparlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT World Forum’da
Bu sabah İstanbul! Bakmaya doyamayacağınız kareler...