120 bin asker için düğmeye basıldı

Yeni politika, Bahreyn’in başkenti Manama’da Körfez İşbirliği Konseyi’nden askeri yetkililer ile ABD’li yetkililerin katıldığı toplantıda belirlendi. Suudi yönetimine yakın Şarku’l Avsat gazetesi, ABD askerinin Basra Körfezi ile Körfez ülkelerinin sularında ve topraklarında yeniden konuşlanacağını söyledi.

120 bin asker için düğmeye basıldı
120 bin asker için düğmeye basıldı
GİRİŞ 19.05.2019 07:13 GÜNCELLEME 19.05.2019 07:18
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

ABD ve İran arasındaki gerilim sürerken Washington yönetimi, Tahran’a karşı Körfez ülkeleriyle iş birliğini geliştiriyor. ABD ve Körfez ülkeleri arasında askeri bir toplantı düzenlendiği bildirildi.

KOMUTANLAR TOPLANDI

Orta Doğu ile Kuzey Afrika ülkelerinde Arapça yayın yapan El-Hurra televizyon kanalının haberine göre, Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki askeri komutanlar ve ABD Deniz Kuvvetleri komutanları Bahreyn’in başkenti Manama’da bir araya geldi. Toplantıda, bölgede serbest ticaret akışı ve deniz güvenliği konularının ele alındığı belirtilirken, toplantıya katılan Körfez ülkelerinin isimlerine dair bilgi verilmedi. Körfez ülkelerinden de söz konusu toplantıya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

SUUD KARA SULARINI AÇTI

Suudi Kraliyeti’ne yakınlığıyla bilinen Şarku’l Avsat haber sitesi ise, Körfez ülkelerinin ABD’nin güçlerini yeniden konuşlandırma talebini onayladığını duyurdu. Habere göre, Suudi Arabistan ve bazı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri, ABD’nin, güçlerini Basra Körfezi ve Körfez ülkelerinin sularında ve topraklarında yeniden konuşlandırma talebini kabul etti. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, onayın, ABD ile Körfez ülkeleri arasındaki ikili anlaşmalar temelinde verildiğini kaydetti. Aynı kaynaklar, ABD birliklerinin Körfez ülkelerinde yeniden konuşlanmasının öncelikli hedefinin Tahran’la savaşa girmek olmadığını öne sürerek, “Tahran’a güçlü bir mesaj göndermek istiyorlar” dedi. ABD Başkanı Trump’ın olası İran işgali için 120 bin askeri bölgeye göndermek istediği açıklanmıştı.

YIĞINAK YAPIYOR

ABD, geçen haftalarda “USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü’nü körfeze sevk etmişti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD’ye ait hedeflere saldırı hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından “USS Arlington” amfibi çıkarma gemisi ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye gönderildiğini duyurmuştu.

Yenişafak

YAZDIR
YORUMLAR 73
 • osmanoğlu2023 3 ay önce Şikayet Et
  üçüncü düya saaşına hiç gerek yok! çünkü büyük şeytan abd ve yavrusu israel cahiliye dönemi zihniyetini taşıyan arap idarecilerle birleşip müslümanları birbirine kırdıraca akabinden israili boş araziye salıp coğrafyayı kuşatacaklar!
  Cevapla
 • kadir 3 ay önce Şikayet Et
  yakarsa dünyayı garipler yakar, süper güçlerden değil gariplerden korkun...
  Cevapla
 • Uzman 3 ay önce Şikayet Et
  USA dedigin;ingiliz,alman,ispanyol...torunlari nihayetinde!!!1.Dunya savasinda dedelerini gomduk cehenneme gonderdik!Simdi sira USA da!!! CEHENNEM egitmek isteyen bize ugruyor nedense!!!
  Cevapla
 • vatan 3 ay önce Şikayet Et
  kendı sonlarınında yıkım olan islam ulkelerı gıbı olacagını farkında degıller
  Cevapla
 • berk 3 ay önce Şikayet Et
  3. Dünya savaşı geliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan 3'lü zirvede resti çekti! Tarih verdi...
Rus nükleer denizaltısı, 350 kilometre uzaklıktaki hedefi vurdu