Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı!

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

GİRİŞ 26.05.2019 14:01 GÜNCELLEME 26.05.2019 14:01
Bu Habere 260 Yorum Yapılmış

Helsinki’nin Kamppi semtinde son bir haftadır seçim çadırı kuran ve burada AP seçimleri için oy toplayan Wit, konuşmaları esnasında polisin gözleri önünde zaman zaman Kur'an-ı Kerim'i yere atarak büyük bir provokasyon yaptı.

 

 

Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Komitesi üyesi Yakup Yılmaz, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Wit'e tepki gösterdiğini belirterek, ''Polise onun nefret suçu işlediğini söyledim ve engel olmalarını istedim. Polis müdahalede bulunmadı.'' dedi.

Aşırı sağcı liderin Hz. Muhammed'e de hakaretlerde bulunduğunu anlatan Yılmaz, söz konusu provokasyona bazı kişilerin de mani olmaya çalıştığını ifade etti.

 

 

Estonyalı 17 yaşındaki Müslüman bir gencin Wit'e engel olmaya çalıştığını ve Rus arkadaşı ile Wit'i tartakladığını belirten Yılmaz, ''Finlandiya'da nefret suçu ve din dokunulmazlığı kanunlarda var. Wit, Kur'an'ı yere atarak, yırtarak, Peygamberimize hakaret ederek nefret suçu işliyor ancak polis ses çıkarmıyor. Wit'i durdurmak için Müslüman gençler müdahale ediyor ve tartaklıyor, polis yine ses çıkarmıyor yani insanları birbirlerine kışkırtıyorlar.'' diye konuştu. 

Provokasyonun videosunu çekip sosyal medyada yayımladıklarının altını çizen Yılmaz, ''Sadece Kur'an-ı Kerim'i değil önceki konuşmalarında Tevrat'ı da yere atarak provokasyona imza attı. Eski Meclis Başkanı Eero Heinaluoma, Yahudi Milletvekili Ben Zyskowicz olay yerindeyken bunu yaptı. Daha sonra Wit alanda bulunanların bazılarından dayak yedi. Birçok polis sadece dayağı izledi. Ben de polisin bu ikiyüzlü tutumuna kızıyorum. Olayın arkasını bırakmayacağım. Suç duyurusunda bulunmaya devam edeceğim.'' ifadelerini kullandı.

Geçen ay da Danimarka'da aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) hareketi lideri Rasmus Paludan'ın Müslümanların yoğun yaşadığı semtte Kur'an-ı Kerim'i yakıp Müslümanlara küfür etmesi büyük tepki çekmişti. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 260
 • gresunlu 4 ay önce Şikayet Et
  Iblis Kurandan ne anlar ...Kuran a zulmeden bedelini cok agir öder
  Cevapla
 • aden 4 ay önce Şikayet Et
  ne yapsalar BOŞ. tüm avrupayı esir alacak İSLAM. ve insanları ÖZGÜRLEŞTİRECEK. tüm insanlar akın akın İSLAMA gelecek. zorla filan değil haaa. isteyerek gönülden gelecek.
  Cevapla
 • Realist 4 ay önce Şikayet Et
  Hadi bu kuranı kerim i yırtan için aklını yitirmiş insan diyebiliriz, ama sıkıntı tepki gösteren avrupalı abd li yok buradada sıkıntı şu aklını yitirmiş bir topluluğun varlığı söz konusu....abd li ve avrupalı bu tip insanlara sınırlarımızı kapatalım...
  Cevapla
 • aylmz 4 ay önce Şikayet Et
  Had bilmezlik. Saygı bilmezlik. Bakalım başına neler gelecek dengesiz finlandiyalının.
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  ALLAH(c.c) ıslah eylesin. Artist seni.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan silah ambargosu kararı alan ülkelere tokat gibi sözler
Rejim ve PKK yan yana! Halk Mehmetçiği bekliyor