Ruhani: Çatışmadan yana değiliz!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin bölge ülkeleriyle ve büyük güçlerle çatışmadan yana olmadığını söyledi.

Ruhani: Çatışmadan yana değiliz!
Ruhani: Çatışmadan yana değiliz!
GİRİŞ 05.06.2019 16:19 GÜNCELLEME 05.06.2019 16:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Ruhani, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile bayramlaşmak için gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. 

"ASKERİ ÇÖZÜM YOLU YOKTUR"

Görüşmede devletler arası ilişkilerde tehdit, abluka ve ekonomik ambargoların yanlış yöntemler olduğunu dile getiren Ruhani, "İran bölgedeki güvenliğin takviye edilmesinin peşindedir. İran, bölge ülkeleriyle ve büyük güçlerle çatışmadan yana değildir. Eğer onlar akıl dışı bir adım atarsa, hiç tereddütsüz kesin ve pişman edici bir cevapla karşılaşırlar." ifadelerini kullandı. 

İran hükümetinin Katar'ın yanında olduğunu belirten Ruhani, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin  Yemen, Katar ve İran ile olan ilişkilerinin tüm bölge için zararlı olduğunu savunarak, "Bölgesel meselelerin ve sorunların askeri çözüm yolu yoktur." görüşlerini paylaştı. 

"İRAN İLE KATAR'IN BÖLGESEL MESELELERE BAKIŞI YAKINDIR"

Katar Emiri Al Sani de Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah'ın bölgedeki gerginliğin düşürülmesi için gösterdiği çabaları desteklediklerini ifade ederek, "İran ile Katar’ın bölgesel meselelere ilişkin tutumları birbirine çok yakındır. İki ülke arasında sürekli iletişim var ve bu çok olumlu bir gelişme. Diyalog gerginliği düşürmenin tek yoludur." değerlendirmesinde bulundu. 

 İran’ın Katar'a yönelik desteğini unutmayacaklarını dile getiren Al Sani, Tahran ile tüm alanlarda ilişkileri geliştirmekten yana olduklarını kaydetti. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • istanbul 4 ay önce Şikayet Et
    Bunlarsavaşmaztezgahbize
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fas'tan Barış Pınarı Harekatı açıklaması!
Tel Abyad ilçe merkezi terörden kurtarıldı! İlk fotoğraflar...