ABD yine onları hedef aldı!

Donald Trump yönetimi, ABD'den Küba'ya grup turlarına ve yolcu gemilerine bugünden itibaren geçerli olmak üzere yasak getirildiğini açıkladı.

ABD yine onları hedef aldı!
ABD yine onları hedef aldı!
GİRİŞ 05.06.2019 17:12 GÜNCELLEME 05.06.2019 17:12
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bu yasakla, 5 Haziran öncesinde rezervasyon yaptırmış olanlar dışında Küba'ya gruplar halinde eğitim ve kültürel amaçlı turlara son verilecek.

Ayrıca yolcu gemileri, özel yatlar ve balıkçı teknelerinin de Küba'da durmasına izin verilmiyor.

Trump yönetimi bu adımla, eski başkan Barack Obama'nın 2016'da Küba ile ilişkileri yumuşatan adımlarını geri almış oldu.

Amerikalı yetkililer, bu yeni uygulamanın Küba'daki komünist rejimi cezalandırma amaçlı olduğunu söylüyor.

Amerikalılar Küba'ya giderken daha çok gemi yolculuğunu tercih ediyor. Bu yıl Ocak-Nisan ayları arasında 143 bine yakın Amerikalı Küba'ya bu yolla giderken, uçakla seyahat edenlerin sayısı 115 binde kaldı.

'KÜBA, ABD'NİN HASIMLARINI DESTEKLİYOR'

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu kararla ilgili Salı günü yaptığı açıklamada, "Küba Batı Yarıkürede istikrarı bozan bir rol oynamaya devam ediyor; Venezuela ve Nikaragua gibi ülkelerde ABD'nin hasımlarını destekliyor" dedi.

Mnuchin şöyle devam etti: "Bu yönetim, Küba rejimi üzerindeki yaptırımların ve diğer sınırlamaların gevşetilmesi kararını geri çevirme konusunda stratejik bir karar vermiştir. Bu uygulama, Küba ordusu, istihbaratı ve güvenlik güçlerinin eline Amerikan doları geçmesini engelleyecektir."

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise "Küba komünist olmaya devam ediyor ve ABD eski yönetimi, tarihsel olarak en saldırgan hasımlarımızdan birine çok fazla taviz verdi" dedi.

Başkan Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton daha önceki bir konuşmasında, "örtülü turizm" etkinliğine Hazine Bakanlığı'nın son vereceğine değindiği için bugün başlayan yasağın tur operatörleri için sürpriz olmadığı ifade ediliyor.

EĞİTİM VE KÜLTÜR TURLARI ENGELLENİYOR

Obama yönetimi, 2016'da getirdiği düzenlemeyle, 12 kategoriden biri kapsamında Amerikalıların gruplar halinde veya tek başına Küba'ya ziyaretlerin önünü açmıştı.

Bu kategoriler arasında en popüler olanları "insandan insana" adı verilen ve gruplar halinde eğitim ve kültür turları ile "Küba halkını destekleme" kategorisinde yapılan geziler oldu.

"Küba halkını destekleme" kategorisinde seyahat, ülkedeki işletme sahipleri, sanatçılar ve farklı projeler yürüten insanlarla toplantı ve ziyaretleri ve otel yerine yerel halkın evlerinde kalmayı gerektiriyor.

Insight Cuba adlı tur şirketinin başkanı Tom Popper, yolcu gemisi yasağının "seyahat şirketleri ve Küba halkına zarar vereceğini" vurguladı.

Popper, yeni getirilen yasakla birlikte, tur organizatörlerinin daha çok bu türden gezilere yönelebileceğini belirtiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "aile ziyareti ve diğer yasal seyahat biçimleri" kapsamında olduğu sürece Küba'ya ticari seyahatlerin devam edeceği, ancak özel yat ve uçaklara yasak getirildiği belirtildi.

Küba hükümetinin verilerine göre, adaya en fazla ziyareti Kanadalıların ardından Amerikalılar gerçekleştiriyor ve bu ziyaretlerin büyük kısmı gemiyle yapılıyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Dede 7 ay önce Şikayet Et
  İşşallah çökersin amerika
  Cevapla
 • Mizah 7 ay önce Şikayet Et
  Sonun yakın küçük şeytan , sonra sıra büyük şeytana gelecek.
  Cevapla
 • ugur btn 7 ay önce Şikayet Et
  Azdı kudurdu kafir.sonu yakındır İnşallah
  Cevapla
 • oraloğlu 7 ay önce Şikayet Et
  nasihat: sayın ABD,, venezuela konusunda hatalı ve yanlışsınız.bunbuda mı biz size söyliyeceğiz. sizi bu şartlarda desteklemek mümkün değil. sözde demokrasi borazancısı gibi ötüp duruyorsunuz. bilgilerinize.. müşahade yakin ehlinden
  Cevapla
 • Gurbetci 7 ay önce Şikayet Et
  Bu tur ulkeler abd ye karsi bir ayri birlik olusturmali. abd den kopmak isteyen ulkelerede kucak acmali. Rusya ve cin destekler o ulkeleri kalkinmalarini saglar. Boylece abdye ilk celme atilmis olur.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Adil Öksüz'ün şoke eden mesajları ortaya çıktı!
Son Dakika Haberi: Gündeme bomba gibi düşen 'yeni Kanal' önerisi