Dolar yerine altın! 73 tonu aştı

ABD ile yaşanan ticaret savaşlarının etkisiyle, Pekin yönetiminin son altı aydır aralıksız devam eden altın alımları, Aralık 2018’den bu yana 73 tonu aştı.

Dolar yerine altın! 73 tonu aştı
Dolar yerine altın! 73 tonu aştı
GİRİŞ 11.06.2019 18:18 GÜNCELLEME 11.06.2019 18:19
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Rusya ve Çin dolara karşı yerli para birimine geçmeyi planlarken, devlerden yeni hamleler gelmeye devam ediyor.

15 TON ALTIN DAHA SATIN ALDI

Bloomberg’in haberine göre, Çin Merkez Bankası (PBOC) Mayıs ayında 15.86 ton daha altın satın aldı.

 

Buna göre, ABD ile yaşanan ticaret savaşları Çin’de büyüme beklentilerini aşağı çekti ve rezerv tutma konusunda (dolar dışı) çeşitlendirme talebini artırdı.

73 TONU AŞTI

Pekin yönetiminin son altı aydır aralıksız devam eden altın alımları, Aralık 2018’den bu yana 73 tonu aştı.

 

Argonaut Securities Asya analisti Helen Lau, hükümetin altın rezervlerini yükseltmesinin azimli bir şekilde dolar dışı varlıklara geçiş anlamı taşıdığını kaydetti. Perakende altın talebinin de arttığını vurgulayan Lau; bu hızla devam etmesi halinde Çin’in altın alımlarının 2019’da 150 tona ulaşmasını beklediğini söyledi.

'SAVAŞ GİTTİKÇE YOĞUNLAŞIYOR...'

TD Securities küresel emtia baş stratejisti Bart Melek ise, konuya ilişkin olarak, "Ticaret savaşları ve teknoloji alanındaki soğuk savaşın gittikçe yoğunlaştığını göz önünde bulundursak, bu dolar dışına yapılmış bir çeşitlendirme. Unutmayalım ki altın kimsenin yükümlü değil" diye konuştu.

Dünyanın diğer merkez bankaları da özellikle 2008 Krizi'nden sonra ABD'nin tarihte görülmemiş miktarlarda dolar basması ile altın alımlarına başlamıştı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre 2018'de merkez bankalarının altın alımları 651.5 ton ile son 50 yıldaki en yüksek düzeye ulaştı.

ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • mmy 4 ay önce Şikayet Et
  Unutmayalım ki bu hareketi ilk defa bizde Reis başlattı. ABD nin sonu geliyor. 14 trilyon dolarlık bütçenin 4,5 trilyonu silah,petrol şu bu.Kalan miktar tamamen doların uluslararası para olması sebebiyle gelen gelir. O halde ABD ölür. Hiç şansı yok.
  Cevapla
 • işçi mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  ne kadar cahil insanlarsınız bize neeeeee bize neeeeeee biz batıyoruz zıkmışım abd yide çin i dee
  Cevapla
 • ERDEMLİ YAŞAM 4 ay önce Şikayet Et
  Çok akıllıca bir hareket.Bir parça aklı olan azıcık uzağı görme melekesi olanlar dolar yerine altına döneceklerdir. Prensip basit. Doları ver altını al. Bir daha da dolar alma..Bunu yapan kurtarır. Diğerleri batar. Çünkü doların altın olarak karşılığı yok.
  Cevapla
 • Sami 4 ay önce Şikayet Et
  Doğru bir karar
  Cevapla
 • Mehmet57 4 ay önce Şikayet Et
  Dolar yakında tuvalet kağıdı bile oylamayacak
  Cevapla
 • kayra-keskin 4 ay önce Şikayet Et
  bence tuvalet kağıdı olsun çünkü en layik olduğu yer pisliğin içinde olmasıdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Protesto edelim derken 2 gol yediler!
Süre azalıyor! TSK'nın nefesi teröristlerin ensesinde