Irak tarihini ABD’den geri alacak

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, Saddam rejiminin devrilmesi ardından ABD askerlerinin Irak’tan çaldığı binlerce tarihi eserin ülkeye geri getirileceğini açıkladı.

Irak tarihini ABD’den geri alacak
Irak tarihini ABD’den geri alacak
GİRİŞ 11.06.2019 19:54 GÜNCELLEME 11.06.2019 19:56
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Irak Ulusal Müzesi’ni gezen Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, Saddam rejiminin devrilmesi ardından ABD askerlerinin Irak’tan çaldığı binlerce tarihi eserin ülkeye geri getirileceğini belirtti. Irak Başbakanlık Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada ise, Abdülmehdi’nin Irak’ın dünya medeniyeti için tarihi miras niteliği taşıdığını vurguladığı, ülkenin bugünü ve yarınını için bu tarihi mirasa sahip çıkılması gerektiğini aktardığı kaydedildi.

Açıklamada Abdülmehdi’nin Ürdün’den birçok sayıda tarihi eserin iade edildiğini hatırlattığı ve ABD’nin Irak’tan çalınmış 15 bin tarihi eserin yakın zamanda ülkeye iade edileceğini duyurduğu belirtildi.

Irak’ın ABD güçlerince Mart 2003’te işgal edilmesinin ardından ABD askerleri Bağdat’taki Irak Ulusal Müzesi’nin dünyanın gözü önünde yağmalamıştı.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • FIRTINA 61 4 ay önce Şikayet Et
  Çok zor dostum... Adamların düzeni bu şekilde çalmak üzerine... onlar kılıfını bile hazırlamışlardır...
  Cevapla
 • hasibe şahbaz 4 ay önce Şikayet Et
  avrupadan kaçan it kopuk dolu abd,eşkiya devlet ne beklersin.asıl biz bu abd ye nasıl güvenip içimize kadar sokuyoruz.artık kendimizi toparlayıp biliçlenme zamanıdır ümmeti islam
  Cevapla
 • aşkın 4 ay önce Şikayet Et
  yazıkki ne yazık. kendi içlerindeki ihtilaf hainlikler kafirle dost ırakı ne hale getirdi. ülkenizi işgal ettiler namusunuzu ırzını yok ettiler ve siz savaşmadınız. siz çok beklersiniz daha.
  Cevapla
 • muammer 4 ay önce Şikayet Et
  sizin sadece tarihiniz gitmedi ki;daha ne mukaddesatınız gitti.hürriyetiniz,zürriyrtiniz,haysiyetiniz.............amerika sizin boynunuza tasmasını taktı.onun istediği kadar hareket edebilirsiniz.
  Cevapla
 • vatan millet 4 ay önce Şikayet Et
  çok zor ama imkansız değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Akar'da kimyasal açıklaması
Mehmetçik içeride ve dışarıda PKK’ya göz açtırmıyor