Pentagon'dan S-400 ve F-35 açıklaması

ABD Savunma Bakanı Vekili Partick Shanahan, yarın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizi konusunda bir görüşme yapacağını açıkladı. Shanahan, “F-35 eğitimleri konusunda bazı faaliyetleri durdurduk. Bakım faaliyetlerinden herhangi birini henüz askıya almadık” dedi

Pentagon'dan S-400 ve F-35 açıklaması
Pentagon'dan S-400 ve F-35 açıklaması
GİRİŞ 12.06.2019 08:21 GÜNCELLEME 12.06.2019 08:21
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak ile Pentagon’da bir araya gelen  ABD Savunma Bakanı Vekili Shanahan, görüşme öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

 

AA'nın haberine göre; Cuma günü Akar’a gönderdiği ve Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programına katılımına ilişkin değerlendirmeleri içeren mektuba yanıt alıp almadığı sorulan Shanahan, “Bu konunun artık haftalık olarak güncellediğimiz bir konu haline geldiğini düşünüyorum. Yarın Bakan Akar’la ilerleme konusunda birbirimizi bilgilendireceğimiz bir telefon görüşmesi yapacağım. Eğitimler konusunda bazı faaliyetleri durdurduk. Bakım faaliyetlerinden herhangi birini henüz askıya almadık. Yarın ne tür bir ilerleme kaydettiğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunacağımızı umuyorum. Şu anda ifade edeceklerim bunlar.” dedi.

"ARAPLARA SİLAH SATMAZSAK RUSYA VE ÇİN’DEN ALIRLAR"

 

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongre'yi baypas ederek Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) büyük bir silah satışına onay vermesine yönelik soruları yanıtlayan Shanahan’ın Rusya ve Çin’i işaret etmesi dikkat çekti.

Shanahan şu ifadeleri kullandı:

“Suudi Arabistan ile BAE ile ilgili durum şudur: Kendilerini savunmaları için onlara nasıl bir dış askeri satış yapıyoruz? Gerçekten de tüm bunların merkezinde bu yüksek tehdide (İran tehdidi) yanıt vermek var. Daha sonra ise ikinci olarak güçlü müttefikleri olan ABD’den alamazlarsa güvenlikleri için gidip Çin ya da Rusya’ya gidecekler.”

Shanahan, Trump’ın Kongre'yi baypas etme kararını destekleyip desteklemediğine ilişkin bir soruyu ise “Benim tercihim her zaman sürecin işlemesi yönünde.” diyerek geçiştirdi. 

POLONYA’YA FÜZE SAVUNMA ÜSSÜ

Aynı toplantıda bulunan ve ABD’nin Polonya’da füze savunma üssü inşasına ilişkin bir soruya yanıt veren ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood, “Polonya’da füze savunma üssü inşa etme konusunda kararlıyız. Planımız onu Füze Savunma İnceleme Belgesi gereğince tamamlamaktır.” dedi.

Rood inşaatın devam ettiğini, bazı gecikmeleri giderdiklerini belirtti.

ETİKETLER
s400 Partick Shanahan
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Kriminal 3 ay önce Şikayet Et
  Bize S - 399,5 verseler kabulün mü Emerika...
  Cevapla
 • Kahraman 3 ay önce Şikayet Et
  S400 ler bir an evvel gelmeli.
  Cevapla
 • Yusuf 3 ay önce Şikayet Et
  Kurda sormuşlar neden boynun Kalın kurt cevap vermiş Kendi işimi kendim gördüğüm için. Bizde Kendi savaş uçağımızı yapalım inşallah
  Cevapla
 • Xye 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye derhal ülkede olan 2000 amerikan jankelerini ülkeyi terketmelerini hemen simdi vakit gecirmeden secime kadar yapmasi lazim.
  Cevapla
 • Vuslat 3 ay önce Şikayet Et
  Polonya oraya üs kurulmasina izin verirse kendine zarar vermiş olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fitch'ten Türkiye ekonomisi için açıklama
OECD raporunu açıkladı! Türkiye'ye güzel haber