Venezuela'yı terk edenlerin sayısı artıyor!

BM, binlerce Venezuelalının günlerdir yemek yemeden Peru sınırını geçtiğini açıkladı. Son yıllarda Güney Amerika ülkesini terk edenlerin sayısı 4 milyonu buldu.

Venezuela'yı terk edenlerin sayısı artıyor!
Venezuela'yı terk edenlerin sayısı artıyor!
GİRİŞ 15.06.2019 12:16 GÜNCELLEME 15.06.2019 12:16
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM), son yıllarda ekonomik ve  siyasi buhranın yaşandığı Venezuela'dan Peru'ya bir günde 5 bin 400 kişinin  geçtiğini duyurdu. 

 

 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin bölgedeki sözcülerinden Regina de  la Portilla, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, binlerce Venezuelalı  vatandaşın, güvenlikleri için Peru sınırına ulaştığını bildirdi.

Peru sınırını geçen yaklaşık 5 bin 400 Venezuelalı için gerekli  tedbirleri almaya başladıklarını anlatan Portilla, karşılaştıkları pek çok  kişinin günlerdir yemek yemediğini ve açık havada kötü şartlarda uyuduklarını  belirtti.

 

 

Portilla, Peru'ya ulaşan Venezuelalılar için daha fazla desteğe  ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Ülkesini terk eden Venezuelalıların sayısı 4 milyona çıktı Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinden  geçen hafta yapılan ortak yazılı açıklamada, Venezuela halkının ülkeyi hızla terk  etmesinin şaşırtıcı boyutlarda olduğu ifade edilmişti.

Venezuela'da 2015 sonu itibarıyla ülkeyi terk edenlerin sayısının 695  bin kişi olduğu anımsatılan açıklamada, dünya çapında şimdiye kadar ise 4 milyon  Venezuelalı mülteci ve göçmenin komşu ülkelere sığındığı ifade edildi.

Açıklamada, bu Venezuelalı mülteci ve göçmenlerden 1,3 milyonunun  Kolombiya'ya, 768 bininin Peru'ya, 263 bininin Ekvador'a, 130 bininin Arjantin'e,  288 bininin Şili'ye ve 168 bininin Brezilya'ya, geri kalanların da Meksika, Orta  Amerika ve Karayip ülkelerine sığındığı bildirilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Abd 4 ay önce Şikayet Et
  Abd ye avrubayı salın gitsin mülteci bakmadık ları için her yeri dağıtıyorlar.. Gelene kapıları açın gitsin varubaya abd ye
  Cevapla
 • adem38 4 ay önce Şikayet Et
  bizde açalım kapıları vatan hainlerinin hepsi defolup gitsin.
  Cevapla
 • gakko 4 ay önce Şikayet Et
  gitsinler onlarda bizdeki Vatan hainleri gibi ama en azindan şerefliler gidiyorlar bizdekiler yüzsüz gitmiyorlar çamura yatiyorlar ya sev da terket
  Cevapla
 • Yakub 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye bu ülkeye üs kurmalı.
  Cevapla
 • Welcome Germany 4 ay önce Şikayet Et
  Hepsi'de almanya yolcusu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB resmen açıkladı: Bugün başlıyoruz
Japon yapıştırıcı kullandılar, EPDK harekete geçti