Rumları Akdeniz'de hüsrana uğratan gelişme! Tek seçenek Türkiye kaldı

Afrodit yatağından çıkacak doğal gazı, boru hattıyla Girit üzerinden Avrupa’ya sevk etmeyi planlayan Rumlar, maliyet nedeniyle Mısır seçeneğini değerlendirmeye aldı.

Rumları Akdeniz'de hüsrana uğratan gelişme! Tek seçenek Türkiye kaldı
Rumları Akdeniz'de hüsrana uğratan gelişme! Tek seçenek Türkiye kaldı
GİRİŞ 16.06.2019 07:56 GÜNCELLEME 16.06.2019 08:20
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan'ın işbirliğinde oluşturulan kısa adı (East-Med) projesi olan ve Doğu Akdeniz'de bulunan doğal gaz kaynaklarını Avrupa'ya boru hatları yoluyla taşımak, Rumlar için uzak ihtimal olmaya başladı. Rumların bunun yerine Afrodit yatağından çıkacak gazın, sıvılaştırılmış (LNG) olarak Mısır üzerinden ihracı gündeme geldi. Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yer alan Afrodit doğal gaz yatağının kullanımı konusunda tek yolun Mısır olduğu yönünde değerlendirmelerde bulunuldu. Rum Kıbrıs Hidrokarbon Şirketi (EİK) Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde yer alan Afrodit doğal gaz yatağının kullanımına ilişkin açıklama yaptı. Kıbrıs’ın ve Afrodit yatağının durumu, Mısır’daki doğal gaz santralleri ve uluslararası piyasalar göz önüne alındığında tek çarenin Afrodit yatağındaki doğal gazın Mısır’a ihraç edilmesinin bu doğrultuda doğal gazın düşük maliyetle ihraç edilebilmesinin tek yolunun Mısır’ın altyapısının kullanılması yönünde görüş belirtildi.

 

 

Rum Kıbrıs Hidrokarbon Şirketi (EİK), Afrodit yatağındaki doğal gaz konusunda hak sahibi şirketlerin nihai yatırım kararını almaları için izlenmesi gereken prosedürden de bahsederek, bu sürecin en az 3 yıl gerekeceğini vurguladı. Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan'ın işbirliğinde oluşturulan kısa adı (East-Med) 2025 yılında tamamlanması öngörülen proje denizin 3.3 kilometre derinliğinden geçecek 2 bin kilometrelik bir boru hattı inşa etmeyi hedefliyor. Proje tamamlanabilirse East-Med, dünyanın deniz altından geçen en uzun doğal gaz boru hattı olacak.

Boru hattı, İsrail’in Leviathan havzasından ve Rumların Afrodit adlı 12’nci parselinin etrafından çıkacak doğal gazın boru hattıyla Girit’e ulaştırılmasını, Yunanistan üzerinden de Avrupa’ya sevk edilmesini öngörüyor. Enerji uzmanları, doğal gaz fiyatlarının düşük seviyelerde seyrettiğine işaret ederek maliyeti 15 milyar doları bulacak bir boru hattının karlı olmayacağını belirtiyor. Uzmanlar, bölgedeki doğal gazın Türkiye’deki Ceyhan boru hattı üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının, halen en ekonomik ve en güvenli tek seçenek olduğunu vurguluyor.

 

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • E yalcin 4 ay önce Şikayet Et
  Mevcut döşenmiş boru hattımız var Anamur’dan Kıbrıs’a yıllar önce 1 milyar doları bulan borular döşendi o yıllarda Erdoğan’ı çok eleştirmişlerdi ama şimdi anlayın nedeni nedir diye .
  Cevapla
 • ufuk 4 ay önce Şikayet Et
  o boru hattı su için,,,
  Cevapla
 • Adana 01 4 ay önce Şikayet Et
  Mısır Libya Fas Cezayir karışık enerji arz güvenliği sıkıntılı.. denizin altından Yunanistana boru hattı maliyetli ve yıllarca sürecek bir iş. en temiz yol Türkiyeden geçecek bir hat. Ee bu hattı düşünen ilişkileri de düşünür
  Cevapla
 • Selçuklu 4 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan ve Rumlar beyin olsa bizle iyi geçinirler. Ortak yapsak hiçbir sıkıntı olmayacak. Gerçi ab li abileri ve abd kabul etmeyecektir. Ama birçok sıkıntı odan kurtulurlar
  Cevapla
 • Terto 4 ay önce Şikayet Et
  Tek sıkıntı: Beyin!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: HDP'li 4 belediyeye kayyum atandı
Son dakika haber: Hakan Atilla'nın yeni görevi belli oldu