ABD'nin eski Şam Büyükelçisi: Artık Suriye'nin geleceğine hükmedemeyiz

Eski ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford, ABD'nin Beşar Esed rejimine fırsat varken askeri müdahalede bulunmamasının hata olduğunu belirterek, "ABD artık Suriye'nin geleceğine hükmedemez." dedi.

ABD'nin eski Şam Büyükelçisi: Artık Suriye'nin geleceğine hükmedemeyiz
ABD'nin eski Şam Büyükelçisi: Artık Suriye'nin geleceğine hükmedemeyiz
GİRİŞ 19.06.2019 09:35 GÜNCELLEME 19.06.2019 09:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Ford, eski Fransa'nın Şam Büyükelçisi Michel Duclos ile Washington Enstitüsünün düzenlediği "Esed’in düşüncesi: Suriye buraya nasıl geldi ve rejim nereye gitmek istiyor" başlıklı panelde konuştu.

 

 

Esed rejiminin İdlib’de hava saldırılarına rağmen ilerleme kaydedemediğini belirten Ford, rejimin asker sıkıntısı yaşadığını bunun yanı sıra ele geçirdiği bölgelerde de istikrar adına hiçbir şey yapmadığını dile getirdi.

Suriye’nin batısında eş-dost kapitalizminden öteye gitmeyen bir ekonominin söz konusu olduğunu ifade eden Ford, istihbarat örgütlerine ve Rusya’ya bağımlı Esed'in, Suriye halkının ekonomisini çok da dert etmediğine dikkati çekti.

 

 

"ESED SADECE KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR"

Buna karşın, ABD'nin tıpkı İran’a yaptığı gibi Suriye’yi de ekonomik olarak boğmaya çalıştığını söyleyen Ford, “Bu (ekonomik yaptırımlar) Esed’i indirmeye yetmedi. Aslında bunlar Esed’in çok da umurunda olmadı. Esed halkının refahını değil kendi ailesini ve yöneticiliğini düşünüyor” dedi.

"ABD ARTIK SURİYE'NİN GELECEĞİNE HÜKMEDEMEZ"

ABD’nin Suriye stratejisinin geleceğine dair değerlendirmelerde de bulunan Ford, şöyle konuştu: "ABD’nin artık Suriye’nin geleceğine hükmedebileceğini sanmıyorum. Bir daha söylüyorum Amerika Suriye’nin geleceğine hükmedemez. Bir savaş vardı ve askeri üstünlük savaşlarda önemlidir. Obama döneminde biz sürekli Suriye’de askeri bir çözüm mümkün değil diyorduk. Büyük ölçüde yanıldık, (askeri çözüm) vardı. Esed henüz ülkenin tamamını ele geçirememişse de ele geçirmeye çalışmayacağına dair kafamda tek şüphe yok."

"ESED İLE PKK'NIN YAKLAŞMA SÜRECİ ÇOK ZAMAN ALMAZ"

Esed rejiminin henüz YPG/PKK’nın kontrolündeki kuzeydoğu Suriye’de ABD’den daha iyi oynamamış olmasının kendisini şaşırttığını belirten Ford, rejimin Ruslar üzerinden YPG/PKK’ya bazı sözler vermesinin şaşırtıcı olmayacağını ifade etti.

Esed rejiminin YPG/PKK ile yakınlaşma sürecinin çok zaman almayacağını ifade eden Ford, "ABD’nin doğu Suriye’yi elinde tutarak büyük bir koza sahip olduğu fikrine gelince bunun için Esed’in ekonomik yaptırımları önemsediğine inanmanız gerekir. Esed önemsemiyor. ABD’nin asker kaybının kesinlikle olmayacağını hesap ediyorsunuzdur. Öyle bir durum da yok" dedi.

Amerikan halkının da ABD'nin Suriye’nin doğusunda neden asker bulundurduğunu anlamadığını kaydeden Ford, "Amerika’nın doğu Suriye’de temel misyonunun ne olduğunu anlatmak oldukça zor olacak” dedi.

ABD’nin eninde sonunda Suriye’den çıkmak zorunda kalacağını dile getiren Ford, "Suriye’nin doğusunda 2011’de olayların başlamasına ve sonrasında ise DEAŞ’ın ortaya çıkmasına neden olan koşullar aynen duruyor" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • şlkjh 4 ay önce Şikayet Et
    abdye tek çözüm var güçlü bir kıtalararası füze sistemi olan ülke abdye 20 tane süpersonik füze atarsa yeterli olacaktır örnek çin abd ile savaşa girse ne kadar iyi olur yada rusyayla o zaman abd tarihinde rezil yenilmiş olarak dünya sahnesinde tecrite uğrar inşallahallahın izniyle abd karanlığı gömülür inşallah okyanusa batırılır
    Cevapla
  • feyzi 4 ay önce Şikayet Et
    Her yerde ingiliz abd kol geziyor. Rusya Çin ABD bunlarin hepsi aynı mantık içindeler
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Miroğlu ile CHP’li Atıcı canlı yayında birbirine girdi
'Payitaht Abdülhamid' dizisi oyuncusu Ali Nuri Türkoğlu'ndan çarpıcı açıklamalar