BMGK'den tarihi karar! İlk kez...

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, tarihinde ilk kez silahlı çatışma ve insani kriz bölgelerinde engelli kişilerin korunmasına yönelik karar aldı.

BMGK'den tarihi karar! İlk kez...
BMGK'den tarihi karar! İlk kez...
GİRİŞ 20.06.2019 20:26 GÜNCELLEME 20.06.2019 20:27
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi  (BMGK), tarihinde ilk kez silahlı çatışma ve insani kriz bölgelerinde engelli kişilerin korunmasına yönelik karar aldı. 

 

 

Polonya ve İngiltere'nin BM daimi temsilciliklerinin girişimiyle sunulan, silahlı çatışma ve insani yardım alanlarında engelli kişilerin  korunmasına yönelik karar tasarısı, bu sabah BMGK'de yapılan oturumda oylandı.

Tasarı, tüm BMGK üyelerinin onayını alarak kararlaştırıldı.

 

 

Söz konusu kararda taraflar, engelli sivillerin şiddetten ve  istismardan etkilenmemesi için adım atmaya, ayrıca da engelli kişilerin insani  yardımlar ile diğer desteklere ulaşabilmesini sağlamaya çağrılıyor.

Kararda, üye devletler de silahlı çatışma durumlarda engelli kişilere engellerine bakılarak ayrımcılık yapmamaları ya da bu kişileri marjinalleştirmemeleri konusunda uyarılıyor.

Söz konusu karar, BMGK tarihinde bu konuda alınmış ilk karar olma özelliği taşıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • kararmış 5 ay önce Şikayet Et
  bm gittikçe komik olmaya başladı. aldığı hangi kararı uygulamış? üstelikte çatışma alanlarındaki sivil herkes engelliler kadar zor durumda sayılır. ne acayip karar.
  Cevapla
 • hemmet 5 ay önce Şikayet Et
  Amerika'nın yan kuruluşu haline geldi BM. Hangi kararınızı doğru dürüst uyguladınız da sıra buna gelecek. O kadar aldığınız işe yaramaz kararlara rağmen İsrail'e hangisini uygulatabildiniz? Boşsunuz boş. Kararlarınız da sizin gibi beß para etmez.
  Cevapla
 • işlkjhg 5 ay önce Şikayet Et
  yere batsın sözde dünya barışı için kurulan birleşmiş milletler bir sefer amerikada bu teşkilatın kurulmuş olması ne kadar taraflı işe yaramaz teşkilatın olduğunu ortaya koyuyor niye birlleşmiş milletler teşkilatı mesela brezilyada almanyada ispanyada italya bosna hersek veya rusyada yani demek istediğim sorunlara daha geniş ölçekli bakılabilmesi için niye dünyanın merkezinde herkese eşit şekilde birleşmiş millet teşkilatı taşınmıyor abdden abd hem savaş çıkaran bir ülke hemde birleşmiş milletleri kendi ülkesi dışında kurulmasını çıkarmıyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Sigara ile mücadelede yeni dönem başlıyor
Son dakika:Fransa yanıyor! Çatışmalar şiddetli Türkiye'den acil çağrı