BBC duyurdu: Erdoğan, Putin'i 2'ye Trump'ı 4'e katladı

İngiliz yayın kuruluşu BBC, 11 Arap ülkesinde 25 bin gence sordu. Gençlerin yarıdan fazlası rol model olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı gördüklerini söyledi. En büyük tehdit olarak ise İsrail gösterildi.

BBC duyurdu: Erdoğan, Putin'i 2'ye Trump'ı 4'e katladı
BBC duyurdu: Erdoğan, Putin'i 2'ye Trump'ı 4'e katladı
GİRİŞ 24.06.2019 15:12 GÜNCELLEME 24.06.2019 18:24
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Haber7 / Dış Haberler Servisi

 

 

BBC'nin Arap dünyasında gençler üzerinde yaptığı araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. 2018-19 yılları arasında Tunus, Cezayir, Sudan, Filistin, Fas, Mısır, Ürdün, Lübnan, Irak, Yemen ve Libya’da 25 bin genç ile yapılan araştırmaya Arap Barometer isimli araştırma şirketi öncülük etti.

Dindarlık üzerine sorulan sorusuna verilen cevaplara göre Arap gençler arasında kendisini dindar olarak görmeyenlerin sayısı artıyor. Araştırmanın 2013 rakamlarına göre yapılan kıyaslamada kendisinin dindar olarak görmeyenlerin sayısı yüzde 8’den yüzde 13'e çıkarken Arap gençlerin yüzde 87'si ise dindarlığını muhafaza ediyor.

 

 

ERDOĞAN, PUTİN VE TRUMP'A FARK ATTI

Araştırmanın en dikkat çeken sonucu ise en çok beğenilen liderler sorusundan çıktı. Arap gençler bu soruya yüzde 51 oranında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yanıtı verirken, Erdoğan'ı sırasıyla yüzde 28 ile Vladimir Putin ve yüzde 12 oyla Donald Trump takip etti. Erdoğan en popüler lider sıralamasında sadece Mısır, Libya ve Lübnan’da Putin'in arkasında kalırken Erdoğan'ı rol model olarak görenlerin oranı Sudan, Ürdün ve Filistin'de yüzde 75'in üzerine çıktı. Bu oran yemen, Tunus, Fas ve Cezayir'de ise yüzde 50'nin üzerinde oldu.

EN BÜYÜK TEHDİT OLARAK İSRAİL'İ GÖRÜYORLAR

Arap gençler kendilerine en büyük tehdit oluşturan ülke olarak ise İsrail’i gösterdi. İsrail tehdidi Irak ve Tunus dışındaki ülkelerde açık ara ilk sırada yer alırken bu iki ülkenin gençleri ise ABD'yi büyük tehdit olarak gördüklerini beyan etti. Lübnan, Filistin, Sudan ve Irak'ta hatırı sayılır bir oranda Suudi Arabistan'ı tehdit olarak gören gençler de dikkat çekti.

Araştırmanın diğer sonuçlarına göre Arap gençliği ailede erkek egemenliği savunuyor, eşcinselliği kabullenmiyor ve yüksek oranda ülkelerinden ayrılmayı hedefliyor.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
ETİKETLER
Türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 54
 • urfalı 5 ay önce Şikayet Et
  tüm türkiye kurban olun işte reise
  Cevapla
 • erdem erten 5 ay önce Şikayet Et
  arap çomarlarıyla dünyayı mı fethedeceksiniz acaba?
  Cevapla
 • POYRAZZZZZ 5 ay önce Şikayet Et
  çoban kemal buda sana kapak olsun
  Cevapla
 • yusuf 5 ay önce Şikayet Et
  Avrupa ve Amerika neden Erdoğan düşmanlığı yaptığı şimdi daha iyi anlaşılıyor birgün islam birliği olursa burada Türkiye yine lider olmasından korkuluyor. uyanın 100 yıl önce neler yaptılar şimdi daha beterini yapmak istiyorlar 100 yıl önce kurulan Türkiyeyi şimdi toptan yok etmeye çalışıyorlar. Haim Naomun dediği gibi Türkiyeyi israilin eyaleti yapacağız demişti( aç bırakacağız böleceğiz bir biriyle savaştırıp büyük israile eyalet yapacağız demişti) UNUTMA planları saat gibi işliyor tek işlerini bozan Erdoğan ve Türkiye
  Cevapla
 • muhsin 5 ay önce Şikayet Et
  REİSSSS sen çooook yaşa inşallah ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kabul edilen ABD savunma bütçesinde Türkiye detayı
Son dakika haberi... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Dolarda hareketlilik