F-35'lere parça üreten fabrikaya siber saldırı şoku: Üretim durdu

Airbus, Boeing, F-35 gibi uçakların parça üretimini gerçekleştiren Belçika merkezli ASCO şirketi, fidye yazılımı saldırısı sonucunda üretimini küresel çapta durdurmak zorunda kaldı. Hacker'larin fidye yazılımı saldırılarına karşı şirketleri uyaran Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, para ve itibar kaybına neden olan bu gibi saldıra karşı şirketlerin daha fazla önlem alması gerektiğini belirtiyor.

GİRİŞ 25.06.2019 16:12 GÜNCELLEME 25.06.2019 17:01
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Hem sivil hem de askeri uçaklar için parça üretiminde önemli bir lider olan Belçika merkezli ASCO şirketi, hackerlerin saldırısına uğradı. Dünya çapında üretime sahip olan şirket, fidye yazılımı saldırısının ardından tüm üretim ağını durdurmak zorunda kaldı. Akkoyunlu, siber saldırılara karşı yeterli güvenlik önlemi almayan şirketlerin tüm IT sistemlerinin iş göremez duruma gelerek iş kesintileri yaşayabileceğini ve hem para hem de itibar kaybına uğrayabileceğini belirtiyor.

 

 

F-35 Parçalarını da Üretiyor

Belçika, Almanya, Kanada ve ABD'deki fabrikalarının yanı sıra Brezilya ve Fransa'da da temsilcilikleri bulunan şirketin, ana üretim merkezinin yer aldığı Belçika’daki altyapılarında kötü amaçlı yazılıma rastlanıldı. Airbus, Boeing, F-35 gibi uçaklara parça üretimi gerçekleştiren şirketin tüm üretim ağını durdurmasının yerinde bir karar olduğunu belirten Akkoyunlu, bu tarz saldırılarda ana merkezde rastlanılan kötü amaçlı yazılımın tüm üretim ağlarına yayılımını engellenmek adına, üretim dahil olmak üzere tüm sistemlerin devre dışı bırakılması gerektiğini vurguladı.

 

 

1000 Çalışan Eve Gönderildi

Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada, hackerler tarafından engellenmiş bilgisayarların aktif edilene kadar üretime devam edilmeyeceği duyuruldu. Fidye yazılımı ile karşı karşıya kalan şirket çalışanları, üretim ağlarının durdurulmasından dolayı teknik olarak işsiz kaldı. 1400 çalışanından 1000’ini evlerine göndermek zorunda kalan şirketin saldırı ile ilgili soruşturma başlattığı ve hackerlerin fidye isteklerini cevapsız bıraktığı açıklandı.

"Fidye Ödemek, İllegal Bir İş Modeline Teşviktir!"

Genellikle fidye yazılımı ile karşı karşıya kalan şirketler, verilerinin risk altında olmasından dolayı saldırganlara fidye ödemeyi kabul etmekten başka çarelerinin olmadığı algısına kapılıyor. Verilerin para verilerek kurtarılmaya çalışılması ise siber saldırganları motive etmekten başka bir sonuca ulaştırmıyor. Şifrelenmiş verilere tekrar ulaşmak için para ödemenin garanti bir sonuç vermediğini de belirten Akkoyunlu fidye yazılımı ile ilgili “Sonucu ne olursa olsun, fidye yazılımını kaldırmak için istenen parayı ödemek, illegal bir iş modeline teşviktir. Böyle bir durum yaşanmadan önce şirketlerin siber güvenliğe bütçe ayırması gerekiyor. Bu durum, şirketiniz, çalışanlarınız, müşterileriniz ve iş ortaklarınız için en iyisidir.” yorumunda bulundu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  İran kendisine yapılan siber saldırıya cevap verdi.
  Cevapla
 • Mahmut Akar 3 ay önce Şikayet Et
  İlelebet durdurulsun.
  Cevapla
 • Arif 3 ay önce Şikayet Et
  Virüs hikayesi koca bir yalandan ibaret. Çok yakın bir zamanda iki tane f35 daha teslim alıp önceden alınıp eğitim verilen üste bulunan diğer uçaklarla beraber Türkiye'ye gelecekti S400 alım süreci sonuçlana kadar oyalamak için böyle bir bahane üretildi. S400 alırsanız uçak vermeyiz diyorya parasını verdiğimiz uçakları teslim etmeme çabasındalar. Geçen f35ler ile İran'a saldırmayı düşündü ama şişirilmiş balon proje ürünü f35ler İran tarfından füze ile düşürüldüğü zaman boeing uçakları gibi siparişler iptal edilir diye korktu. Saldırmadım diyemiyorda çok sayıda insan ölecek bahanesine sarılıp vazgeçti.
  Cevapla
 • Realist 3 ay önce Şikayet Et
  abd ve kapitalist güçler silahla ve parayla saldırıyorsa hekırların gücü nisbetinde siber saldırılar düzenlemesi meşru mudafa hakkıdır.
  Cevapla
 • Ebru 3 ay önce Şikayet Et
  F-35 te surekli bir sorun cikiyor anlamadim ki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli Savunma Bakanlığı'ndan NATO'ya sert tepki
Mesut Özil'den Almanlara! 'Saygı duysunlar'