Kushner, ağzındaki baklayı çıkardı!

'Yüzyılın Anlaşması' olarak sunulan planın arkasındaki isim, "Kabul etmeliyiz ki eğer İsrail-Filistin meselesinde bir anlaşma olacaksa bu, Arap Barış Girişimi doğrultusunda olmayacak" dedi.

Kushner, ağzındaki baklayı çıkardı!
Kushner, ağzındaki baklayı çıkardı!
GİRİŞ 25.06.2019 17:52 GÜNCELLEME 25.06.2019 17:52
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı  Jared Kushnerİsrail ile Filistin arasında sağlanacak bir anlaşmanın Arap  Birliği ülkelerinin 2002'de kabul ettiği Arap Barış Girişimi doğrultusunda  olmayacağını söyledi. 

 

Kushner, ABD'nin İsrail-Filistin barışı için öne sürdüğü "Yüzyılın  Anlaşması" planı çerçevesinde bugün Bahreyn'in başkenti Manama'da başlayacak olan  ekonomi çalıştayı öncesi Al Jazeera televizyonuna açıklamalarda bulundu.

'ÖNEMLİ BİR ÇABA'

 

Arap Barış Girişimi'nin İsrail-Filistin barışı için "önemli bir çaba"  olduğunu ancak 'geçen yıllar içinde bir başarı gösteremediğini belirten Kushner,  "Eğer bu girişim kapsamında bir çözüme ulaşılacak olsaydı bu, uzun zaman önce  olurdu." dedi.

Kushner, ABD'nin İsrail-Filistin meselesinin çözümünde, 1967 sınırları  içinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini kabul eden Arap  Barış Girişimini izlemeyeceğini ifade etti.

İsrail-Filistin meselesinde sağlanacak bir anlaşmanın "Arap Barış  Girişimi" temel alınarak değil bu girişim ile İsrail'in tutumu arasında bir  noktada olacağını dile getiren Kushner, "Kabul etmeliyiz ki eğer bir anlaşma  olacaksa bu, Arap Barış Girişimi doğrultusunda olmayacak." diye konuştu. 

Arap Birliği üyesi ülkeler, 2002 yılında Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kabul ettiği Arap Barış Girişimi bildirisiyle 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmedikçe İsrail'le normalleşmeyi reddettiğini belirtmişti.

'REFAH iÇİN BARIŞ'

ABD'nin İsrail-Filistin meselesine "çözüm bulmak" amacıyla öne sürdüğü "Yüzyılın Anlaşması" planı kapsamındaki ilk organizasyon olduğu ifade edilen "Refah İçin Barış" isimli ekonomi çalıştayı, ABD'nin katkılarıyla bugün Manama'da  başlıyor.

Çalıştayda Filistin'e yapılacak ekonomik yardımların masaya yatırılması ve hangi ülkelerin bu yardımları üstleneceği gibi konuların konuşulması bekleniyor.

"Yüzyılın Anlaşması" planına karşı çıkan ve bu planının ekonomi ayağını oluşturan Bahreyn'deki çalıştaya katılmayacağını açıklayan Filistin yönetimi, bölge ülkelerine de söz konusu çalıştayı boykot etmeye çağırmıştı.

Filistin yönetiminin bu çağrısına rağmen Birleşik Arap Emirlikleri  (BAE), Suudi Arabistan ve Katar'ın Manama'daki çalıştaya katılacağı duyurulmuştu.

İsrail basınına konuşan ve adı açıklanmayan Beyaz Saray'dan bir yetkili de Ürdün, Mısır ve Fas'ın çalıştaya katılacaklarını Washington'a  ilettiğini dile getirmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • istanbul 4 ay önce Şikayet Et
  Çömezkuşner
  Cevapla
 • Demir Ersoy 4 ay önce Şikayet Et
  Bu ihanetin son safhasıdır buna evet diyen Müslüman liderler bedel ödeyecektir bu İsrail i ödüllendirmek Filistin i tamamen haritadan silmek tir sadece Filistin değil Suriye toprağı Lübnan toprağı Ürdün toprağı da alınacaktır dikkat ederseniz harita yok Traum yarın Lübnan ı İsrail e katıyorum dese bazı Hainler anın da kabul edecekler
  Cevapla
 • kafkasyalı 4 ay önce Şikayet Et
  USA nın derdi israilin bölgede rahat etmesi için çabalamasıdır.Bunun başka izahı yok.Arap kavmi milliyetçiliği aşiret yada sülale yönetimleri ile maluldür .İster araştırın onları başa getiren ve başta tutanda ngiliz aklı abd nin jandarmalığıdır
  Cevapla
 • Kafka 4 ay önce Şikayet Et
  Israil Filistin konusunu oldu bittiye getirip malum bir ülke kurmaya yoğunlaşıyor önünde bir pürüz Olmasını istemiyor ve israil güdümlü yeni ülke fikri
  Cevapla
 • gakko 4 ay önce Şikayet Et
  içi boş anlaşma yahudilere bu dünya da yaşama hakki verilmemeli Hitler gibi bir adamin gelip bunlari yok etmesi lazim adamin bir bildigi vardiki bunlari yok etmek isredi
  Cevapla
 • ömer 4 ay önce Şikayet Et
  Hitler İsrailin kurulmasında Baş Aktör olmuştur biraz araştırmanızı tavsiye ediyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mert'in mayın bulan drone'u dünyaya açılıyor!
Trakya'da umutlandıran keşif: Hidrokarbon kaynaklarına ulaşıldı