Dünyayı korkutan açıklama: Nükleer silah denemelerine başlayacak

Kuzey Kore'nin ABD ile vardığı mutabakat sonrası durdurduğu nükleer ve füze programına tekrar başlayabileceği belirtildi.

Dünyayı korkutan açıklama: Nükleer silah denemelerine başlayacak
Dünyayı korkutan açıklama: Nükleer silah denemelerine başlayacak
GİRİŞ 16.07.2019 14:53 GÜNCELLEME 16.07.2019 15:17
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD ile Güney Kore arasında devam eden ve Kore yarımadasının işgal planı olarak görüldüğü tatbikat ve denemelerin, ABD ile varılan mutabakat sonrası durdurulan nükleer programlarının yeniden başlatılmasını düşünmeye sevk ettiği ifade edildi.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un arasındaki müzakerelerde alınan kararlara dikkat çekilen açıklamada, Trump'ın birinci ve üçüncü görüşmelerde, Kim'e Güney Kore ile ABD arasındaki tatbikatları durdurma sözü verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemelerini durdurmasına dair resmi bir anlaşmanın bulunmadığı da vurgulandı.

 

 

TRUMP-KİM GÖRÜŞMELERİ

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

İki lider 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha görüşmüş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık" demişti.

Trump ile Kim, son olarak 30 Haziran'da Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan "silahsızlandırılmış bölge"de görüşmüş, nükleer müzakere sürecini sürdürme kararı almıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • poıug 4 ay önce Şikayet Et
    başlasın çünkü abdnin yok edilmesinden başka çare yok abdnin anladığı dil budur kuzey koreyi sonuna kadar her daim nükleer silah denemelerini kardeş ülkeleri hariç abd avrupaya karşı destekliyorum zaten kuzey korede akıl olsa japonya güney kore çin tayland endonezya malezya moğolistan tayvan vietnam filipinler kamboçya ve diğer aynı ırk olduğu ülkelerle birleşse allahın izniyle dünyanın tozunu artırırlar ama akıl yok
    Cevapla
  • Halil 4 ay önce Şikayet Et
    Akıllı düşün kardeşim müslüman uyumaz. ABD dünyanın bazı yerlerinde bilerek düşman yaratıyor. Ne zaman silah satmak istese o düşmanları devreye sokuyor. Kuzey Kore bir yemdir. Yıllarca adamlar kafa tuttu amavtek bir savaş olmadı. Aynı taktiği orta Doğu'da İran'da asya da ise Kuzey Kore üzerinde deniyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Katil yeni avlar aradım demişti! O görüntüler ortaya çıktı
ABD'de çatışma ortasında kalan öğrencilere caminin kapısını açtı