NATO'dan son dakika açıklaması: Türkiye, S-400'lerden çok daha fazlası

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye'nin NATO'ya katkısı ve NATO'nun Türkiye ile iş birliği, F-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. S-400 meselesini küçümsemiyorum, ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'lerden çok daha fazlasıdır." dedi.

NATO'dan son dakika açıklaması: Türkiye, S-400'lerden çok daha fazlası
NATO'dan son dakika açıklaması: Türkiye, S-400'lerden çok daha fazlası
GİRİŞ 18.07.2019 06:28 GÜNCELLEME 09.10.2019 16:04
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

Aspen Enstitüsü tarafından ABD'nin Colorado eyaletinde düzenlenen yıllık güvenlik konferansına katılan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 alım sürecini yakından takip ettiklerini ve konuyu ilgili birimler arasında konuştuklarını anlatan Stoltenberg, "Ne tür savunma sistemlerini alacaklarına her bir ülke kendisi karar verir. Fakat NATO için önemli olan şey (bu sistemlerin NATO sistemleriyle) uyumlu çalışıp çalışmamasıdır." ifadesini kullandı.

Stoltenberg ayrıca, "Türkiye'nin aldığı S-400 sistemleri NATO'nun hava savunma sistemine entegre olmayacak çünkü bunlar bir arada çalışabilir sistemler değil. Zaten Türkiye de böyle bir talepte bulunmadı." değerlendirmesini yaptı.

 

 

''TÜRKİYE NATO'NUN HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİN ENTEGRE BİR PARÇASIYDI''

Stoltenberg, "Türkiye'nin NATO'ya katkısı ve NATO'nun Türkiye ile iş birliği, F-35'lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. S-400 meselesini küçümsemiyorum ancak bir NATO müttefiki olarak Türkiye S-400'den çok daha fazlasıdır. Türkiye, DEAŞ'la mücadelede anahtar bir müttefiktir. Türkiye ayrıca Balkanlarda, Kosova'da ve Afganistan'da birçok NATO operasyonlarına katkı sağlıyor. Bir NATO müttefiki olarak Türkiye, S-400'den çok daha fazlasıdır. Türkiye NATO'nun hava savunma sisteminin entegre bir parçasıydı, öyle olmaya da devam edecek. Ancak geldiğimiz noktadan dolayı endişeliyim çünkü Türkiye artık F-35 programının bir parçası olmayacak." diye konuştu.

Türkiye'nin ABD'den Patriot sistemlerini veya İtalya-Fransa ortaklığı Eurosam'dan füze sistemlerini almak maksadıyla birtakım görüşmelerini sürdürdüğünü de kaydeden Stoltenberg, bu görüşmelerin önemine vurgu yaptı. 

''HİÇBİR MÜTTEFİK NATO'DAN ÇIKARILMASINI GÜNDEME GETİRMEDİ''

S-400 alımının ardından Türkiye'nin NATO'dan çıkarılması gibi bir tartışmanın olup olmadığı şeklindeki soruya Stoltenberg, "Türkiye önemli bir NATO müttefikidir ve hiçbir müttefik böyle bir konuyu gündeme getirmedi çünkü görüyoruz ki hepimiz bir diğerine bağımlıyız." yanıtını verdi.

Stoltenberg, S-400 ile başlayan anlaşmazlığı çözemedikleri durumda da bunun ittifaka etkisinin minimum olması için çalışacaklarını belirtti.

Türkiye'nin S-400'leri almasına ilişkin Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada, S-400'lerden dolayı Türkiye'nin artık F-35 projesinin parçası olamayacağı kaydedilerek, "ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35'lere bağlı değildir." değerlendirmesi yapılmıştı.

Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin, S-400 alımından dolayı F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başlatıldığını kaydederek, "Bununla beraber ABD, Türkiye'nin stratejik ortaklığına halen çok değer vermektedir." açıklamasını yapmıştı.

YORUMLAR 110
 • Erdalsilo 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye kendi sistemini kurmak zorunda corafya bunu mecbur kılıyor
  Cevapla
 • Kerım 4 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı bu ülke yönetiyor şaka gibi birşey
  Cevapla
 • Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı toklarının acısını unutamıyorlar.
  Cevapla
 • deli 4 ay önce Şikayet Et
  bence natodan çıkalım türuirçi kuralım yanii türk rus iran çin assanbilesi sonra içine diğer ülkeleride katarız pakistan azerbaycan afganistan hindistan gürcistan vs çıkalım şu batı ve abd güdümünden türkiyede bulunan nato ve abd üslerinide ilhak edelim hali hazırda 90 atom bombamızda olur fenamı olur
  Cevapla
 • He canim 2 ay önce Şikayet Et
  Hemen de veriyorlardı 90 bombayi ses cikarmadan. Liseli misin neysin.
  Cevapla
 • ALPARSLAN 1071 4 ay önce Şikayet Et
  TÜRK er yada gec kafiri yola getiriyor ve getirecektir. Çünkü ezelden beri hür yaşamış bir Millet tir TÜRK MİLLETİ.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın açılışını yaptığı Cambridge Camisini bir de böyle görün
Ceren Özdemir'in katil zanlısından kan donduran ifadeler