Başbakan oldu, istifaların ardı arkası kesilmiyor

İngiltere'de Boris Johnson'ın Muhafazakar Parti'nin liderliğine seçilmesinin ardından, kabinedeki 4 bakanın daha istifasını açıklamasıyla toplam istifa eden bakan sayısı 6'ya yükseldi.

Başbakan oldu, istifaların ardı arkası kesilmiyor
Başbakan oldu, istifaların ardı arkası kesilmiyor
GİRİŞ 24.07.2019 16:53 GÜNCELLEME 24.07.2019 17:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderliğine ve Başbakanlığa Johnson'ın seçilmesinin ardından Maliye Bakanı Philip Hammond, Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart, Adalet Bakanı David Gauke ve Kabine Ofisi Bakanı David Lidington kabinedeki görevlerinden istifa ettiklerini bildirdi.

 

 

Eğitim Bakanı Anne Frances Milton ile İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Alan Duncan da önceden kabinedeki görevlerinden istifalarını duyurmuştu. Ayrıca Lordlar Kamarası'nda Grup Başkan Vekili Lord John David Beckett Taylor da istifa ettiğini açıkladı.

"DİKKATE DEĞER İLERLEME KAYDETTİK"

 

 

Maliye Bakanı Hammond istifa mektubunda, "Brexit'e ilişkin çözümlenmemiş meselelerin yarattığı belirsizliklere rağmen, kamu finansmanın yeniden yapılandırılması ve İngiliz ekonomisinin gelecekteki fırsatlara hazırlanması konusunda dikkate değer ilerleme kaydettik." ifadelerini kullandı.

Hammond, 2009'da ülkenin net kamu borçlanma ihtiyacının gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYH) oranının yüzde 10 seviyesinde bulunduğunu hatırlatarak, bunun geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 1 seviyesine gerilediğini belirtti.

JOHNSON 92 BİN 153 OYLA YENİ BAŞBAKAN OLDU

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Johnson, dün ülkenin yeni başbakanı oldu.

Parti üyelerinin posta yoluyla katıldığı oylamada, Johnson 92 bin 153 oy alırken, rakibi mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt 46 bin 656 oyda kalmıştı.

Böylece iktidardaki partinin liderlik koltuğuna oturan Johnson, aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı olmaya da hak kazanmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • MÜDÜR 8 ay önce Şikayet Et
    adamı tutkulu bir siyonist olduğunu söylüyor ve israili sveiyorum diyor. kafasında kipa ile ağlama duvarı önünde de poz veriyor. rengi bozuk tipi bozuk huyu bozuk adam..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan son dakika açıkladı! 31 şehre giriş-çıkış kapatıldı, 20 yaş altına yasak, maske zorunlu
İspanya ve İtalya'ya giden maskelere Almanya'dan sonra şimdi de Fransa el koydu