Almanya'dan Türkiye açıklaması!

Bu hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü belirterek, "Burada AB’nin, AB-Türkiye mutabakatı bağlamındaki kendi yükümlülüklerini yerine getireceğine işaret ettim." dedi. Maas, Türkiye'nin de kendi yükümlülüklerini yerine getireceğinden hareket ettiklerini söyledi.

Almanya'dan Türkiye açıklaması!
Almanya'dan Türkiye açıklaması!
GİRİŞ 12.09.2019 16:47 GÜNCELLEME 12.09.2019 16:47
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

 Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile varılan mutabakattaki yükümlülüklerini yerine getireceğini söyledi.

 

 

Maas, Dışişleri Bakanlığı’nda Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Nikola Dimitrov ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, Avrupa'ya ulaşan mülteci sayılarının artmasını endişeyle izlediklerini belirtti.

Çavuşoğlu ile yapıcı bir görüşme yaptığını aktaran Maas, mültecilerle ilgili durumun adım adım normalleşeceğini varsaydıklarını kaydetti.

 

 

LİBYA'DAKİ GELİŞMELER

Libya’daki gelişmelerle ile ilgili değerlendirmede bulunan Maas, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame'nin çalışmalarını ve onun 3 maddelik planını desteklediğini söyledi.

Bu planın siyasi sürecin başlatılması için iyi bir başlangıç noktası olduğuna işaret eden Maas, Libya’da kalıcı barışa ulaşmak için bunun ön koşul olduğunu belirtti.

Almanya’nın Libya konusunda bir istişare süreci başlatmak istediğini ve bu sürecin bir konferansın yapılmasına doğru gidebileceğini ifade eden Maas, "Bunun (konferansın) yapılması için daha yapılacak çok iş var ancak koşulları oluşturmak için çalışmaya başladık." değerlendirmesinde bulundu.

HONG KONGLU AKTİVİST WONG İLE BULUŞMASI

Maas, Hong Konglu aktivist Joshua Wong ile görüşme yaptıktan sonra Çin’den gelen tepkinin hatırlatılması üzerine de "Şansölye Pekin’e gittiği zaman insan hakları avukatlarıyla, aktivistlerle bir araya geliyor. Pekin’de olduğumda ben de buluşuyorum. Berlin’de olduğumda da aynı şeyi yapıyorum. Gelecekte bu konuda değişiklik olmayacak." dedi.

 Hong Kong’da gösteri yapanların düşüncelerini sokakta da ifade etmelerinden yana olduklarını sürekli dile getirdiğini aktaran Maas, Almanya'nın Çin’in bir devlet iki sistem politikasına ilişkin temel tutumunun değişmediğini, bu bağlamda Çin’in bu politikası çerçevesinde Hong Kong’un haklarını desteklediklerini kaydetti.

Çin, Maas’ın Joshua Wong ile Berlin’de buluşmasının ardından Almanya’yı sert şekilde eleştirmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Çavuş 4 ay önce Şikayet Et
  Terörü öyle çok seviyorlar ki nerdeyse sarılıp yatacaklar demekki gelişmiş ülkeler terörden besleniyor bu kadar savunmak, bu kadar yardım etmek neden, o bombalar gün gelecek elinizde patlayacak.
  Cevapla
 • Vur ensesine al 4 ay önce Şikayet Et
  Vur ensesine al lokmasını hangi vaadini yerine getirdin Avrupa birlihi hani gümrük birliği güncellemesi hani vizesiz Avrupa seyahati hani mültecilere yardım paraları
  Cevapla
 • abdullah 4 ay önce Şikayet Et
  bu batılılarda utanma diyebirşey yok.tavşan kaç tazı tut diyorlar. bu kadar arsızlık onlara yakışır. be adiler önce teröriste destek olmayı bırakın. sonra adam gibi olanlarla beraberhareket edin.bilmiyorsanız öğrenin.
  Cevapla
 • Bahri 4 ay önce Şikayet Et
  Siz önce terörizme desteği kesin .
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika Haberi: Ordu kenti kuşattı! Dışarı çıkan vuruluyor: Ölü sayısı 106'ya ulaştı
Filistin'in başkenti neresi olacak?