ABD'den şaşırtan 'Suriye' hamlesi!

ABD, Suriye'nin kuzeyinde askeri üs inşa etmeye devam ediyor. Daha önce DAEŞ ile mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye'de askeri varlık gösteren ABD, DAEŞ'in bölgedeki faaliyetlerinin bitmeye yakın noktaya geldiğinin bilinmesine rağmen Suriye'deki askeri varlığını artırıyor.

ABD'den şaşırtan 'Suriye' hamlesi!
ABD'den şaşırtan 'Suriye' hamlesi!
GİRİŞ 18.09.2019 06:37 GÜNCELLEME 18.09.2019 07:55
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Bölgedeki güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre ABD, Mardin'in Nusaybin ilçesinin karşısında yer alan Kamışlı kentinde yeni bir askeri hava üssü daha kuruyor. Kamışlı kent merkezinde ise Suriye Ordusu askerleri olduğu için, ABD askeri üssü kentin 20 kilometre güneyindeki Bılbarut bölgesinde kuruyor.

 

 

Suriye'nin kuzeyinde 28 askeri üssü olan ABD'nin bu yeni üssünün ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Üs alanının çevresi askerler tarafından korunurken, bölgeye ABD'li yetkililer dışında kimse giremiyor. 6 kilometrelik bir alan üzerine inşa edilecek üssün ABD ve İngiliz askerleri tarafından ortaklaşa kullanılacağı belirtiliyor.

 

 

Öte yandan, İngiltere Parlamentosundan oluşan bir heyet de dün Kamışlı'ya giderek çeşitli görüşmelerde bulunmuştu.

Suriye'de ABD dışında Fransız askerleri de ABD dışında bulunan Fransa ve diğer ülkelerin askerleri ABD'nin yapmış olduğu askeri üslerde kalıyorlar. 

ABD, Suriye'nin kuzeyinde daha önce Derik, Deyr er Zor, Rakka, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Eyn İssa, Rasul Ayn, Menbiç, Haseke ve Tel Abyad'da askeri üsler kurmuştu.

Söz konusu üslerin dışında, Kobani, Rakka, Rasul Ayn ve Tabka kentinde de hava üsleri inşa edilmişti. 

Türkiye, bölgede ABD ile birlikte hareket eden PYD ve YPG'yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de 'terör örgütü' olarak kabul edilmesini istiyor.

Ancak, Başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu tezini kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG'ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor. ABD Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen DSG'ye silah sevkiyatı yapıyor. ABD şimdiye kadar onbinlerce tırla silah sevkiyatı gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce birçok kez, 'DAEŞ'e karşı zafer' açıklamaları yapmış ve Suriye'de bulunan Amerikan askerlerinin hemen hemen tamamını geri çekeceğini ilan etmişti. ABD, YPG ve bağlı örgütlere verdiği desteği ise 'DAEŞ'e karşı mücadele' olarak gerekçelendiriyordu. 

ABD, ASKERİ VARLIĞINI AZALTACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Aylar önce Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada Suriye'deki koalisyon güçlerinin DAEŞ karşısında zafer kazandığını ve Suriye'deki mücadelede bir sonraki aşamaya geçilmesi sebebiyle buradaki Amerikan askerlerinin geri dönüşünün başlayacağını belirtmişti.

ETİKETLER
faaliyet
YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Turk 4 ay önce Şikayet Et
  Ta evvelden beri aynı oyun, ingilizler ve fransızlar hırsızlık ve sömürgecilik peşinde
  Cevapla
 • İlyas 4 ay önce Şikayet Et
  Sonuç, biz işgal ederiz sizin üsleriniz de birer adacık halinde kalır. Haa PYD liler mi ,onlar da artık fistan giyer üslerinizde askerlerinize dansözlük yaparlar.
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  PKK Uzantılarına güvenlik şemsiyesi oluşturuyorlar.
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  üsleri arttıkça o noktalar alınamayacak. Artık biranevvel girelim şuraya abd ye bırakın.
  Cevapla
 • muammer 4 ay önce Şikayet Et
  bir gün bizi çok kötü uyandıracaklar galiba.adamlar resmen bizimle alay edip dalga geçiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sosyal medya onu konuşuyor! Suriyeli çocuğun sözleri yürek dağladı
İkinci el otomobil fiyatları neden arttı? Açıklama geldi