Trump'a tepkiler çığ gibi: Bırak Suudi Arabistan düşünsün

ABD'li bazı Kongre üyeleri, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a ait petrol tesislerinin vurmasından sorumlu tuttuğu İran'a karşı askeri bir harekat olabileceği yorumlarına tepki gösterdi.

Trump'a tepkiler çığ gibi: Bırak Suudi Arabistan düşünsün
Trump'a tepkiler çığ gibi: Bırak Suudi Arabistan düşünsün
GİRİŞ 20.09.2019 09:05 GÜNCELLEME 20.09.2019 11:44
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan'a ait petrol tesislerine yapılan saldırıların Suudi yönetiminin kendi sorunu olduğuna dikkati çeken bazı ABD'li Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri, Trump yönetimine olaya askeri olarak müdahil olmaması çağrısında bulundu.

 

 

Konuya ilişkin ABD basınına değerlendirmelerde bulunan Demokrat Senatör Chris Murphy, ABD ordusunun "Suudiler ve İranlılar arasındaki büyüyen bölgesel yarışta" taraf olmaması gerektiğini vurguladı.

"SUUDİ YÖNETİMİ EKTİĞİNİ BİÇİYOR"

 

 

Suudi yönetiminin, bölgesel istikrarsızlığın büyümesinde büyük katkısı olduğunu vurgulayan Murphy, şunları söyledi: "Suudi yönetimi ektiğini biçiyor. 1980 ve 2000 yılları arasında Husileri marjinalleştiren Suudi yönetimi, 2015'teki çatışmaları acemice geçiştirmeye çalışmıştı. Tabii ki Husiler ve İranlıların da eli kana bulanmış durumda. Trump yönetimi, saldırıların İran tarafından yapıldığını ispatlayan bir delil varsa paylaşmalı ancak ABD, bu çekişmeye müdahil olmamalıdır."

"ABD, SUUDİ PETROLÜNÜ KORUMAK İÇİN SAVAŞA GİRMEMELİ"

Demokrat Parti Virginia Senatörü Tim Kaine de Trump'ın İran'a askeri bir müdahaleye hazır oldukları imalarına atıfta bulunarak, "ABD, Suudi petrolünü korumak için savaşa girmemeli." dedi.

Benzer bir açıklama da Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney'den geldi. Romney, İran'ın saldırılardan sorumlu olduğuna inandığını ancak bu durumun ABD'nin askeri bir cevap vermesini gerektirmediğini belirtti.

Romney, "Suudi Arabistan'a İran tarafından saldırıldığı belli ancak nasıl bir cevap vereceklerini düşünmesi gerekenler Suudi yönetimidir." ifadesini kullandı.

ABD'nin "dünyanın polisi" olmadığına vurgu yapan Romney, ABD'den milyarlarca dolarlık silah alan Suudi Arabistan'ın kendini koruyacak güce sahip olduğunu savundu.

"DİPLOMASİNİN ÖNCÜLÜK ETTİĞİ YENİ BİR YOL BULMALIYIZ"

Senatör Ben Cardin ise İran'ın siyasi olarak manipülatif girişimlerde bulunduğuna ancak Trump yönetiminin nükleer anlaşmadan çekilerek diplomatik tüm çabaları boşa çıkarttığına işaret ederek, şunları söyledi: "İki ülke arasındaki gerginlik hat safhada. Bu yüzden normalden çok daha fazla dikkatli olmamız gerekiyor. Savaş bir çözüm değil. Hiçbir ülkenin istemeyeceği uzun ve yıkıcı bir savaşı engellemek için ilişkilerin onarılması gerekiyor. Ulusal güvenlik çıkarlarımıza aykırı bir çatışma içinde olabiliriz. Bu yüzden diplomasinin öncülük ettiği yeni bir yol bulmalıyız."

"AMERİKAN HALKINA HİZMET İÇİN YEMİN ETTİM, SUUDİLER İÇİN DEĞİL"

Demokratların 2020 Başkanlık aday adaylarından Temsilciler Meclisi vekili Tulsi Gabbard, Amerikan Fox News kanalına yaptığı açıklamada, Trump hükümetine Suudi Arabistan'a destek verdiği için tepki gösterdi.

Trump hükümetinin Suudi Arabistan'a yönelik politikalarıyla Amerikan halkını utandırdığını savunan Gabbard, şu değerlendirmede bulundu: "Trump'ın, Amerikan halkını ve askerini Suudi Arabistan'dan talimat bekleyen köleler durumuna sokması utanç verici. Ben eski bir askerim. Hem askerken hem de vekil iken ABD yasalarını korumak ve Amerikan halkına hizmet etmek için yemin ettim. Suudiler için değil. Bu bağımsızlığımızdan feragat etmektir."

Gabbard, Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilme stratejisinin başarısız olduğunu ve tekrar başkan seçilmesi durumunda İran ile yeni bir nükleer anlaşma sağlayarak, bu nükleer silahlara sahip olmasını engelleyeceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Camlica 4 ay önce Şikayet Et
  Neden hep islam ülkelerinde. Savas cekisme kin nefret. Var. Bu sorular. Cevap. Bulunca. Veya. Son erince islam ve ülkeleri. Refaha huzura erer.
  Cevapla
 • Anti satan 4 ay önce Şikayet Et
  Korkunun gözünü seveyim gariban bir ülke olsa aynı kongre yakın yıkın hepsini öldürün diyecek
  Cevapla
 • Fracking 4 ay önce Şikayet Et
  Numaracılar sizi, kim'in vurfuğunu hepimiz biliyoruz.
  Cevapla
 • muşlu. 4 ay önce Şikayet Et
  Tabi trump da suudileri çok düşünüyor atacaği her merminin on mislini suudilerden alir yine olan müslümana olur abd para kazanir.
  Cevapla
 • Ertuğrul 4 ay önce Şikayet Et
  ABD nin yahudi takdiği bir tarafa düşman gözükeceksin diğerine silah satıp dost görüneceksin. Kendi oluşturduğun terör gruplarını da aralarına kibrit görevi vereceksin ve çekilip islam ülkelerinin kardeş kanı dökmesini seyredeceksin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HDP'den skandal iddia! Valilik görüntüleri paylaştı
AK Parti'nin üye sayısında rekor artış: Dünyada örneği yok