Batı medyası terörle omuz omuza

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’nin Fırat’ın Doğusu’na düzenleyeceği barış operasyonuna yeşil ışık yakması ABD ve Avrupa medyasını adeta çılgına döndürdü.

Batı medyası terörle omuz omuza
Batı medyası terörle omuz omuza
GİRİŞ 09.10.2019 06:55 GÜNCELLEME 09.10.2019 07:04
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Batı medyası tüm gündemi geride bırakarak Fırat’ın Doğusunu işgal altında tutan terör örgütü PKK/PYD yapılanmasıyla adeta dayanışmaya geçti. Fırat’ın doğusuna operasyon kararı açıklanana kadar Ukrayna meselesi ile uğraşan ABD ve Batı medyası, U dönüşü yaptı ve ABD Başkanı Trump’ı, ABD’nin müttefiği olarak nielendirdikleri, PKK/PYD’ye “ihanet” ile suçladı. Batılı medya kuruluşlarının PKK/YPG terör örgütü için ülke kamuoylarını yanıltacak şekilde “Kürtler” ifadesi kullanarak, perdeleme yapması da dikkat çekti. Öte yandan medya kuruluşları, terör örgütünün tezlerini, Türkiye’yi hedef alan kara propagandada kullanmaktan da kaçınmadı.

YEŞİL IŞIK’A “İHANET” YORUMU

ABD merkez medyasında, Trump karşıtlığı ile öne çıkan, The Washington Post ve New York Times, Suriye’ye olası operasyon sürecine dair gelişmelere yönelik karalama kampanyasına ilk sayfalarında yer verdi. New York Times’ta konuya ilişkin yer alan haberde, Cumhuriyetçi Parti’den Trump’a karşı yükselen seslerin “daha önce hiç olmadığı kadar sert bir üslup içerdiği” dile getirildi. Trump’ın tepkiler üzerine “Türkiye’nin ekonomisini bitiririm” çıkışı yapması ise “karmaşık sinyaller” olarak yorumlandı. Washington Post da Trump’ın çelişkili gibi görünen tutumuna değinmeyi tercih etti. Trump’ın sınırdan askerlerini çekme kararının Kürtler tarafından “ihanet” olarak yorumlanışı ve operasyonun detaylarına ilişkin belirsizlikler olması öne çıkan haberlerde yer aldı. Amerikan CNN kanalı ise “Kürtlere ihanet Rusya ve Esed’e hediye” başlığıyla bir analiz yayınlayarak, operasyon karşıtı koroya katıldı.

KARA PROPAGANDA

İngiliz medyası da operasyonla ilgili olumsuz senaryolar üreterek, kara propaganda da rolünü üstlendi. Financial Times, “Operasyon Türkiye’nin Suriye bataklığına daha çok gömülmesine neden olur” yorumunda bulundu. Guardian yazarı Martin Chulov, “Trump’ın ihaneti Kürtleri kızdırdı ama ABD çıkarlarını da riske attı” başlıklı yazısında, “Az sayıda seçeneği olan Kürt liderlerin de Şam yönetimi ile ittifak kurması muhtemel.” değerlendirmesini yaptı. Times gazetesi ise Türkiye’nin Afrin operasyonuyla ilgili “100 bin kişi kaçtı” provokatif haberine imza attı. Daily Telegraph gazetesinde ise Mark Almond tarafından “Erdoğan ‘Barış Pınarı’ndan bahsediyor ama planı yeni bir iç savaşa davetiye çıkarıyor” yorumuyla skandal bir yazıya yer verildi.

AVRUPA DA AYNI TELDEN

Kıta Avrupa’sının çeşitli ülkelerindeki yayınlarda da ABD ve İngiliz medyasından farklı yorumlar yer almadı. Norveç, İsviçre, Polonya ve Fransa medyasında Suriye’nin doğusundaki terör yapılanmasına destek mahiyetinde çıkan yazı ve yorumlarda Trump’ın bölgedeki sözde müttefiğini “yüzüstü bıraktığı”, “İhanet ettiği” vb. iddialara yer verildi.

YENİŞAFAK

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Murat75 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupanın bize karşı tavrı hep bu. Artık balık hafızalı olmaktan vazgeçmeli. Onlara her alanda bize davrandıkları gibi davranmalı. Biz Avrupanin koruyucu meleği değiliz, onlar zararımıza olacak herşeyi yapacak, biz ses çıkarmayacağız öyle mi. Bırakalım mültecilerle biraz da onlar uğraşsın.
  Cevapla
 • Gerçekler 3 ay önce Şikayet Et
  Sosyal medyada hepsi birlik olmuş, Türkiye karşıtı yalan ve algı çalışması yapıyorlar. Bunların yalanlarına karşı TRT World sosyal medya hesaplarına abone olup videoları beğenip yorumlayın.
  Cevapla
 • kim bunlar 3 ay önce Şikayet Et
  kardeşim biri sorsun bakalım bunlara, ypg nin suriyede ne işi varmış? oraların ypg teröristlerinin toprağı oldğunu hemen nasıl kabul ettiniz?
  Cevapla
 • VUSLAT 3 ay önce Şikayet Et
  Kudurun kudurun.Dünyanın kanını içen vanpirler kudurun.Dünyaya adalet dağıtan Osmanlının torunları haksızlığa hukuksuzluğa dur diyecek.Kudurun.
  Cevapla
 • KONYALI 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika ve Batılı Sözde Devletler Israrla Türkiye'nin yapacağı Operasyonla ilgili "TÜRKLERİN EBEDİ DÜŞMANI KÜRTLER" İfadesini kullanıp Yapılacak Operasyonun Amacının Teröristlere değilde, Kürtlere yapılacağı İmajını pompalamaya çalışmaktadır. "BİZ TÜRKLER OLARAK HER ZAMAN DEVLETLER LE SAVAŞ ALANINDA, TERÖRİSTLE HER YERDE MÜCADELE ETTİK. SİVİL, ETNİK, VE DİN KÖKENLİ OLARAK KİMSEYLE MÜCADELEMİZ OLMAMIŞTIR. KÜRTLER BİZLERİN KARDEŞİ VE AKRABASIDIR." Terörün Dini, Kimliği, Etnik kökeni olmaz. "TERÖRÜ VE TERÖR DESTEKÇİLERİNİ LANETLİYORUZ"
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ülke diken üstünde! Şimdi de zehirli örümcek alarmı... (23 Ocak 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Süresiz nafakaya vatandaş tepkisi