Amerikan kanalına konuştu! ABD'ye Türkiye, TSK ve PKK/YPG mesajı

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, "PYD/YPG'ye ABD'nin dostu diyorlar, halbuki onlar ABD'nin dostu değil. Bunlar ABD'nin desteğini Suriye'de Marksist bir devlet kurmak için kullanan bir gruptur. Bizim temel amacımız ise Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin sağlanmasıdır" dedi. Kılıç ayrıca, TSK'nın siviller konusunda son derece hassas olduğunu vurguladı.

GİRİŞ 18.10.2019 07:43 GÜNCELLEME 18.10.2019 10:54
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Amerikan PBS kanalında yayınlanan ve sunucu Judy Woodruff'un sunduğu "News Hour" programına katılan Büyükelçi Serdar Kılıç, Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeyine ilişkin varılan anlaşmaya dair soruları yanıtladı.

Büyükelçi Kılıç, söz konusu anlaşmanın, bir "ateşkes" olmadığını, ateşkesin meşru iki taraf arasında olabileceğini ve bölgede bulunan YPG/PYD unsurlarının bölgeden çıkması için operasyonun durdurulması anlamına geldiğini belirtti.

Washington'da "Suriyeli Kürtler" ile "YPG/PKK" unsurları arasında ciddi bir kafa karışıklığı olduğunu kaydeden Kılıç, YPG/PKK'nın bölgede yaşayan tüm Kürtleri temsil etmediğinin altını çizdi.

Kılıç, "Bizim için PYD/YPG varoluşsal bir tehdittir. Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK'ya yönelik operasyonumuzla DEAŞ'la mücadelemiz birbirlerini dışlayan adımlar değildir. Biz PKK elinde 40 bin insanımızı kaybettik" ifadelerini kullandı.

Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç...

"VERDİKLERİ MESAJ, TÜRK İNSANININ DUYGULARINI İNCİTTİ"

ABD'li senatörler Cumhuriyetçi Lindsey Graham ve Demokrat Chris Van Hollen'ın Türkiye'yi hedef alan yaptırım tasarısına ilişkin bir soruya yanıt veren Kılıç, "Lindsey Graham ve Chris Van Hollen gibi üst düzey senatörlerin vermiş oldukları mesaj açıkça söylemem gerekirse Türk insanının duygularını incitmiştir" değerlendirmesini yaptı.

ABD'nin DEAŞ'la mücadele için en başta PYD/YPG ile iş birliği yapmasının büyük bir yanlış olduğunu vurgulayan Kılıç, "Bir terör örgütüne karşı bir başka terör örgütünü kullanarak başarılı bir operasyon yapamazsınız" dedi.

"AMAÇLARI MARKSİST BİR DEVLET KURMAK"

ABD Kongresi'ndeki Türkiye karşıtı atmosferin üzücü olduğunu vurgulayan Kılıç, şunları söyledi: "PYD/YPG'ye ABD'nin dostu diyorlar, halbuki onlar ABD'nin dostu değil. Bunlar ABD'nin desteğini Suriye'de Marksist bir devlet kurmak için kullanan bir gruptur. Bizim ise temel amacımız Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin sağlanmasıdır."

Programın sunucu Judy Woodruff...

"HANGİ ÜLKE YEŞİL IŞIK BEKLER?"

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör koridoruna izin vermeyeceğini uzun zamandır dünya kamuoyuna ısrarla söylediğini kaydeden Kılıç, "Bazı haberlerde 'Başkan Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan'a o telefon konuşmasında operasyon için yeşil ışık yaktı' şeklinde ifadeler geçti. Hangi ülke kendi vatandaşlarını korumak için başka bir ülkeden yeşil ışık bekler?" dedi.

Büyükelçi Kılıç, Türkiye'nin, uluslararası anlaşmalardan da doğan haklarına istinaden ülke güvenliğini korumak için YPG/PKK'ya karşı bir operasyona başlatacağını ABD'ye net bir şekilde söylediğini ve bu kararlılığın sürecin gidişatını belirlediğini anlattı.

Kılıç, "Başkan Trump Türkiye'nin bu operasyona her halükarda başlayacağını gördü ve istenmeyen bir çatışmanın meydana gelmemesi için kendi (ABD) birliklerini çekme kararı aldı" değerlendirmesinde bulundu.

"BU MEKTUBA CEVABIMIZI SURİYE'DE VERDİK"

Trump'ın 9 Ekim'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektupla ilgili görüşü sorulan Kılıç, "Umarım tarih bu mektubu kaydetmez. Bu mektup zaten en başta gönderilmemeliydi çünkü tüm diplomatik nezaketten yoksun bir mektuptu ve mevcut teamülleri yok sayıyordu. Bu mektubu tamamıyla reddediyorum. Bu mektuba cevabımızı Suriye'de verdik" ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, söz konusu mektubu "geçersiz" ve "yok hükmünde" kabul ettiğini dile getirdi.

"TSK SİVİLLER KONUSUNDA ÇOK HASSASTIR"

Türk askerinin Suriye'de bazı sivil ölümlerinden sorumlu olduğu yönündeki haberlerin sorulması üzerine Kılıç, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) bu konuda son derece hassas olduğuna vurgu yaptı. Kılıç, sivillerin öldürülmemesi, mabetlere zarar verilmemesi ve sivil alanların korunması konusunda TSK'nin her zaman çok dikkatli olduğunu belirtti.

Kılıç, "Günün sonunda Suriye halkı kazansın, biz bunu isteriz. ABD'nin güvenli bölge konusunda bizimle iş birliği yapmasını isteriz. Uluslararası toplumun desteğini bekleriz. Halen 3,5 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyoruz ancak bunun yükünü tek başımıza taşımamız mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • İzmir Kadir 5 ay önce Şikayet Et
  Reis sen dünya liderisin en iyisi en güzeli yaptın. Dik duruş kararlı tutumun ve diploması ile yer yerinden ettim. İçğmizde ve dışımızda hainleri gördük. Allah uzun ömür versin. Yolun açık olsun
  Cevapla
 • ugur gurbetci 5 ay önce Şikayet Et
  pyd pkk kürtlerin üzülerek söylüyorum ve doğruya doğru kürtlerin en az %75 pkk ve ypg yi destekliyor! kendimizi kandırmayalım . %25 ise Türkiye yi asla bölmek itemiyorlar.
  Cevapla
 • Eren 5 ay önce Şikayet Et
  Anlaşmada Genişliği ... 32 km ... Sınır Hattı Güvenli Bölge. Uzunluğu belirtilmemiştir... ??
  Cevapla
 • kamardo 5 ay önce Şikayet Et
  444km
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 5 ay önce Şikayet Et
  Trump baktı ortada DAEŞ kalmamış, “ben ne yapıyorum burada” dercesine, ki ABD’nin meşruiyeti bitmişti aslında, realist bir karar verdi, “askerimi Suriye’den çekiyorum” dedi. Bir de Suriye kuzeyinde 20 NM derinlikte Güvenlik Bölgesi kurulması işini Türkiye’ye vermek istediğini açıkladı. Buraya kadar güzel. Sonrasında yakın zamanda Türkiye ve ABD olarak yaşanan süreç var. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün de teyid edildi, bu konuda ABD samimi değil idi hem Türkiye’ye karşı hem dünyaya karşı. Teröristi beslemeye devam ediyordu ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) gibi bir yalanı tüm dünyaya pazarlamak istiyordu ve nihayetinde Suriye’yi Vekalet Savaşı yoluyla bölmek istiyordu.
  Cevapla
 • Ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  İste temsilci budur böyle temsil edilir varol kral
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli Dayanışma Kampanyası'nda toplanan miktar açıklandı
Suudi Arabistan, BAE ve Mısır merkezli 7 bin 891 Twitter hesabı kapatıldı