Engelli siyah adam 17 yıl boyunca kırbaçlanıp köle gibi çalıştırıldı

ABD'de 39 yaşındaki engelli siyah bir adam, bir restoranın müdürü tarafından 17 yıl boyunca dövülüp, kırbaçlanarak köle gibi çalıştırıldı.

Engelli siyah adam 17 yıl boyunca kırbaçlanıp köle gibi çalıştırıldı
Engelli siyah adam 17 yıl boyunca kırbaçlanıp köle gibi çalıştırıldı
GİRİŞ 08.11.2019 17:06 GÜNCELLEME 10.11.2019 06:01
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Independent'ın haberine göre, John Christopher SmithABD'nin Güney Carolina Bölge Mahkemesi'nde verdiği ifadede, müdürü Bobby Paul Edwards'ın bir defasında metal maşayı kızgın yağa batırdığını ve boynunu yaktığını iddia etti.

 

 

Restoran müdürü Edwards da Smith'i düzenli olarak tencere, tava, kemer ile ve yumruklayarak darp ettiğini itiraf etti. Mahkeme, Edwards'ı 10 yıl hapis cezası ve 272 bin 952 dolar tazminata mahkum etti. 

Zihinsel engelli Smith'in 17 yıl boyunca sürekli ırkçı hakaretlere maruz kaldığı ve haftada 100 saatten fazla çalışmaya zorlandığı ifade ediliyor.

 

 

Smith, 12 yaşındayken restoranda bulaşıkçı olarak çalışmaya başladığını ve bir süre ücret aldığını ancak Edwards'ın yönetici olmasından sonra istismar edildiğini söyledi.

Restoranın arkasındaki küçük bir odada yaşamaya zorlandığı belirtilen siyahi adam, "Uzun zaman önce oradan çıkmak istedim. Fakat gidebileceğim hiç kimsem yoktu. Ailemden kimseyi göremedim. En çok istediğim şey annemin gelip beni görmesiydi. Annemi göremedim ve kimseyle konuşamadım" ifadelerini kullandı.

Edwards'ın ailesinin de bu durumdan haberdar olduğunu iddia eden Smith, Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği'nin (NAACP) desteğiyle başka restoranlarda çalışmaya başladı.

Olayı yetkililere ihbar eden müşterilerden Geneane Caines, "Chris (John Christopher Smith) mutfaktan çıktı ve bara bir şeyler koydu. Yana eğildiğinde boynundaki yara izini gördüm" dedi.

Başsavcı yardımcısı Eric Dreiband da "Özgürlük Bildirgesi'nden nerdeyse yüz elli yıl sonra zorla çalıştırma örneklerinin bugün bile görülmesi akılalmaz" değerlendirmesini yaptı. 

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • şems 5 gün önce Şikayet Et
  insan hakları var,özgürlük var vs. amerika ya chp de diyor amerikan mandasını girelim. sorulunca yok oyle birşey derler.
  Cevapla
 • Haso 5 gün önce Şikayet Et
  Abd yi yaratan avrupa yani yilanin basi avrupa
  Cevapla
 • DELULER 5 gün önce Şikayet Et
  Amerikanın özeti bu insanları köle gibi çalıştırıp vampir gibi kanınızın son damlasına kadar sömürmek, içimizdeki abd severler durum bu gerçi kölesi olmuşsunuz kurtuluşunuz yok.
  Cevapla
 • Ercan 5 gün önce Şikayet Et
  Lanet olsun abd
  Cevapla
 • serhat 5 gün önce Şikayet Et
  ülkemizde de engelliler buna benzer muamele görüyor, mesela okuldan çıkışta diğer veliler yuhluyorlar , iş verenler haklarını vermiyorlar...
  Cevapla
 • Yasin 4 gün önce Şikayet Et
  Gördün de mi yorum yapıyorsun. Bir tane öyle görüntü dahi yok. Yuhluyor diye verdikleri fotoğrafta 5-6 adet kadın veli ve bolca öğrenci var. Onların hakkını nasıl ödeyeceksiniz bilmem.
  Cevapla
 • MİSAFİR 5 gün önce Şikayet Et
  ne saçmalıyorsun engelli diye kim yuhlanır, başka bir şey vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan Trump'ı böyle düzeltti: İşte o anlar!
Katar'dan Türkiye'ye 36 milyar dolarlık çağrı