Macaristan: AB Türkiye ile işbirliği yapmak zorunda!

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, "Avrupa Birliği, güvenliği için Türkiye ile işbirliği içinde çalışmak zorunda. Bazı Avrupalılar bu yönde yorumlarda bulunmuyor. Bazı ülkeler Türkiye topraklarında 3-4 milyon mültecinin olduğunu da anlamıyor” dedi.

Macaristan: AB Türkiye ile işbirliği yapmak zorunda!
Macaristan: AB Türkiye ile işbirliği yapmak zorunda!
GİRİŞ 12.11.2019 17:06 GÜNCELLEME 12.11.2019 17:06
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Brüksel'de Türkiye'ye yönelik sert yaptırımlar tartışılırken pazartesi günü Avrupa Dışişleri Konseyi'ne katılan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tartışmalı Macaristan ziyaretini değerlendirdi.

Euronews'in haberine göre Türkiye'nin 4 milyon mülteciyi topraklarında bulundurduğunu hatırlatan Szijjarto, kıtanın güvenliği için Avrupa Birliği ve Macaristan'ın Ankara ile iyi geçinmek zorunda olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macaristan ziyareti sırasında ikili ve bölgesel ilişkilere değindiklerini belirten Szijjarto, "Avrupa Birliği, güvenliği için Türkiye ile işbirliği içinde çalışmak zorunda. Bazı Avrupalılar bu yönde yorumlarda bulunmuyor. Bazı ülkeler Türkiye topraklarında 3-4 milyon mültecinin olduğunu da anlamıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mültecilere kapıları açarsa bu durum Avrupa kıtasında ciddi güvenlik sorunu teşkil eder. Bunu önlememiz gerekiyor" dedi.

"İLK OLARAK BİZİM SINIRIMIZA DAYANIRLAR"

Büyük bir krizi önlemeye çalıştıklarını ifade eden Macaristan dışişleri bakanı, "Güney sınırımız hem Avrupa Birliği hem de Schengen bölgesinin dış sınırında bulunuyor, 4 milyon göçmen Türkiye’den Avrupa’ya doğru yola çıkarsa, gelecekleri ilk nokta Macaristan’ın güney sınırı olacak. Gerçekten, bu durumdan kaçınmak istiyoruz. Bu durum Türkiye'nin yardımı ile önlenebilir. Elbette iyi bir savunma sistemimiz var. Herhangi bir göç dalgasını durdurmak için ordu ve polisi bölgede konuşlandırdık, buna hazırlıklıyız ancak böyle bir durumdan kaçınmak çok daha iyi olur" ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • kutahyali 3 ay önce Şikayet Et
    bu adamın kafası biraz calisiyor Masaallah
    Cevapla
  • Ömer Gömer 3 ay önce Şikayet Et
    Eski bir rüya gerçek oluyor.Batı batıyor ve Türkiye ayağa kalkıyor,çok şükür
    Cevapla
DİĞER HABERLER
TBMM'den İdlib saldırısına tepki: 4 partiden ortak bildiri
Altun'dan son dakika açıklamaları! 'Türkiye'nin başka çaresi kalmadı' deyip duyurdu