Ses getirecek Erdoğan-Trump yorumu

İngiltere merkezli The Economist dergisinde Amerikan politikası üzerine görüşlerin yer bulduğu Lexington isimli köşede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme mercek altına alındı. The Economist, Erdoğan'ın "Trump'ın yumuşak karnından en iyi faydalanan lider" olduğu değerlendirmesini yaptı.

Ses getirecek Erdoğan-Trump yorumu
Ses getirecek Erdoğan-Trump yorumu
GİRİŞ 15.11.2019 14:45 GÜNCELLEME 15.11.2019 17:37
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD basınında görüşmeye müteakip, Erdoğan'ın Trump üzerinde diğer liderlerden "daha farklı bir etkisi" olduğunu değerlendiren yazılar yayımlanmıştı. Economist'teki "Donald Trump ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ilginç sevgi" başlıklı köşe yazısında da aynı görüş savunuldu ve "Diğer hiçbir lider, bu hafta Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'da yaptığı gibi, Trump'ın yumuşak karnından yararlanma konusunda bu denli ehil olamadı" yorumu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye politikası nedeniyle ayrı düşmesi ile başlayan ve sonrasında iki ülke ilişkilerinin kriz olarak anılan bir noktaya varması ile ilgili satır başları hatırlatıldı.

YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI SÖZÜNÜ VERMEDİ

ABD Başkanı Trump'ın, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonuna yeşil ışık yakması da sonuçları bakımından ABD'nin "kaypak ve zayıf" görünmesine neden olduğu değerlendirildi. Bu hamlenin, Washington'daki Türk karşıtı havayı da yoğunlaştırma sonucu doğurduğu savunuldu ve Temsilciler Meclisi'ndeki "soykırım" kararı buna bağlandı.

Oluşan bu havanın Trump'ı, Erdoğan karşısında "sınırladığını" savunan yazı şu ifadelerle sonlanıyor:

- Her ne kadar, bu hafta Beyaz Saray'da onu sevgi sözcüklerine boğmuş olsa da, Trump, Erdoğan'ın arzuladığı, yaptırımların masadan kaldırılması sözünü vermiş değil.

- İki liderin karşılıklı içerlemeleri de her halükarda kısa sürede çözülemeyecek konularla ilişkili. İki ülke liderler seviyesinin altındaki her seviyede birbirlerine sırtlarını dönmüş durumdalar. Üstelik de, müttefikliklerinin temelini oluşturan, NATO, Avrupa Birliği ve Orta Doğu'daki Amerikan politikası aşınmayı sürdürürken. Buradan geri dönüp dönemeyecekleri belirsiz.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • İsmail 3 ay önce Şikayet Et
    bunlar hakikaten ayrı dünyada yaşıyorlar, biz tatlı elma diyoruz onlar ekşi armut anlama gayretindeler. Aynı zeminde uzlaşmamız imkansız bu pagan kafayla. takmışlar bizi bölmeye, her türlü hergeleliği meşruymuş gibi davranıyorlar. birgün tekrar gelecekler, yine geldikleri gibi dönecekler bir daha dönmemek üzere
    Cevapla
  • Mizah 3 ay önce Şikayet Et
    Ülkemizdeki Yahudi derin devletini bir nebze gerilettik. Yahudi kuklası şarlatan villasından , Yahudi maşası itler inlerinden çıkamıyor. Sıra ABD'yi ele geçirmiş Yahudileri ifşa etmede. Trumph var gücü ile ABD derin devleti ile uğraşıyor. Belki kazanır belki öldürürler. Ama he halükarda bir çok devlet geçte olsa ülkelerindeki derin Yahudiyi fark etmeye başladı. Bu iyi bir şey.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünyanın karşısına böyle çıktı! DSÖ, koronavirüste işe yarayan tek ilacı açıkladı
İtalya'da koronavirüs alarmı! Asker sokağa indi, yolu kesti