Fransa yanıyor! Çatışmalar şiddetli Türkiye'den acil çağrı

Son dakika: Fransa'nın başkenti Paris'te emeklilik reformu protestoları 3. gününde de şiddetli bir şekilde devam ediyor. Sokağa inen vatandaşlar ve polisler arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. Ülkede ulaşım durma noktasına geldi. Türkiye'den ise Fransa’da devam eden protesto gösterileri nedeniyle Türk vatandaşlarına bu ülkeye seyahatlerinde dikkatli olmaları uyarısı yaptı.

GİRİŞ 06.12.2019 20:51 GÜNCELLEME 19.12.2019 15:35
Bu Habere 514 Yorum Yapılmış

Gelen son dakika haberine göre; Fransa'da devam eden protestolar üçüncü gününde de şiddetli bir hal aldı. Polis ve göstericiler arasında çatışmalar var.

ULAŞIM DURDU

Ülkedeki tren seferleri büyük ölçüde durma noktasına gelirken, büyük şehirlerde trafikte ciddi aksamalar yaşanıyor.

TÜRKİYE'DEN JET AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’da devam eden protesto gösterileri nedeniyle Türk vatandaşlarına bu ülkeye seyahatlerinde dikkatli olmaları uyarısı yaptı.

Açıklamanın devamı şu şekilde;

Aralarında Anadolu Ajansı muhabirinin de yer aldığı basın mensuplarının polis müdahalesiyle yaralanmalarını, basın özgürlüğüne yönelik kabul edilemez bir fiziki müdahale olarak görüyoruz.

Türkiye, Fransa’da yapılan genel grev ve protesto gösterilerinde yaşanan olayları ve bilhassa güvenlik güçlerince orantısız güç kullanılmasını, endişeyle karşılamaktadır.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI
Dün düzenlenen gösterilerde bazı protestocular araçlara ve dükkanlara zarar verdi, çıkan çatışmalarda 71 göstericinin gözaltına alındığı açıklandı.

Başkent Paris'in yanı sıra Nantes, Bordeaux ve Rennes kentlerinde de protestocularla polis arasında çatışmalar çıktı

Fransa'nın başkenti Paris'te emeklilik reformu prostestolarında halk ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıkmaya başladı. Polisler göstericilere sis bombasıyla müdahale ediyor. Macron'a karşı sokağa çıkan göstericiler molotoflarla iş yerlerini yakarken polisler duruma sis bombalarıyla karşılık verdi. Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner grev öncesi “Bu protestolara çok sayıda kişinin katılacağını ve riskleri biliyoruz. Ayaklanma veya şiddet olayları yaşandığında derhal gözaltı yapılması talimatını verdim” demişti

 

 

Fransa'nın son yıllardaki en büyük genel grevi Cumhurbaşkanı Macron'un getirmek istediği emeklilik reformunun sendikalar tarafından kabul görmemesi üzerine örgütleniyor.

 

285 BİN KİŞİ SOKAKLARDA

Fransa’da emeklilik reformuna karşı işçiler bugün grev ve eylemlere başladı. Emmanuel Macron hükümeti tarafından hazırlanan puan tabanlı emeklilik sistemine karşı sendikalar greve başladı. Okul personeli, ulaştırma çalışanları, öğretmenler, hemşireler ve hastane personeli, polisler, temizlik işçileri, elektrik şirketi personeli, postane çalışanları, avukatlar, hastane ve havaalanı personelleri greve gitti. Grev ve eylemlere katılım en fazla Paris, Lyon ve Marsilya’da olurken resmi açıklamaya göre 30’a yakın kentte en az 285 bin kişi eylemlere katıldı.

Başta toplu ulaşım, eğitim, hastanelerde acil servisler, barolar ve basın olmak üzere birçok sektörde iş bırakma eylemi var.

EYFEL KULESİ DE KAPATILDI

Paris'te polis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın etrafında barikat kurarak yoğun güvenlik önlemleri aldı. Başkentte güvenlik için 180'i motorlu 6 bin polis görevlendirildi.

Sarı yeleklilerin de katıldığı gösteriler nedeniyle ülkenin sembolü Eyfel Kulesi kapatıldı, hızlı tren seferlerinin büyük kısmı iptal edildi.

Yerel medyaya göre, Paris'teki ilk ve orta dereceli okullarda görev yapan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80'i iş bıraktı.

Başta toplu ulaşım, eğitim, hastanelerde acil servisler, barolar ve basın olmak üzere birçok sektörde iş bırakma eylemi var.

EMEKLİLİK REFORMU TEPKİSİ

Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, bugün itibarıyla Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlattı. 

Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngörüyor ve onlarca sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Greve gidenler arasında, Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.

 

ETİKETLER
nato SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 514
 • Nihat GONCA 1 ay önce Şikayet Et
  Allah en iyisini bilendir. Milletimize uzanan terör elini teşvik eden besleyen tüm ülkeler inşallah aynı acıları fazlası ile yaşasınlar. Amin.
  Cevapla
 • Mete TÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  Fransız polisinin halka karşı orantısız güç kullanmasından çok rahatsısız. NATO Fransa'ya müdahale etsin!!!
  Cevapla
 • Ercan 1 ay önce Şikayet Et
  Fransizlar yanar kül olurlar, insallah
  Cevapla
 • Turk06 1 ay önce Şikayet Et
  Fransanin yonetilemez hali sebebiyle ve nukluer guc olmasi nedeniyle acil nato mdehalesi sart olmustur. Maccoroni derhal inmelidir yerine ilimli hiristiyan bir lider
  Cevapla
 • menemenli 1 ay önce Şikayet Et
  Kemal Kılıçdaroğlu 'na sormak lazım Acaba Paris te can ve mal güvenliği var mı?
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Onlar Fransaya ağlıyor. Türkiye yansa bayram yapıyorlar. Onların ülkesi dışarıda.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu'dan tepki: Onları bulmama ihtimalimiz trilyonda bir bile değil
Deprem vergileriyle ne yapıldı? İşte yanıtı