KKTC Başbakanı Tatar'dan Doğu Akdeniz açıklaması!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Libya ile yapılan uzlaşma hamlesinin olası etkileri, Maraş bölgesinin geleceği, Kıbrıslı Türklerin beklentileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 08.12.2019 10:51 GÜNCELLEME 08.12.2019 11:24
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

CNN Türk'ün yayınına konuk olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Libya ile yapılan uzlaşma hamlesinin olası etkileri, Maraş bölgesinin geleceği, Kıbrıslı Türklerin beklentileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ın açıklamaları:

"Kıbrıs'ta nihai bir çözüme yönelik yapılan girişimlerin sonuç alamaması bizi ayrılığa götürebilir. Şuanda onların zihniyetinde bu görüşmeler federal temelde bir ortaklık cumhuriyetine yönelik çalışmalardır. Biz kurucu devlet çatısı altında Kuzey'deki Türklerin varlığını sürdürebilmesini amaçlıyoruz. Ama karşı tarafa bakıyoruz tuzaklarla dolu anlaşmalar getiriyorlar. Bizim arzumuz Kıbrıs'ın kuzeyinde mülkiyette ve nüfusta Türklerin çoğunluk olmasıdır.

TÜRKİYE'DEN VAZGEÇEMEYİZ

"Bizim vazgeçemeyeceğimiz şey Türkiye'nin garantörlüğüdür. Rumların ne istediklerini çok iyi biliyoruz. Mustafa Akıncı ve arkadaşları bu garantilerin başka bir mekanizma ile değiştirilebileceğini düşünüyorlar. Kimseyi zorla evlendiremezsiniz, Kıbrıs'ta 50 senedir bu iş konuşuluyor."

 

 

"Türkiye'nin bölgedeki iddiaları ve kararlılıkları, Libya ile yapılan anlaşma artık Kıbrıs'ı daha önemli bir hale getirdi. İngiltere Avrupa Birliği'nden çıktıktan sonra Türkiye ile de ilişkileri gerçekleştirmek durumundadır. Bu süreçte lehimize adımlar atılması için çalışacağız."

MARAŞ'IN STATÜSÜ

"Bu bir siyasettir. Kapalı Maraş dediğimiz bölgede büyük bir zenginlik vardı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin sınırları içerisindedir ve bizim güvenlik güçlerimiz tarafından korunmaktadır. 45 yıldır orası kapalı. Bir kere bu sürede yapılan tüm belge taramaları ve çalışmalar burasının tamamen vakıflara ait olduğu ortaya çıkmıştır. Osmanlı dönemindeki vakıflara aittir. Bu otelleri yapan Rumlar kira ödüyorlardı bizim vakıflarımıza. Bizim burayla duygusal bağımız var, ata toprakları."

DEMOGRAFİK DENGEYİ BİZ BOZMADIK

"Rum tarafı da 1974'ten 200 bin Doğu Avrupa, Yunan ve Rusya'dan gelenleri vatandaş yaptılar. Demografik dengenin bozulması buraya Türkiye'den gelenlerin sebep olduğu bir şey değil. Bakıldığında KKTC çok daha güvenli ve uluslararası nizama uyan bir yerdir. Bir insan bir yerde doğar, büyür ve eğitilirse elbette ki vatandaş olacaktır."

"RUM TARAFI ELİNDEKİNİ DE KAYBEDECEK"

"Rum tarafı öyle bir oyuna geliyor ki ellerindekini de kaybedecekler. Libya ile yapılan anlaşma bütün dengeleri değiştirmiştir. Yeni bir harita ortaya çıkmıştır. Mısır ve İsrail'e bile haksızlık yapılıyor bu alanda. Meis gibi, Girit gibi küçük adaların hakları üzerinden yapılmak isteniyor bu. Uluslararası hukuka göre küçücük bir adanın kıta sahanlığı, MEB talebi olamaz. Doğu Akdeniz'de 1.800 km'ye yakın kıyısı ile en büyük sınırlara sahip olan ülke Türkiye'dir. "

"KÜÇÜCÜK ADALAR İLE COĞRAFYAYA HAKİM OLMAYA ÇALIŞIYORLAR"

"KKTC ile yapılan MEB çalışmasının yasallığı vardır. Libya ile yapılan anlaşma ile bambaşka bir durum ortaya çıkmıştır. Bütün bunlar süreci Türkiye'nin çok iyi yönetmesi ile ortaya çıkmıştır. Adamlar şu kadarcık adalar ile tüm coğrafyaya hakim olmaya çalışıyorlar. Türkiye ile birlikte çok daha önemli gelişmelere imza atılacaktır. Ezberi bozduk, Türkiye'nin çıkarları KKTC'nin çıkarlarını koruyacaktır. Libya'da haksızlığa uğramıştır bu kadar zamandır. "

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ozan 3 ay önce Şikayet Et
  esas zamanında bu ege adalarını zamanında verenlerin ve kıbrıs harekatında adanın tamamını almayıp başımıza sıkıntı açanların bir araştırılması lazım,burnumuzun dibindeki adaları yunan alçaklarına verenlerden ve kıbrısın tamamını almayanlardan tarih önünde hesap sorulması lazım.
  Cevapla
 • Sezgin Tabak 3 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan Hep Hazıra konmaya çalışan, Beleşçi hatta Asalak bir Devletçik! Naif AB'yi kullanarak Krediler alıyorlar, Makedonya ismini Kuzey Makedonya olmaya zorluyorlar, Akdenizde Beleşçilik yapmaya çalışıyorlar, Kıbrısta aynı şey, Hele Kamenos denen Eski dışişleri Bakanı vardı çok istedim Türkiyeden esaslı bi Tokat yesin. Ege'de Ada ve Adacıklara konuyorlar Bizim Askerimiz ve Politikacılarımız ayakta uyuyorlar Lan sizde işgal edin neyi bekliyorsunuz! Sadece Suriye ile ilgilenmeyin, aynı anda gerekirse 20 Cephede Hazır olun.
  Cevapla
 • dddd 3 ay önce Şikayet Et
  Adacık madacık, bizimkiler de birer tane kulübe yapıp bu adacık bu kayalık bizim demeliydi. İzlemeyin şu Yunanların şımarıklıklarını
  Cevapla
 • Düzceli 3 ay önce Şikayet Et
  Alalim ozaman kücük adaları
  Cevapla
 • Adam gibi Adam 3 ay önce Şikayet Et
  Anlaşıldı, Rumlar Hür Yaşamayı bilmiyorlar. Hürriyeti bir başkasının Hakkına Tecavüz etmeyi sanıyorlar, o zaman Adanın diğer kalan bölümünü kaybetmeyi gözden çıkarmaları lazım.
  Cevapla
 • Cok onemli 3 ay önce Şikayet Et
  Bu anlaşmanın ne kadar önemli olduğunu halkımız hala anlamadı.bu Erdoğan nın elde ettiği en bük tarihi zafer olarak tarih sayfalarına yazavaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rüştü Reçber'e korona teşhisi
İlacın en büyük üreticisi Hindistan yasak getirdi! (28 Mart 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)