Evo Morales'ten 'yakalama kararı' sonrası açıklama

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkesinde kendisi için çıkarılan yakalama kararının yasa dışı olduğunu belirterek, "Korkmuyorum, hayatta olduğum müddetçe özgür ve egemen bir Bolivya için daha güçlü bir şekilde politik ve ideolojik mücadeleye devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

Evo Morales'ten 'yakalama kararı' sonrası açıklama
Evo Morales'ten 'yakalama kararı' sonrası açıklama
GİRİŞ 19.12.2019 00:30 GÜNCELLEME 19.12.2019 00:32
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bolivya'da ordunun ve muhalefetinin baskısıyla görevden alınan eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, hakkında çıkarılan ''yakalama kararı'' ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

Morales, Twitter hesabından, "14 yıllık devrimimizden sonra, fiili hükümetten aldığım 'en güzel hediye' haksız, yasa dışı ve anayasaya aykırı bir yakalama kararı. Korkmuyorum, hayatta olduğum müddetçe özgür ve egemen bir Bolivya için daha güçlü bir şekilde politik ve ideolojik mücadeleye devam edeceğim." açıklamasını yaptı.

Bolivya'da Morales hakkında "ayaklanma, terörizm ve terörizmin finansmanı" suçlarından yakalama kararı çıkarılmıştı.

 

 

Kasım ayının sonlarında Bolivya basınında paylaşılan görüntülerde, Morales'in koka üreticisi Faustino Yucra Yarwi ile konuştuğu ve ülkenin çeşitli bölgelerine yakıt ve yiyecek ulaşımının engellenmesi ve geçici Devlet Başkanı Jeanine Anez hükümetiyle barikatlar kurarak fiili mücadele etme emri verdiği iddia edilmişti.

BOLİVYA KRİZİ

Bolivya'da 20 Ekim'deki tartışmalı seçimleri ilk turda kazanan Evo Morales, hile iddiaları ile sokaklara çıkan muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen protestoları, polisin isyanı ve nihayetinde ordunun istifa çağrısının ardından görevi bırakmış ve siyasi sığınma sağlayan Meksika'ya gitmişti.

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisinin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez'in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, çoğunluğu yerlilerden oluşan Anez karşıtları günler süren protestolar düzenlemiş, güvenlik güçlerinin protestoculara müdahalesi sırasında 30'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Evo Morales, sığınma amacıyla 12 Aralık'ta Meksika'dan Arjantin'e geçmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Ata 2 ay önce Şikayet Et
    Adamın suçu halkına biraz nefes aldırmak oldu, sonrazı malum, hep aynı oyun hep son.bu adamı yakında öldürürler ve unutturup suçlarlarda.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
28 Şubat'la ilgili çarpıcı sözler: Darbecilerin patronu hiç değişmedi
İdlib'de Esed rejimine nokta operasyon! Görüntüler yayınlandı