Suudi Arabistan, ülkesini koruyan ABD askerleri için 500 milyon dolar ödedi

Suudi Arabistan'ın, ülkesinde faaliyet gösteren Amerikan askerlerinin maliyetini karşılamak için ABD'ye 500 milyon dolar ödediği bildirildi.

Suudi Arabistan, ülkesini koruyan ABD askerleri için 500 milyon dolar ödedi
Suudi Arabistan, ülkesini koruyan ABD askerleri için 500 milyon dolar ödedi
GİRİŞ 17.01.2020 21:46 GÜNCELLEME 17.01.2020 21:46
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Pentagon Sözcüsü Rebecca Rebarich, "Başkan (Trump'ın) ortak yük paylaşımını arttırma yönergesine uygun olarak Savunma Bakanlığı, bölgesel güvenliği destekleyen, düşmanlık ve saldırganlığı caydıran askeri birliklerimizin maliyetini paylaşma konusunda Suudi Arabistan'ı devreye soktu. Suudi hükümeti bu faaliyetlere ilk katkıyı yapmıştır." dedi.

 

Haberde, Eylül 2019’'da İran tarafından yapıldığı öne sürülen insansız hava aracı saldırılarından sonra Suudi petrol tesislerini korumak için ülkeye binlerce ilave ABD askerinin gönderildiği ve tesislerin çevresine füze savunma bataryasının yerleştirildiği aktarıldı.

İki ülke arasında, Suudiler tarafından ABD askeri maliyetlerinde hangi masrafların karşılanacağının detayları ve Yemen savaşındaki desteği de dahil ABD'ye nihai olarak ne kadar borçlu olduğu konusunda ikili görüşmelerin devam ettiği kaydedildi.

 

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Fox News'e verdiği mülakatta Suudi Arabistan'ın söz konusu masrafların için bankaya 1 milyar dolar depozit yatırdığını belirtmişti.

Haberde ayrıca, Suudi Arabistan"ın, ABD'nin askeri maliyetlerini karşılamak için ilk defa ödeme yapmadığına, 1990-1991 yıllarında Körfez Savaşı'nın maliyeti olarak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Körfez ülkelerinin ABD'ye 36 milyar dolar ödediğine dikkati çekildi.

ARAMCO PETROL TESİSLERİNE SALDIRI

Dünyanın en büyük petrol şirketi olan Suudi Arabistan Milli Petrol Şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, 14 Eylül'de düzenlenen saldırı sonucu yangın çıkmış, saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5,7 milyon varil kesintiye gidilmişti.

Saldırıyı, Yemen'deki İran destekli Husilerin 10 silahlı insansız hava aracı (SİHA) kullanarak düzenlediği kaydedilmişti.

ETİKETLER
ABD askerleri
YAZDIR
YORUMLAR 48
 • Nacre 1 ay önce Şikayet Et
  sonunuz geliyor varliginizda müslümanlari kollamayan ABD Yalakaligi yapan S.Arabistanin petrolu bittiginde ilk ABD Minecek tepesine zaten askerleri devleti sarmis vaziyette o zaman görecem feryadi figanlarini
  Cevapla
 • Oguzhan 1 ay önce Şikayet Et
  Beklentim kafalarina goktasi yagmasi suudlarin insallah.Selam kesin bu soysuz dusmanlara.
  Cevapla
 • saydemir 1 ay önce Şikayet Et
  S.arabistan yçneticileri zalimler gibi hareket ediyor
  Cevapla
 • Viyanalii 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten zalim
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Mekke ve Medine ülke sınırları içinde olmasa size selam bile vermek istemem. Sizin gibi müslümanlara! y..... olsun.
  Cevapla
 • Musa 1 ay önce Şikayet Et
  İran ve Suudi Arabistan , ABD nin varlığını tek parça olarak sürsürmesini sağlayan ŞER güçlerdir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İran'dan peş peşe korkutan haberler! Koronavirüs'te ürküten gelişme
Üç sektöre talep yağıyor