İşgalci İsrail, Kudüs'teki bir meydanın mülkiyetini Rusya'ya devretti

İşgalci İsrail'in, Rusya'da tutuklu bir vatandaşının serbest bırakılması karşılığında, Kudüs'teki bir meydanın ve üzerindeki yapıların mülkiyetini Moskova yönetimine devrettiği belirtildi.

İşgalci İsrail, Kudüs'teki bir meydanın mülkiyetini Rusya'ya devretti
İşgalci İsrail, Kudüs'teki bir meydanın mülkiyetini Rusya'ya devretti
GİRİŞ 23.01.2020 02:54 GÜNCELLEME 23.01.2020 02:59
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İsrail'in Maariv gazetesi, dünkü sayısındaki haberinde, 2019 sonlarında çıkarılan resmi bir evraka ulaştıklarını duyurdu. Söz konusu evrakta, "Rusya'nın, işgal altındaki Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Alexander Meydanı'nın mülkiyetini alma talebine İsrail'in olumlu karşılık verdiği, Moskova yönetimine devredilen meydanın bulunduğu arazi üzerinde Alexander Nevsky Kilisesi ile başka binaların da bulunduğu" bilgisi yer aldı.

 

 

Meydanın yer aldığı arazinin, 1859 yılında Rus Çarı 3. Alexander'a satıldığı ifade edilen haberde, Rusya'da 1917 yılında yaşanan devrimin ardından meydanın mülkiyetine ilişkin anlaşmazlıkların başladığı kaydedildi.

Haberde, meydanın mülkiyetiyle ilgili tartışmanın taraflarından birinin Yahudi asıllı bir Almanın başkanlık ettiği Filistin Rus Ortodoks Derneği, diğerinin ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kremlin Sarayı'na yakınlığıyla bilinen Filistin Prusya Derneği olduğu belirtildi.

 

 

Eski Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev 2015 yılında Alexander Meydanı üzerindeki mülkiyet tartışmasını Rusya lehine sonlandırmak için resmi talepte bulunmuş, ancak İsrail tarafı bunu kabul etmemişti.

Son dönemde İsrail'de, üzerinde uyuşturucu bulunduğu suçlamasıyla Moskova'da 7,5 yıl hapse mahkum edilen İsrailli bir kadının serbest bırakılması karşılığında, Rusya ile bir anlaşmaya varılabileceği gündeme gelmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Netanyahu
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • koca yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  vatandaş değil ajandır o.
  Cevapla
 • urfalı 1 ay önce Şikayet Et
  kimin malını kime veriyor bunlar sülün osmanı da geçmiş Orası müslüman diyarı filistin toprağıdır ve bi iznillah bizim elimizle defedecek ALLAh sizi oralardan
  Cevapla
 • kürt 1 ay önce Şikayet Et
  bu ne anlama geliyor rusya ile israil yakınlaşması
  Cevapla
 • Nesrin Kurnaz 1 ay önce Şikayet Et
  Ey Rabbim! Yeryüzünde zalimlerden hiç kimseyi bırakma !
  Cevapla
 • Harun DOĞRU 1 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'deki Halk Bankası davasında sıcak gelişme! Kabul ettiler
Esenboğa Havalimanı'nda koronavirüs alarmı! İlk fotoğraflar...