Japonlar balonlarla anlattı: Deprem şiddeti ne kadar fark ediyor?

Japonya'da bir müzede sergilenen balonlar ile deprem büyüklüğünde ufak bir farkın ne kadar büyük oranda fark yaratabileceği anlatıldı.

Japonlar balonlarla anlattı: Deprem şiddeti ne kadar fark ediyor?
Japonlar balonlarla anlattı: Deprem şiddeti ne kadar fark ediyor?
GİRİŞ 25.01.2020 17:41 GÜNCELLEME 25.01.2020 17:41
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem bir çok ilde hissedildi. Uzmanlar 6,0'dan büyük depremlerin yıkıma neden olabileceğini belirtiyor. Deprem büyüklüğünde rakamsal değişiklerinin küçük bile olsa etki farkının ne derece büyük olduğu Japonya'da bulunan bir müzede balonlar ile gözler önüne serildi.

 

ARADAKİ FARK ŞAŞIRTIYOR

Müze sergilenen turuncu balonlar deprem büyüklüklerini temsil etmesi için dizayn edildi. Richter ölçeğine göre 6,0'dan 9,0'a büyüklüğüne artarken balonların ebatlarındaki ciddi oranda büyüklük farkı dikkat çekiyor. Sırasıyla 6,0, 7,0, 7,3, 8,0 ve en üstte 9,0 büyüklüğünde depremleri temsil eden balonlar depremin rakamsal büyüklüğünün ne oranda katlanarak artığını gözler önüne seriyor.

1995 yılında Japonya'da Kobe merkezli gerçekleşen 7,3 şiddetinde, depremden sonra yaşanan büyük yıkımın anısına yapılan müze ziyaretçilerine deprem büyüklüklerini farklı bir açıdan karşılaştırma imkanı sağlıyor.

EN BÜYÜK DEPREM 9,0 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Richter ölçeğine göre 8 ve üstü depremler 'çok çok şiddetli', 7-7,9 büyüklüğünde depremler 'çok şiddetli', 6 - 6,9 şiddetinde depremler ise 'şiddetli' olarak nitelendirilmektedir. Mart 2011'de Doğu Japonya'da gerçekleşen ve sonrasında tsunamiye sebep olan deprem balonlarla temsil edilen en büyük deprem ölçeği 9,0'a eşitti. Japonya'nın tarihindeki en büyük, dünyada ise ilk beşte olduğu belirtilen deprem sonrası yüksekliği 37,9 metreye ulaşan tsunami dalgaları Japonya'yı vurmuştu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • REZONANS 4 hafta önce Şikayet Et
  Bundan daha önemli olan REZONANS nasıl ki belli bir frekanstaki nota cam bardağı kırabilirken şiddeti artsa bile frekansı yani notası uyumlu değilse kıramaz. Aynısı da depremler için geçerli. Bizim tüm depremlerimiz 5 katlı binaları yıkmak için birebir. Bizim de tüm bibalar 5 kat ve civarı. Bize lazım olan modern gökdelenler. Depremde yıkılan tek bir gökdelen bile yok hiçbir ülkede.
  Cevapla
 • Serhat 4 hafta önce Şikayet Et
  Deprem olacak yere yapmıyorlarda onun için görmüyorsun gökdelenin yıkıldığını
  Cevapla
 • Ömer 4 hafta önce Şikayet Et
  Hakkaten iyi bir noktaya değindiniz
  Cevapla
 • 0.2 ile katlar 4 hafta önce Şikayet Et
  6.2 tli 9 6 danez daha şidd6.0 lık depremden 2 kat daha çok enerjiye sahiptir.
  Cevapla
 • Seyfi 4 hafta önce Şikayet Et
  Bir de yazabilsen, bir şeyler anlatabileceksin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den son dakika İran kararı! Hepsi kapatıldı
İran'daki deprem Van'ı vurdu!