Kim bu Bush'a ayakkabısını fırlatan adam?

Hem ABD'nin fiili işgaline, hem de İran'ın "manevi" işgaline karşı nefret besliyor. İşte Muntazır El Zeydi:

GİRİŞ 15.12.2008 18:51 GÜNCELLEME 15.12.2008 18:51
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Zeydi'nin ailesi, mesleği gereği ülkedeki şiddete ve diğer olaylara yakından tanık olan oğullarının bu eyleminin planlı olmadığına inanıyor.

ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazetecinin ailesi, Muntazır El Zeydi'nin hem ABD'nin fiili işgaline, hem de İran'ın "manevi" işgaline karşı nefret beslediğini bildirdi.

Bağdat Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra 2005'te televizyonda çalışmaya başlayan Zeydi, bundan iki yıl sonra Bağdat'ın kuzeyindeki bir Sünni bölgesinde görevdeyken kaçırıldı.

Serbest bırakılması için yapılan yayınların ardından 3 gün sonra salıverilen Zeydi, geçen ocak ayında bu kez Amerikalı askerlerce gözaltına alındıktan sonra ertesi gün serbest bırakıldı.

Ailesine göre, Zeydi bu deneyimlerin de katkısıyla gerek Amerikan askeri mevcudiyetine, gerekse İran'ın Irak'taki Şii cemaati üzerindeki yaygın etkisine karşı derin bir hoşnutsuzluk beslemeye başladı.

Kardeşi Dirğam, "Amerika'nın fiili işgaliyle İran'ın manevi işgalinden nefret ediyordu. Madalyonun bir tarafında Amerika varsa, diğer tarafında da İran rejiminin olduğunu düşünüyordu" dedi.

Bush'a ayakkabılarını fırlatarak küçük bir televizyonun tanınmayan bir muhabiriyken Amerikan işgalinden bunalmış Iraklılar arasında milli bir kahramana dönüşen Zeydi'nin olayın ardından tutuklanmasını protesto için, Irak'ın çeşitli kentlerine gösteriler düzenlenmişti.

AA

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • kardelen_83 9 yıl önce Şikayet Et
  Bide isabet etseydi:)). Allah razı olsun o kişiden.bi çok insanın yapamadığını yaptı.bide atışı isebetli olsaydı.bush' un alnının tam ortasında izi çıksaydı ayakkabının:)) ne harika olurdu...
  Cevapla
 • özgür ermiş 9 yıl önce Şikayet Et
  iyi yapmış. Gayet iyi yapmış...
  Cevapla
 • blizzard 9 yıl önce Şikayet Et
  ellerine saglik. o ayakkabiyi butun dunya huzuru adina firlatti,helal olsun :) Allah razi olsun.
  Cevapla
 • iskender tokel 9 yıl önce Şikayet Et
  şimdi mi akıllandınız?. çok geç kalmış bir tepki. bu saatten sonra değil ayakkabı fabrikasını atsan fayda etmez.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın açıklaması sonrası askeri hareketlilik!
Albayrak: Daha yeni başladık, yüzde 6 düşecek