Direnişin yeni sembolü ayakkabı oldu

Irak'ta dün düzenlenen basın toplantısı sırasında ABD Başkanı Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'ye destek sürüyor.

Direnişin yeni sembolü ayakkabı oldu
Direnişin yeni sembolü ayakkabı oldu
GİRİŞ 15.12.2008 18:58 GÜNCELLEME 15.12.2008 18:58
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Irak'ta dün düzenlenen basın toplantısı sırasında ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'ye destek sürüyor.

Irak'ın başkenti Bağdat'taki Şii semti Sadr'dan sonra güneydeki Şii kenti Necef'te de destek gösterisi yapılıyor. Görgü tanıkları, Necef'teki göstericilerin bir Amerikan konvoyuna ayakkabılarını fırlattığını belirtti.

Bağdat'ın Şiilerin yoğun olduğu Sadr semtinde, bugün sokaklara çıkan binlerce Mukteda Sadr yanlısı, El Zeydi'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bush'u protesto eden ve Amerikan bayrakları yakan göstericiler, "Bush Bush dinle bizi, kafanda iki pabuç izi" sloganı attılar.

Bu arada Zeydi'nin kardeşi Uday El Zeydi, "Allah'a şükür, Muntazar, Iraklıların kalplerini gururla doldurdu. Eminim Iraklıların çoğu, Muntazar'ın yerinde olmak isterdi" diye konuştu. Uday El Zeydi, Irak hükümetinden kardeşinin derhal serbest bırakılmasını da istedi.

AYAKABILARA EL KONDU

kullanMuntasar El Zeydi, Iraklı yetkililerce sorgulanırken, ayakkabılarına da delil olarak el konuluyor. Iraklı yetkililer, Başbakan Nuri El Maliki'nin makamında korumaları tarafından sorgulanan gazetecinin 20'li yaşlarda olduğunu, ayakkabılarının kanıt teşkil ettiğini söyledi. Yetkililer, daha önce Zeydi'nin alkol ve uyuşturucu testinden geçirildikten sonra, Bush'a ayakkabısını fırlatması için kendisine para verilip verilmediğini ortaya çıkarmak amacıyla sorguya çekildiğini belirtmişti.

KAHRAMAN OLDU

El Zeydi'nin meslektaşları, gazetecinin geçen yıl Şii militanlarca kaçırıldığını, çalıştığı televizyon kanalı El Bağdadi'nin olaya müdahalesinin ardından serbest bırakıldığını söyledi. El Bağdadi televizyonu da, ayakkabı fırlatma görüntülerinin yanı sıra El Zeydi'nin bırakılması çağrılarını defalarca yayımlıyor. Kahire'deki El Bağdadi televizyonunun yöneticisi Abdülhamid El Sayeh, muhabirlerinin serbest bırakılması için herkesi seferber ettiklerini, dünya çapında birçok kuruluşun da kendileriyle birlikte olduğunu söyledi. El Sayeh, bu olayın muhabirin bırakılması ya da aksine yargılanması konusunda Iraklılar ile Amerikalılar için bir test olduğunu ifade etti.El Bağdadi televizyonu, El Zeydi'nin bırakılması için dünya çapında gazetecilere dayanışma çağrısında bulunmuştu.

SADDAM'IN AVUKATI GÖNÜLLÜ OLDU

Irak'ın ABD tarafından devrilen ve Duceyl davasında aldığı idam cezası infaz edilen devlet başkanı Saddam Hüseyin'in avukatlarından Halil Duleymi, ABD Başkanı George Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteciyi 200 avukatın ücretsiz savunmaya hazır olduğunu açıkladı. Duleymi, kendisinin de Iraklı gazetecinin savunmasını hazırladığını belirterek, ''Şu anda aralarında Iraklı ve Amerikalıların bulunduğu 200 kadar avukat gazeteciyi ücretsiz savunmak için başvuruda bulundu'' dedi.

Iraklı gazeteciyi savunmaya dün gece karar verdiğini de anlatan Duleymi, bir savunma ekibi kurmak için Arap barolarla irtibat halinde olduğunu ifade etti ve ''Bir Iraklının, Irak'ta ve Afganistan'da 2 milyon insanı öldüren zalim bir tiran olan Bush'a yapabileceği en asgari hareket budur'' dedi.

Bir başka Iraklı avukat Tarık Harb de, Iraklı gazetecinin ''Irak'ı ziyaret eden bir devlet başkanına hakaret etmekten en az 2 yıl hapis cezası alabileceğini" kaydetti.

HÜKÜMETTEN KINAMA

Irak hükümeti ise gazetecinin hareketini "barbarca ve rezalet" olarak nitelendirdi ve bu davranışın medyanın rolüyle bağdaşmadığını bildirdi.

Bakanlar kurulu basın merkezinden yapılan açıklamada, "Bu rezil hareketi kınıyor ve gazetecinin çalıştığı televizyon kanalını, tüm Iraklı gazeteciler ve Irak medyasını lekeleyen bu davranış yüzünden özür dilemeye davet ediyoruz" denildi.


ARAP DÜNYASINDA ŞAKA KONUSU OLDU

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da olay şaka konusu oldu. Irak'ın "14 Aralığı uluslararası ayakkabı günü" ilan etmeyi düşündüğü yolundaki mesajlar yayılmaya başladı.

Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Filistinli gazetecilerin de gündeminde Iraklı gazetecinin davranışı vardı.

Filistinli gazeteciler, kimin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ya da bölgede sevilmeyen başka bir Amerikalı yetkiliye ayakkabılarını fırlatacak kadar cesur olduğu konusunda şakalar yaptı.

Londra'da yayımlanan El Kuds El Arap gazetesi editörü Abdülbari Etvan, internet sitesinde, olayı "bir savaş suçlusu için uygun bir uğurlama" olarak nitelendirdi.

Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, dün Irak'a sürpriz bir ziyarette bulunan Başkan Bush'un Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile basın toplantısı sırasında ayakkabılarını Bush'a fırlatmış, ancak isabet ettirememişti. El Zeydi, güvenlik güçleri tarafından salondan çıkarılmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • pc-kopat 9 yıl önce Şikayet Et
  tek bir adam değil. tek bir yok sivil_itaatsiz kardeşim. amerikalılara hala direnen onlarca direnişçinin hakkını yeme.
  Cevapla
 • sivil_itaatsiz 9 yıl önce Şikayet Et
  adam!. koskoca basra'da,koskoca arapyarımadasında,kuzey afrikada,anadolu'da meğerse tek bir adam varmış..bir tek adam.. şahsım adına kendisine teşekkürü bir borç bilirim!Allah razı olsun..inşallah böyle böyle kıvılcımlarla sonu gelecek emperyalizmin..
  Cevapla
 • bayram karatepe 9 yıl önce Şikayet Et
  ben demiştim. ben dünkü yorumumdayazmıştım benim gözümde ayakkabıların değeri tonlarca altın diye bak gördünüzmü ya ayagı öpülesi gazeteci arkadaşın değeri ben asgari ücretle geçinen birisi olarak benim yanıma gelsin ona ömür boyu bakarım elimden gelen bu
  Cevapla
 • mustafa demiray 9 yıl önce Şikayet Et
  nrr. şu dünyada işgalciler nezaman iyi oldular ki..güllerle karşılamışlardı.kızamıyorum onlara yinede.allah yardımcıları olsun.insallah tez zamanda huzura kavuşurlar..
  Cevapla
 • levent akyol 9 yıl önce Şikayet Et
  kıvılcım. tarih ülkeleri işgal edilp parçalanarak küçültülen; bu ülkelerin başınada atanan hainlerle dolu.ıraktakilerde özür diliyor hainler.inşallah bu ayakkabı bir kıvılcım olur ıraklılar için...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP ve İYİ Parti ittifakta anlaştı
Fırat'ın doğusunda neler olacak?