Türkiye'nin 40 nükleer bombası var

Belçika'daki silahsızlanma tartışmaları Türkiye'nin sahip olduğu 'taktik nükleer silahları' tekrar gündeme getirdi. Türkiye'nin elinde 40 nükleer bomba olduğu öne sürülüyor

Türkiye'nin 40 nükleer bombası var
Türkiye'nin 40 nükleer bombası var
GİRİŞ 31.07.2009 09:30 GÜNCELLEME 31.07.2009 09:30

4 Avrupa ülkesi ile birlikte Türkiye'nin nükleer bombalara 'ev sahipliği' yaptığı açıklandı. Belçika'daki silahsızlanma tartışmaları Türkiye'nin sahip olduğu 'taktik nükleer silahları' tekrar gündeme getirdi. 4 Avrupa ülkesi ile birlikte Türkiye'nin nükleer bombalara 'ev sahipliği' yaptığı açıklandı.ABD'li ve İtalyan bilim adamları, sadece İncirlik üssündeki 90 nükleer bombadan 50'sinin ABD, 40'ının Türkiye'nin kontrolünde olduğu ileri sürüyor.

NATO Sözcüsü James Appathurai, düzenlediği basın toplantısında, Belçika Senatosunun Avrupa'daki nükleer silahları tartıştığının hatırlatılması üzerine "NATO'nun hiçbir nükleer silahı yok. Nükleer silahlar üye ülkelere ait. NATO komutasında hiçbir (nükleer) silah yok" dedi. Appathurai, NATO bünyesinde faaliyet gösteren Nükleer Planlama Grubu'nun "NATO müttefiklerinin bulundurduğu nükleer silahların güvenlik standartlarının belirlenmesine, diğer uzmanlık alanlarına ve finansmanına katkı sağlayarak bunların korunmasını güvence altına aldığını" belirtti.

SİLAHLAR ÜYE DEVLETLERE AİT

NATO'nun bunun dışında nükleer silahlarla ilgili bir sorumluluğu olmadığını anlatan Appathurai, "Nükleer silahlar üye devletlerin kendilerine ait. Bundan anlayacağınız (NATO üyelerindeki nükleer silahlar) Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın kapsamına giriyor. Bu nedenle bunlar nükleer silaha sahip olduğunu deklare etmiş ülkelere ait" dedi.

ABD nükleer silahlarına evsahipliği yaptığı iddia edilen NATO üyeleri Türkiye, Belçika, Hollanda, Almanya ve İtalya, 1968 yılında Birleşmiş Milletler genel kurulunda görüşülerek imzaya açılan ve 1970 'de yürürlüğe giren Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın kısa sürede parçası olmuştu. Türkiye, 1 Ocak 1967 tarihinden önce nükleer silah ve patlayıcıya sahip olan ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin'in "nükleer silah sahibi ülkeler" olarak kabul edildiği söz konusu anlaşmayı 28 Ocak 1969 tarihinde imzalamış ve 28 Kasım 1979 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile onaylayarak taraf ülke haline gelmişti.

Anlaşma uyarınca nükleer silah sahibi taraf ülkeler, nükleer silah sahibi olmayan ülkelere nükleer silah veya diğer nükleer patlayıcıları temin etmeleri ve yapmaları için yardımda bulunmamayı taahhüt ediyor.

Türkiye'de 'Taktik Nükleer Silah' iddiası

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu ve İtalyan Silahsızlanma Bilim Adamları Birliği başta olmak üzere çeşitli kaynaklarca, 2009 yılı itibariyle Türkiye'de İncirlik üssünde 90 nükleer bombanın bulunduğu iddia edilirken, bunların 50'sinin ABD ve 40'ının evsahibi ülke (Türkiye) kontrolünde olduğu ileri sürülüyor. Uluslararası kaynaklara göre Türkiye'de daha önce Balıkesir ve Akıncı üslerinde tutulan nükleer silahlar ise 1996 yılında geri çekildi.

YORUMLAR 48
 • Bora 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizimde nükleere çok önem vermemiz gerekiyor.Savaş açılamayacak güçlü devlet nükleer silahı olan devlettir.
  Cevapla
 • temel dursunoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  düşmandan geri kalmak doğru değil
  Cevapla
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Bazıları hayal görüyor galiba 70 milyonun kaçı savaşacak kaçı kacacak haberin varmı
  Cevapla
 • bora 2 yıl önce Şikayet Et
  mutlaka nükleer silahımız olmalı, israilin ve bütün gavurların var, neden müslümanların nükleer silahı yok, adamlar istedikleri anda bizi yok edebilecek güçteler...
  Cevapla
 • Arif 3 yıl önce Şikayet Et
  solda yunanlar sagda ermeniler yukarda ruslar asada amerika(irak)... Cok fazla ucup kacmayin efendi olun kimseye bulasmayin isinize bakin ;)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe Doğuş Avrupa ikincisi!
Afrin'de sağ yakalanmıştı, tek tek itiraf etti