Peres'den Erdoğan'a: Ağlayacak ne var?

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 87. doğum gününün arefesinde gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Peres Davos kriziyle ilgili olarak iftiralara alışkın olduğunu söylerken Emine Erdoğan'ın ağlamasını da değerlendirdi.

Peres'den Erdoğan'a: Ağlayacak ne var?
Peres'den Erdoğan'a: Ağlayacak ne var?
GİRİŞ 03.08.2010 12:08 GÜNCELLEME 03.08.2010 12:08

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 87. doğum gününün arefesinde, "Barışın olduğunu görebileceğim" dedi.

Peres, Ynet haber sitesine yaptığı açıklamada, "Ne Filistinlilerin ne de bizim başka bir seçeneğimiz var. Bizim başka çıkar yolumuz yok: Barış olmazsa nükleer silahlanma devam edecek. Tabii ki insan faktörü avantajdır, ama 'düğmeye basma savaşında' bu avantaj da kaybolacak, çünkü düğme ona nasıl birisinin bastığını umursamaz" diye konuştu.

Arapların da barıştan başka çıkar yolu olmadığını ifade eden Peres, "Çünkü anlaşmazlık sadece bizimle onların arasında değil. Arapların asıl çekişmeleri İran'la. Bizle olan uyuşmazlıktan çok, bu konudan kaygılılar" ifadesini kullandı.

Arapların 1000 yıllık tarihine bakıldığında, 700 yıllık sürede emperyalist rejimler altında yaşadıklarını kaydeden Peres, Arapların artık bu şekilde yaşamak istemediklerini, bugün İran'ın Araplara karşı en büyük tehdit olduğunu öne sürdü. Peres, "Aramızda resmi bir diyalog olmasa bile İsrail'in bu tehdide karşı bir güvence olduğunun bilincindeler" görüşünü dile getirdi.

Peres, siyasi yaşamında bugüne kadar en büyük başarısının Oslo anlaşması, kaçırılan en büyük fırsatın ise Londra anlaşması olduğunu kaydederek, "Oslo başlı başına bir başarı. Oslo olmadan biz barışa ulaşamazdık" dedi.

Londra anlaşması 1987'de Peres ile Ürdün Kralı Hüseyin arasında imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, Batı Şeria ve Filistinliler tekrar Ürdün kontrolü altında olacak, Ürdün İsrail ile barış anlaşması imzalayacaktı. Peres 1987'deki Ulusal Birlik hükümetinin Dışişleri bakanıydı. Hükümetin diğer ortağı Başbakan İzak Şamir bu planı sabote etmişti.

"YANLIŞLIKLAR SİRKİ"

İsrail Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk yılı ile ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, "Bu yıl Amerikalılar, (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu, Filistinliler, herkes ellerinden geldiği kadar hata yaptılar. Bu yılı, bir hatalar turnuvası veya yanlışlıklar sirki olarak adlandırabiliriz" diye konuştu.

Netanyahu'nun hatasını, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın İsrail ziyareti sırasında Doğu Kudüs'ün bir Yahudi mahallesinde 1,600 konutluk ev yapım projesinin açıklanması olduğunu ifade eden Peres, "Bu kasti değildi ama dünyada öyle algılandı. Bence Kudüs'teki inşaatlar başka türlü anlatılmalıydı. Netanyahu buralarda 44 yıldır inşaat yapıyoruz dedi. Hemen arkasından, birçok yerde 44 yıldır inşaat yapmıyoruz ve yapmamaya devam edeceğiz demesi lazımdı. Kudüs'te 21 Arap mahallesi var. Ne Şamir ne Begin ne de Şaron orada inşaat izni vermedi. Bu, Eylül ayında sona erecek olan inşaat yasağından sonra da devam etmelidir" dedi.

OBAMA'NIN HATASI

Peres'e göre, Obama'nın hatası ise İsrail'den Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da inşaatları tümüyle durdurmasını istemesi. Peres, "ABD 44 yıldır bu inşaatlara karşıydı ama bir taraftan da kabul etti. Şimdi Amerikalılar bunu şart koşup Bibi'yi (İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun halk arasında bilinen adı) imkansız bir konuma soktular. Netanyahu bunu isteseydi bile verebilecek durumda değildi" diye konuştu.

Obama'nın, Netanyahu'nun parlamenter kısıtlamaları olduğunu anlaması gerektiğini söyleyen Peres, herhangi bir şey istemeden bu istek yerine getirilebilir mi diye düşünmenin zorunlu olduğunu da kaydetti.

İsrail Cumhurbaşkanı Filistinliler açısından hatayı da "Amerikalıları tamamen kendi saflarında ve İsrail'e otomatik olarak karşı çıkacaklarını zannederek çok abartmaları" olarak değerlendirdi. Peres'e göre, Filistinlilerin talepleri aşırı ve şimdi bundan geri adım atmaları da zor görünüyor.

Peres, İsrail'in en önemli sorununun Filistin'le barış yapmak olduğunu belirterek, bu sorunun İsrail'e karşı gelenler tarafından suiistimal edildiğini iddia etti.

DAVOS

Türkiye ile ilişkiler ve "Davos krizi" ile ilgili bir soru üzerine Peres, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki çıkışı karşısında hissettiklerini, "İftiralara alışığım. Hayatımda bana çok iftira atan oldu. Bu beni etkilemez" diye anlattı.

Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ağlaması ile ilgili olarak da Peres, "Ağlanacak ne vardı bilmiyorum. Erdoğan'la tartışmak yerine Hamas'ın tüzüğünde açıkça Yahudileri öldürmek istediklerini hatırlattım. Erdoğan'a, İstanbul'a 10,000 füze atılırsa nasıl hareket edeceğini sordum. Ben bir tahrik yapmadım. Benden önce konuştu. Sözleri çok ağırdı. Konuşmamı bitirdiğimde büyük alkış aldım. Benden önceki konuşmacılar alkışlanmamıştı" dedi.

Peres, İsrail'in Türkiye'ye karşı tutum değiştirmediğini, asıl tutum değiştiren tarafın Türkiye olduğunu iddia ederek, "Tavsiyem; İsrail bu davranışa devam etsin ve Türkiye'nin nasıl davranacağına bakalım. Sabırla bekliyorum. Kimseye cevap vermek ve kimseyi düşman ilan etmeye mecbur değiliz" ifadesini kullandı.

Peres, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon'un "koltuk meselesinde" hatalı olup olmadığının sorulması üzerine de "Bunu yapmasak bir şeyimiz eksilmezdi" dedi.

Gazze'ye yardım götüren gemilerle ilgili olarak da Peres, İsrail'in bu konuda gereken cevabı veremediğini kaydederek, "Çok basit bir şey söylemeliydik: Gazze'nin açık olmasını isteyenlerin gemilere ihtiyacı yok. Gazze'yi yönetenlere telefon edip, İsrail'i tehdide, silah satın almaya ve bize ateş etmeye son vermelerini söylesinler, Gazze açılır. Bu gemiler aptalca bir girişim. Bugün Gazze'ye istediğiniz kadar yiyecek sokabilirsiniz. Onlara söyleyeceğim: 'durumu değiştirmek istiyorsanız Gazze'ye gemi değil Hamas'a telgraf yollayın' olurdu" görüşünü savundu.

YORUMLAR 47
 • Fethi Gonullu 7 yıl önce Şikayet Et
  valla eylülün ilk haftasi... israil den bir özür gelmesi büyük ihtimal..eger evetler arayi kapatamazsa, israil devreye giricek..cünkü bu pakete en cok onlarin ihtiyaci var..(hatirlayin, sinir arazileri, galataport, kil payi kacti ellerinden..) Allah ülkemi, ve samimi kullarini korusun,AMIN.
  Cevapla
 • Osman Gazibey 7 yıl önce Şikayet Et
  BU HÜKÜMETİN İZLEDİĞİ ONURLU DIŞ POLİTİKANIN ONDA BİRİNİ DİĞERLERİ. izleyebilseydi. Yeri yerinden oynatırlardı! Fanatik, militan partizan olmayanlar, akıllarını elaleme ödünç vermeyenler bunu rahatlıkla anlıyor!
  Cevapla
 • Osman Gazibey 7 yıl önce Şikayet Et
  REFERANDUMDA PARTİ OYU ARTIRACAĞINI SÖYLEYEN ECHELLERE. Referandumda parti oyu artmaz!Çünkü bir Evet birde Hayır oyu vardır! Ve bu iş Partizanlıkla ilgili değil!Özüre gelince, o özür zaten dilendi! İllâ kamuoyu önünde özür dilenmesine gerek yok!Kör olmayanlar ve Ahmak olmayanlar bunu rahatlıkla gözlemleyebiliyor!İsrail bir Doğu ülkesi.Aynı bizim gibi.Vatandaşı da ateşli!Gazlarının alınması gerektiği için şu anda dik durmaya çalışıyorlar! Onlar bırakın BM soruşturmasını kabul etmeyi kendi iç soruşturmalarında kendilerine zerre kadar kabahat bulmazlardı!
  Cevapla
 • Hakan Tuncay 7 yıl önce Şikayet Et
  ISRAIL YAPTIKLARINLA UTANACAKTIR...!. Peres insanliktan ne anlarki...? Hamasi bahane edip binlerce mahsum insanlarin canina kiydiniz ve bu zülmün altindaki imzayida atmistir Peres.Size bir soru: marokkada yasamis ve o toplumda saygi almis biri olarak acaba size zülüm edilseydi ne derdiniz?Biri kalkip deseki yahudilerin gazlanmasi dogruydu cünki bir suikastci hitleri öldürmek istedi ona ne cevap verirdiniz?Süphesiz siz bu davranisla israil toplumun tahirini yaziyorsunuz ve gelecekte olan torunlariniz bundan dolayi utanc duyacaklardir...
  Cevapla
 • rümeysa hacer 7 yıl önce Şikayet Et
  başar başaran,ne kadar öngörülüsün(!)..hayran kaldım!. israilin davostan sonra akpyi defterden sildiğini,mossadın mavi marmaradan sonra türkiyeyle daha yakından ilgilendiğini ortadoğu uzmanı gazeteciler,stretejistler günlerce yazdı,ki bunlar bilinen şeyler..şu an ortalığın bu kadar karıştırılmasında sadece iç güçlerin mi parmağı var sence...referandumun,akpyi ve tryi güçlendireceğini bilen israil,evet sonucunun işine gelmeyeceğinin farkında..akpyi israilin,abdnin uşağı olarak görmekten vazgeç bence....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeni Gezi’nin sponsoru o ülke çıktı
Havalimanını istemeyenler havalimanının ismini tartışıyor