Türk kökenli millet vekili ikinci kez parlamentoda

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde dün yapılan seçimlerde Alman Sosyal Demokrat Parti“den milletvekili adayı Mardin doğumlu Serpil Midyatlı, ikinci kez parlamentoya girmeyi başardı.

Türk kökenli millet vekili ikinci kez parlamentoda
Türk kökenli millet vekili ikinci kez parlamentoda
GİRİŞ 07.05.2012 14:42 GÜNCELLEME 07.05.2012 14:42


Midyatlı, yaptığı açıklamada tekrar seçilmiş olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Önümüzde uzun ve yapılması gereken bir süreç var. Göçmenlere çifte vatandaşlık ile yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkının verilmesi için çaba göstereceğim“ dedi.

Özellikle gençlerin ve çocukların Almanya’ya uyumu konusundaki politikalara da ağırlık vereceğini sözlerine ekleyen Midyatlı, kendisini seçen tüm seçmenlere teşekkür etti.

Sol Parti adayı Seyran Papo (23) partisinin yüzde 5 barajını aşamaması, Yeşiller adayları Ali Demirhan (46, Geesthacht), Gülser Dönen (35, Kiel) ve Michelle Akyurt (37, Lübeck) partinin oy oranını milletvekilliği kazanmaları için gereken ölçüde artıramaması nedeniyle parlamentoya giremediler.
Alınan ilk sonuçlara göre, CDU, önceki seçimlere göre oy kaybına uğramasına rağmen yüzde 30.5 oranında oy alarak seçimleri kazandı. Sosyal Demokrat Parti (SPD), oylarını yüzde 4 artırmasına rağmen yüzde 29.5'de kaldı.

Eyalette CDU ile koalisyon ortağı olan Hür Demokrat Parti (FDP) de yüzde 8,5 oranında oy alarak eyalet meclisine yeniden girmeyi başarırken, Sol Parti yüzde 2,5'de kalarak eyalet meclisine bir kez daha girmeyi başaramadı.

Seçimlerde oy oranını artıran Yeşiller Partisi yüzde 14 oranında oy alarak 3. parti olurken, daha önce de Berlin Eyalet Meclisine girmeyi başaran Korsanlar Partisi (Piratenpartei) de yüzde 8 oranında oy alarak Schleswig-Holstein eyaletinde de meclise girmeyi başardı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
PKK destekçisi vekil Türkiye'ye alınmadı
Hayrettin Hoca uyardı: Ölümün tecrübesi olmaz