Suriye anketi: Yüzde 82'nin modeli Türkiye

Wall Street Journal tarafından yayımlanan gizli bir Suriye muhalefeti ankete göre, Türkiye ve ABD'ye büyük bir hayranlık duyulurken İran'ı model alanların oranı yüzde 2 altında kaldı.

Suriye anketi: Yüzde 82'nin modeli Türkiye
Suriye anketi: Yüzde 82'nin modeli Türkiye
GİRİŞ 31.05.2012 16:31 GÜNCELLEME 31.05.2012 16:42

Muhaliflerin yüzde 82'si, Türkiye'yi "siyasi ve ekonomik model" olarak seçerken İran'ı tercih edenlerin oranı yüzde 2'ye ulaşmadı.

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Suriye içerisindeki muhalifler arasında gerçekleştirilen ve "İslamcılara sınırlı bir destek, ABD ve Türkiye için büyük bir hayranlık" ortaya koyan "gizli" bir anketin sonuçlarına dikkat çeken bir makale yayımladı.

Düşünce kuruluşu Washington Enstitüsü kıdemli uzmanı ve Pechter Polls kamu yoklamaları şirketi danışmanı David Pollock imzasını taşıyan makelede uluslararası toplumda Suriye'ye mudahale çağrıları artarken, böyle bir adıma engellerin sürdüğünü, Suriye muhalefetine köktendincilerin hakim olduğu yönünde kaygıların bulunduğuna dikkat çekilerek şöyle devam edildi:
"Ama Suriye'de yaşayan muhalifler arasında gerçekleştirilen gizli bir anket, onların arasında İslamcıların sadece bir azınlık olduğunu gözlerin önüne serdi. Anket, muhaliflerin Suriye'de yönetişim için model olarak Türkiye'ye baktığına, ABD'ye bile geniş bir hayranklık olduğuna işaret ediyor."

-"İSLAMİ KÖKTENDİNCİLİĞİN YAYGIN REDDİ VAR"-

Ortadoğu, Afrika ve Asya'da anketler yapan Pechter Polls tarafından Skype bağlantılarıyla yürütülen ankete katılanların sadece üçte birinin Müslüman Kardeşlere ilişkin olumlu görüşlerini dile getirdiğini, yarısına yakın bir bölümünün ise olumsuz düşünceleri ifade ettiğine dikkat çekildi.
Katılımcıların sadece küçük bir bölümünün Şeriat'a güçlü bir destek verdiğinin altı çizildiği makalede "İslami köktendinciliğin yaygın reddi, katılımcıların yönetim tarzına ilişkin görüşlerinde de yansıdı" denildi.

-"TÜRKİYE'YE DESTEK YÜZDE 82, İRAN'A YÜZDE 2 ALTINDA"-

David Pollock'a göre, katılımcıların sadece yüzde 5'i, siyasi model olarak Suudi Arabistan konusunda olumlu düşüncelere sahip. Buna mukabil yüzde 82'si, siyasi ve ekonomik model olarak Türkiye'ye olumlu not verdi. Bunlardan yüzde 40'ı da son derece olumlu bakıyor. ABD ise, siyasi model olarak yüzde 62'den destek aldı. Fransa, Almanya ve İngiltere onu yakından izledi. Tunus ise sadece yüzde 37'yi, Mısır da yüzde 22'sini sağladı.
İran ise, ankete yer verilen Rusya ve Çin'in de bulunduğu ülkeler arasında en düşük not aldı. Siyasi model olarak İran konusunda olumlu bir görüşü olan katılımcıların oranı yüzde 2'ye ulaşmadı bile. Yüzde 90'ı da Hizbullah ile ilgili olumsuz görüş belirtti. Bunlardan yüzde 78'i mümkün olan en aleyhindeki yaklaşımı gösterdi.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'ABD Türkiye karşısında diz çöktü'
Pentagon'dan 'Menbiç' ile ilgili ilk açıklama!